365 monet z łyżwiarstwem szybkim 365 dni przed igrzyskami olimpijskimi w Pjongchang

Maciej Badowski AIP
Już za rok 9 lutego 2018 roku rozpoczną się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w południowokoreańskim Pjongczang. Dla zniecierpliwionych kibiców gospodarz igrzysk przygotował serię szesnastu monet olimpijskich z czystego srebra. 365 dni przed igrzyskami olimpijskimi do sprzedaży w naszym kraju trafi jedynie 365 kompletnych kolekcji.
Już za rok 9 lutego 2018 roku rozpoczną się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w południowokoreańskim Pjongczang. Dla zniecierpliwionych kibiców gospodarz igrzysk przygotował serię szesnastu monet olimpijskich z czystego srebra. 365 dni przed igrzyskami olimpijskimi do sprzedaży w naszym kraju trafi jedynie 365 kompletnych kolekcji. Skarbnica Narodowa
Udostępnij:
Tegoroczny sezon zimowy jeszcze w pełni, a my już rozpoczynamy odliczanie do Ceremonii Otwarcia najważniejszej imprezy sportowej przyszłego roku. Już 9 lutego 2018 roku rozpoczną się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w południowokoreańskim Pjongczang. Dla zniecierpliwionych kibiców gospodarz igrzysk przygotował serię szesnastu monet olimpijskich z czystego srebra, których jedynym oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest Skarbnica Narodowa. 365 dni przed igrzyskami olimpijskimi do sprzedaży w naszym kraju trafi jedynie 365 kompletnych kolekcji.

– Emisja monet okolicznościowych przez gospodarza tej wielkiej imprezy sportowej to już tradycja. W erze nowożytnej pierwsze numizmaty olimpijskie wybito z okazji XV Igrzysk w Helsinkach w 1952 roku. Od tamtej pory popularność olimpijskich serii cały czas rośnie. Poza dyscyplinami sportowymi przedstawiane są na nich zazwyczaj także miejsca czy symbole charakterystyczne dla organizatora. Tak jest i tym razem. Rewers, wspólny dla wszystkich monet w serii, przedstawia oficjalne logo Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018. Znajdujący się tam symbol ㅍ to pierwsza spółgłoska koreańskiego alfabetu w nazwie Pjongczang, która wyraża harmonię nieba, ziemi i człowieka. Symbolㅊ występujący w logotypie również został zaczerpnięty z alfabetu gospodarzy. Nawiązuje do śniegu, lodu oraz sportowców zimowych – bohaterów przyszłorocznych igrzysk olimpijskich – tłumaczy Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej, oficjalnego dystrybutora monet olimpijskich Pjongczang 2018.

Cała kolekcja srebrnych monet będzie podzielona na dwie serie, obie złożone z ośmiu monet. Pierwsze trafią do dystrybucji w Polsce już w lutym 2017 roku, natomiast sprzedaż drugiej serii monet przewidziana jest w trakcie sezonu olimpijskiego. Podobnie jak w przypadku kolekcji z minionych igrzysk w Soczi i Vancouver, każdy numizmat poświęcony jest innej dyscyplinie olimpijskiej. Pierwszą serię otwiera moneta z łyżwiarzem szybkim, która z pewnością przywoła pozytywne emocje sprzed trzech lat, kiedy to Zbigniew Bródka w rewelacyjnym stylu wygrał złoty medal w Soczi. Poza łyżwiarstwem w pierwszej serii znajdą się również m.in. takie dyscypliny jak: hokej, biathlon i narciarstwo alpejskie.

– Seria srebrnych emisji olimpijskich stanowi prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów również z tego względu, że limitacja każdej monety jest najniższa w historii zimowych igrzysk. Wyemitowano bowiem jedynie 25 tysięcy sztuk każdego motywu. Dla porównania, w ramach programu srebrnych monet olimpijskich z Soczi wyemitowano 35 tysięcy egzemplarzy każdego motywu, z kolei przy Vancouver było to 45 tysięcy. Do dystrybucji w Polsce trafi jeszcze mniej numizmatów, bo zaledwie po 365 sztuk kompletnych kolekcji. Liczba ta ma dla nas znaczenie symboliczne, ponieważ dystrybucję rozpoczynamy już na rok przed otwarciem igrzysk – dodaje Adam Zieliński.

Oprócz srebrnej kolekcji do sprzedaży w Polsce trafią także monety z czystego złota o masie 1 uncji i ½ uncji, poświęcone symbolom południowokoreańskich sportów zimowych. Na jednej z nich zobaczymy tradycyjny lokalny sport „gorosoi ski”, inna przedstawia zaś imponującą skocznię narciarską Alpensia Ski Jumping Center w Pjongczang, na której odbędzie się konkurs w przyszłym roku. Wprawne oko zauważy także, że na monecie został ukryty obraz ukazujący sekwencję skoku narciarskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie