Z ZUS do sanatorium szybciej niż z NFZ

ZUS
(peż)
Jeśli jesteś ubezpieczonym, a stan twojego zdrowia grozi niezdolnością do pracy, postaraj się o skierowanie na rehabilitacje leczniczą w ZUS - zachęca ta instytucja.

ZUS po raz pierwszy wysłał Polaków do sanatoriów w 1996 r. Na leczenie w pierwszym roku skierowanych zostało niespełna 9 tys. osób. Od tego czasu na rehabilitację wyjechało przeszło 1,3 mln osób, a w ostatnich latach rocznie korzysta z programu prawie 80 tys. osób.

- Do białostockiego oddziału ZUS w tym roku do końca sierpnia wpłynęło ponad 2 tys. wniosków na rehabilitację skierowano 2487 ubezpieczonych. Swoją rehabilitację zakończyło już 1624 pacjentów - informuje Anna Krysiewicz, rzecznik ZUS w oddziale regionalnym w Białymstoku.

Bywa, że w jednym miesiącu lekarze orzecznicy wydają ponad 400 skierowań, nie zawsze są one odpowiedzią na złożony wniosek przez ubezpieczonego.

Ubezpieczony może być skierowany na rehabilitację przy okazji kontroli prawidłowości orzeczenia niezdolności do pracy, występując o świadczenie rehabilitacyjne a nawet o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Program bezpłatnej rehabilitacji rentowej ZUS skierowany jest do osób aktywnych zawodowo, zagrożonych utratą zdolności do pracy w wyniku przebytej choroby lub urazu.

Co najważniejsze, w przeciwieństwie do NFZ, osoba skierowana na takie leczenie nie musi ponosić żadnych kosztów związanych ze swoją kuracją, pobytem i dojazdem do uzdrowiska. Nie musimy także korzystać z urlopu wypoczynkowego. Mając skierowanie na rehabilitację w ramach prewencji rentowej lekarz wystawi nam zwolnienie.

Pomoc zawczasu
Prewencja rentowa to przeciwdziałanie pogarszającemu się stanowi zdrowia zawczasu. Czas w tym przypadku jest kluczowy, bo dalsze miesiące pracy - mimo pogarszającego się zdrowia - mogą przynieść nieodwracalne skutki i pozbawić możliwości dalszego zatrudnienia. Dlatego oferta ZUS jest tak atrakcyjna.

W przeciwieństwie do sanatoriów NFZ czas oczekiwania na skierowanie jest zdecydowanie krótszy. W przypadku chorób zawodowych i wypadków przy pracy pacjenci kierowani są do sanatoriów już na kolejny turnus. Przeważnie powodem podjęcia leczenia są schorzenia narządów ruchu i krążenia oraz inne, będące najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy.

Co i gdzie podleczyć?

W tym roku najbogatszą ofertę uzdrowisk i sanatoriów ma Dolny Śląsk z 23 ośrodkami. Nie wiele ustępują mu województwa małopolskie z 18 ośrodkami i kujawsko pomorskie, gdzie ZUS podpisał umowę z 16 lecznicami. W sumie ZUS ma podpisane umowy z 131 uzdrowiskami i placówkami medycznymi w całej Polsce.

- Ubezpieczeni z woj. podlaskiego najczęściej otrzymują skierowania do Gołdapi i Augustowa, oczywiście są uwzględniane wskazania lekarza, który wystawiał wniosek. W Białymstoku możliwa jest rehabilitacja w trybie ambulatoryjnym - dodaje Anna Krysiewicz.

Coraz większa popularność wyjazdów do sanatoriów na koszt ZUS wynika przede wszystkim z poszerzającej się oferty rehabilitacyjnej. 20 lat temu sanatoria, z którymi współpracował ZUS prowadziły leczenie tylko z dwóch grup schorzeń: narządów ruchu i narządów krążenia. Dzisiaj z leczenia mogą korzystać cierpiący nie tylko na schorzenia narządów krążenia, ruchu ale i układu oddechowego, głosu a także osoby ze schorzeniami psychosomatycznymi, oraz po leczeniu onkologicznym raka piersi. Ponadto problemy z narządami ruchu możemy podreperować w trybie ambulatoryjnym.

- Od 2010 ZUS realizuje program dla kobiet po mastektomii, wspomaga on proces dochodzenia do pełnej sprawności po przebytym zabiegu - przypomina pani rzecznik. - Od września 2016 r. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku prowadzony jest w trybie stacjonarnym pilotażowy program wczesnej rehabilitacji leczniczej dla osób, które podczas wypadku, w szczególności wypadku przy pracy, doznały urazu narządu ruchu.

131 ośrodków
ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych. Co roku podpisuje umowy z najlepszymi placówkami medycznymi w kraju, które wyłaniane są w drodze obwarowanego wieloma wymogami konkursu. Jakość świadczonych usług jest regularnie poddawana kontroli. Sprawdzane są warunki hotelowe i żywieniowe, sprzęt jakim dysponuje ośrodek oraz kwalifikacje kadry medycznej i rodzaj prowadzonych terapii.

Renta z tytułu niezdolności do pracy jest coraz rzadszym scenariuszem, mimo, że jeszcze niedawno stanowiła dla osób z pogarszającym się zdrowiem jedyną perspektywę.

Jak uzyskać skierowanie na rehabilitację leczniczą dowiemy się na stronie

zus.pl/rehabilitacja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Z ZUS do sanatorium szybciej niż z NFZ - Kurier Poranny

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu