Spis treści
- Uważam, że to zły pomysł. Nie uważam, że były to nadmiarowe zyski, są one elementem cyklu gospodarczego i dosyć wysokich stóp procentowych, a nie odpowiadają za nie ani banki, ani rząd (...), te nawoływania są nie na miejscu - powiedział minister ktywów państwowych Jakub Jaworski.
Banki w Polsce osiągają obecnie nadzwyczajne zyski?
Pod koniec ubiegłego tygodnia minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz powiedziała, że w obecnej sytuacji geopolitycznej Polska powinna rozważyć wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków banków. Taki podatek, według Pełczyńskiej-Nałęcz, mógłby być jednorazowy, wprowadzony na rok, a następnie ewentualnie przedłużany. Podobne rozwiązania zastosowały już inne kraje europejskie, takie jak Czechy, Włochy czy Hiszpania.
- Banki w Polsce osiągają obecnie nadzwyczajne zyski, a jest przecież coś takiego jak podatek od nadzwyczajnych zysków. On może być jednorazowy, wprowadzony na rok, potem ewentualnie przedłużany. Taki podatek wprowadziły Czechy, coś takiego zrobiły Włochy, Hiszpania. I w obecnej sytuacji geopolitycznej coś podobnego powinna zrobić Polska - opodatkować banki od tych nadmiarowych zysków - wskazała minister.
Przeznaczenie środków na inwestycje w obronność
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaznaczyła, że środki uzyskane z podatku od nadmiarowych zysków banków powinny zostać przeznaczone na kluczowe obszary, takie jak obronność i zdrowie. W ten sposób pieniądze, które obecnie są skumulowane w dochodach banków, mogłyby wrócić do społeczeństwa i przyczynić się do jego bezpieczeństwa i dobrobytu.
Banki w Polsce płacą 19-proc. podatek CIT, a od 2016 r. również podatek od niektórych instytucji finansowych, czyli tzw. podatek bankowy. W 2024 roku banki zapłaciły ponad 6,4 mld zł podatku bankowego.
Źródło: PAP
