
Inspekcja Pracy
Gdy pracodawca łamie przepisy, to nie tyle możliwością, co obowiązkiem pracownika jest powiadomić inspekcję pracy.
Można, lecz nie trzeba fatygować się do Okręgowego Inspektoratu Pracy, aby złożyć skargę na swojego szefa. Jeśli jednak zgłaszający zechce odwiedzić inspekcję pracy, musi liczyć się z pewnego rodzaju przesłuchaniem (czasami, gdy sprawa jest wyjątkowo trudna i złożona, wizyta trwa kilka godzin), a jego zeznania zostaną zapisane w protokole. Równie dobrze można napisać list z opisem sprawy i wysłać go na adres OIP.
Łatwiej i bez wychodzenia z domu – można wysłać e-maila do inspekcji pracy. Kto zamierza powiadomić inspekcję pracy przez Internet, ten musi wejść na stronę www.pip.gov.pl, znaleźć zakładkę "E-skarga", następnie wybrać odpowiednią jednostkę inspekcji pracy, na której terenie znajduje się firma.
Więcej o skargach do inspekcji pracy przeczytasz tutaj >>>https://strefabiznesu.pl/jak-zlozyc-skarge-na-pracodawce-do-inspekcji-pracy-22042020-r-jak-inspekcja-pracy-moze-nam-pomoc-jakie-sa-glowne-zadania/ar/c10-14605545

Sąd Pracy
Kiedy wszelkie próby mediacji zawiodą i nie ma szans na kompromis, pracownikowi pozostaje złożenie pozwu do sądu pracy.
Na tym etapie niezbędna jest już pomoc prawna. Bardzo ważne jest przygotowanie pozwu i zawarcie w nim wszystkich roszczeń w stosunku do pracodawcy.
Pracownik nie może jednak zwlekać z pozwem na ostatnią chwilę. W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę, zatrudniony ma 21 dni na złożenia odwołania do sądu pracy. W przypadku innych roszczeń pracowniczych, ulegają one przedawnieniu po 3 latach.
