Decyzją rady gubernatorów Ajay Banga został wybrany na prezesa Banku Światowego. 63-latek będzie pierwszą osobą na tym stanowisku urodzoną w Indiach, choć z obywatelstwem amerykańskim, które uzyskał w 2007 roku. Swoją pięcioletnią kadencję rozpocznie już 2 czerwca 2023 roku.
Do tej pory funkcję szefa Banku Światowego sprawował David Malpass, który w lutym zgłosił odejście ze stanowiska. Według nieoficjalnych informacji decyzja ta była związana z jego kontrowersyjnymi poglądami na temat zmian klimatycznych. O pilne zmiany w kwestii walki z globalnym ociepleniem wnioskuje natomiast Ajay Banga.
Po rezygnacji Malpassa sytuację próbowała wykorzystać Rosja, wysuwając własnego kandydata. Jak informowała „Rzeczpospolita”, Kreml stworzył nawet koalicję oraz promował kilku kandydatów z „krajów przyjaznych Putinowi”. Ostatecznie jednak rada podjęła decyzję o wybraniu tego, który miał poparcie prezydenta USA Joe Bidena.
Kim jest nowy szef Banku Światowego?
Ajay Banga urodził się i kształcił w Indiach, gdzie potem rozpoczął karierę zawodową. W przeszłości zdobywał doświadczenie zawodowe w firmach takich, jak Nestle, PepsiCo i Citigroup. Po objęciu funkcji szefa Mastercard uruchomił Center for Inclusive Growth, wspierające zrównoważony i sprawiedliwy wzrost gospodarczy, a także integrację finansową na świecie.
W ostatnim czasie został doradcą funduszu General Atlantic, skupiającego się na ochronie klimatu. Wcześniej Banga działał także na rzecz poprawy możliwości ekonomicznych w krajach Ameryki Południowej o słabo rozwiniętej infrastrukturze.
- Ajay Banga będzie transformującym liderem, wnoszącym wiedzę, doświadczenie i innowacje na stanowisko prezesa Banku Światowego. Pomoże pokierować instytucją w miarę jej ewolucji i ekspansji, aby stawić czoła globalnym wyzwaniom, które bezpośrednio wpływają na jej podstawową misję, jaką jest redukcja ubóstwa, w tym zmiany klimatyczne - stwierdził Joe Biden w specjalnym oświadczeniu, cytowanym przez Reutersa.
Wybór Ajay Bangi na szefa Banku Światowego nie obył się bez kontrowersji. Sprzeciw w tej sprawie zgłosiły niektóre organizacje pozarządowe, wskazując, że amerykańska dominacja w tej instytucji może być szkodliwa. Zgodnie z przyjętym zwyczajem na stanowisku szefa Banku Światowego zasiada przedstawiciel USA, natomiast Międzynarodowego Funduszu Walutowego - Europejczyk.
Bank Światowy to instytucja finansowa utworzona w 1944 roku w celu odbudowy państw zniszczonych podczas II wojny światowej. Istotnym zadaniem było także udzielanie wsparcia rozwijającym się krajom Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej. Obecnie bank ten zrzesza 189 krajów członkowskich.
W zeszłym roku Bank Światowy stworzył fundusz wsparcia dla Ukrainy. Do końca 2022 roku w ramach finansowania kryzysowego naszym wschodnim sąsiadom wypłacono ponad 13 mld dolarów.
