
Czy nowe 500 plus dla seniora jest możliwe?
Autorzy obywatelskiej petycji o 500 plus, która jest w Sejmie nie przedstawili propozycji szczegółowych rozwiązań. W tej kwestii można jedynie odwołać się do dokumentu sprzed dwóch lat, który trafił do prezydenta.
Zgłaszający poprzednią propozycję wnosili, by 500 plus dla małżonków było przyznawane po osiągnięciu 50-letniego stażu, a jego wysokość wynosiła 500 zł miesięcznie, ale z upływem lat byłaby coraz wyższa.
Czytaj więcej w galerii >>>

Odznaczenia za Złote Gody
Obecnie pary małżeńskie, które wytrwały w związku 50 lat (tzw. Złote Gody) otrzymują odznaczenie państwowe. Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi wyróżnienie Prezydenta Rzeczypospolitej dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim.
Przyznanie medalu wymaga złożenia stosownego wniosku wraz z wymaganymi załącznikami. Zgłoszenia długoletniego pożycie małżeńskiego należy dokonać w urzędzie stanu cywilnego w miejscu zamieszkania jednego z jubilatów.
Medal nie daje jednak podstaw do żadnego dodatkowego świadczenia finansowego.

Kryzys małżeństw
Osoby z inicjatywy obywatelskiej postulujące wprowadzenie Programu Małżeństwo zwracają uwagę na fakt, iż instytucja małżeństwa notuje w Polsce poważny kryzys i choćby dlatego należy na wszelkie sposoby premiować długoletnie związki, także od strony finansowej.

Emeryci potrzebują dodatkowych środków
W Polsce seniorzy nawet otrzymujący emerytury są w trudnej sytuacji materialnej - nie wystarcza im pieniędzy na leki i utrzymanie.
Problemy te zwiększają się wraz z wiekiem, a teraz dodatkowo potęguje je inflacja i spadek wartości nawet drobnych zasobów finansowych. Każda forma pomocy materialnej jest więc dla nich bezcenna.
Ten argument także przedstawiono sejmowej komisji autorzy obywatelskiej petycji dotyczącej projektowanego Programu Małżeństwo 500 plus.