Minister ostro o pomyśle nowego podatku: „Nawoływania nie na miejscu”

Marek Knitter
Minister nie jest zwolennikiem wprowadzenia specjalnego podatku na banki
Minister nie jest zwolennikiem wprowadzenia specjalnego podatku na banki fot.map
Nałożenie na banki podatku od nadmiarowych zysków to zły pomysł - uważa minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ma odmienne zdanie na ten temat.

Spis treści

- Uważam, że to zły pomysł. Nie uważam, że były to nadmiarowe zyski, są one elementem cyklu gospodarczego i dosyć wysokich stóp procentowych, a nie odpowiadają za nie ani banki, ani rząd (...), te nawoływania są nie na miejscu - powiedział minister ktywów państwowych Jakub Jaworski.

Banki w Polsce osiągają obecnie nadzwyczajne zyski?

Pod koniec ubiegłego tygodnia minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz powiedziała, że w obecnej sytuacji geopolitycznej Polska powinna rozważyć wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków banków. Taki podatek, według Pełczyńskiej-Nałęcz, mógłby być jednorazowy, wprowadzony na rok, a następnie ewentualnie przedłużany. Podobne rozwiązania zastosowały już inne kraje europejskie, takie jak Czechy, Włochy czy Hiszpania.

- Banki w Polsce osiągają obecnie nadzwyczajne zyski, a jest przecież coś takiego jak podatek od nadzwyczajnych zysków. On może być jednorazowy, wprowadzony na rok, potem ewentualnie przedłużany. Taki podatek wprowadziły Czechy, coś takiego zrobiły Włochy, Hiszpania. I w obecnej sytuacji geopolitycznej coś podobnego powinna zrobić Polska - opodatkować banki od tych nadmiarowych zysków - wskazała minister.

Przeznaczenie środków na inwestycje w obronność

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaznaczyła, że środki uzyskane z podatku od nadmiarowych zysków banków powinny zostać przeznaczone na kluczowe obszary, takie jak obronność i zdrowie. W ten sposób pieniądze, które obecnie są skumulowane w dochodach banków, mogłyby wrócić do społeczeństwa i przyczynić się do jego bezpieczeństwa i dobrobytu.

Banki w Polsce płacą 19-proc. podatek CIT, a od 2016 r. również podatek od niektórych instytucji finansowych, czyli tzw. podatek bankowy. W 2024 roku banki zapłaciły ponad 6,4 mld zł podatku bankowego.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu