– Emisja monet okolicznościowych przez gospodarza tej wielkiej imprezy sportowej to już tradycja. W erze nowożytnej pierwsze numizmaty olimpijskie wybito z okazji XV Igrzysk w Helsinkach w 1952 roku. Od tamtej pory popularność olimpijskich serii cały czas rośnie. Poza dyscyplinami sportowymi przedstawiane są na nich zazwyczaj także miejsca czy symbole charakterystyczne dla organizatora. Tak jest i tym razem. Rewers, wspólny dla wszystkich monet w serii, przedstawia oficjalne logo Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018. Znajdujący się tam symbol ㅍ to pierwsza spółgłoska koreańskiego alfabetu w nazwie Pjongczang, która wyraża harmonię nieba, ziemi i człowieka. Symbolㅊ występujący w logotypie również został zaczerpnięty z alfabetu gospodarzy. Nawiązuje do śniegu, lodu oraz sportowców zimowych – bohaterów przyszłorocznych igrzysk olimpijskich – tłumaczy Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej, oficjalnego dystrybutora monet olimpijskich Pjongczang 2018.
Cała kolekcja srebrnych monet będzie podzielona na dwie serie, obie złożone z ośmiu monet. Pierwsze trafią do dystrybucji w Polsce już w lutym 2017 roku, natomiast sprzedaż drugiej serii monet przewidziana jest w trakcie sezonu olimpijskiego. Podobnie jak w przypadku kolekcji z minionych igrzysk w Soczi i Vancouver, każdy numizmat poświęcony jest innej dyscyplinie olimpijskiej. Pierwszą serię otwiera moneta z łyżwiarzem szybkim, która z pewnością przywoła pozytywne emocje sprzed trzech lat, kiedy to Zbigniew Bródka w rewelacyjnym stylu wygrał złoty medal w Soczi. Poza łyżwiarstwem w pierwszej serii znajdą się również m.in. takie dyscypliny jak: hokej, biathlon i narciarstwo alpejskie.
– Seria srebrnych emisji olimpijskich stanowi prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów również z tego względu, że limitacja każdej monety jest najniższa w historii zimowych igrzysk. Wyemitowano bowiem jedynie 25 tysięcy sztuk każdego motywu. Dla porównania, w ramach programu srebrnych monet olimpijskich z Soczi wyemitowano 35 tysięcy egzemplarzy każdego motywu, z kolei przy Vancouver było to 45 tysięcy. Do dystrybucji w Polsce trafi jeszcze mniej numizmatów, bo zaledwie po 365 sztuk kompletnych kolekcji. Liczba ta ma dla nas znaczenie symboliczne, ponieważ dystrybucję rozpoczynamy już na rok przed otwarciem igrzysk – dodaje Adam Zieliński.
Oprócz srebrnej kolekcji do sprzedaży w Polsce trafią także monety z czystego złota o masie 1 uncji i ½ uncji, poświęcone symbolom południowokoreańskich sportów zimowych. Na jednej z nich zobaczymy tradycyjny lokalny sport „gorosoi ski”, inna przedstawia zaś imponującą skocznię narciarską Alpensia Ski Jumping Center w Pjongczang, na której odbędzie się konkurs w przyszłym roku. Wprawne oko zauważy także, że na monecie został ukryty obraz ukazujący sekwencję skoku narciarskiego.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?