Rząd może opodatkować banki, żeby sfinansować zbrojenia

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej zwraca uwagę na konieczność wprowadzenia w Polsce podatku od nadmiarowych zysków banków. Jej zdaniem, uzyskane w ten sposób środki powinny zostać przeznaczone na inwestycje w obronność.

Hossa dochodów bankowych w Polsce

W Polsce obecnie obserwujemy wyjątkową sytuację w sektorze bankowym. Ministra Pełczyńska-Nałęcz w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu"zwraca uwagę na „hossę dochodów bankowych", która jest wynikiem specyficznej sytuacji na rynku finansowym. Z jednej strony, banki oferują bardzo niskie oprocentowanie oszczędności, co jest niekorzystne dla oszczędzających, ponieważ oprocentowanie to jest poniżej inflacji. Z drugiej strony, kredyty są bardzo drogie, a ich oprocentowanie jest najwyższe w Unii Europejskiej.

– Przyjrzałam się temu bardzo uważnie i z pełną odpowiedzialnością mówię: sytuacja jest absolutnie kuriozalna. Z jednej strony banki oferują bardzo niskie oprocentowanie oszczędności, mimo że stopy banku centralnego są wysokie. Oprocentowanie oszczędności jest poniżej inflacji, a więc oszczędzający tracą. Z drugiej strony mamy bardzo drogie kredyty, ich oprocentowanie jest najwyższe w Unii Europejskiej. A pośrodku jest wielki spread, składający się na marżę banków, który powoduje, że sektor bankowy notuje rekordowe zyski –stwierdziła Pełczyńska-Nałęcz.

Potrzeba wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków

Ministra funduszy i polityki regionalnej podkreśla, że w obecnej sytuacji geopolitycznej Polska powinna rozważyć wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków banków. Taki podatek, według Pełczyńskiej-Nałęcz, mógłby być jednorazowy, wprowadzony na rok, a następnie ewentualnie przedłużany. Podobne rozwiązania zastosowały już inne kraje europejskie, takie jak Czechy, Włochy czy Hiszpania.

– Banki w Polsce osiągają obecnie nadzwyczajne zyski, a jest przecież coś takiego jak podatek od nadzwyczajnych zysków. On może być jednorazowy, wprowadzony na rok, potem ewentualnie przedłużany. Taki podatek wprowadziły Czechy, coś takiego zrobiły Włochy, Hiszpania. I w obecnej sytuacji geopolitycznej coś podobnego powinna zrobić Polska - opodatkować banki od tych nadmiarowych zysków – wskazała ministra.

Przeznaczenie środków na inwestycje w obronność

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaznacza, że środki uzyskane z podatku od nadmiarowych zysków banków powinny zostać przeznaczone na kluczowe obszary, takie jak obronność i zdrowie. W ten sposób pieniądze, które obecnie są skumulowane w dochodach banków, mogłyby wrócić do społeczeństwa i przyczynić się do jego bezpieczeństwa i dobrobytu.

– Chodzi o to, żeby przepływ pieniądza od podatników, skumulowany dzisiaj w dochodach banków, wrócił do społeczeństwa: 'na bezpieczeństwo, może też na zdrowie'. Zauważyła, że efekt dodatkowy byłby taki, że banki zastanowiłyby się nad swoimi strategiami dochodowymi na kolejne lata – wyjaśniła.

Debata publiczna na temat podatku

Ministra Pełczyńska-Nałęcz podkreśla, że jako osoba odpowiedzialna za rozwój regionalny, zajmuje się również finansowaniem tego rozwoju. Dlatego zamierza podnosić w debacie publicznej temat wprowadzenia specjalnego podatku od banków jako niezbędnego kroku, który powinien zostać podjęty w Polsce.

– Zajmuję się zatem również sposobami pozyskiwania pieniędzy. I dlatego zamierzam podnosić w debacie publicznej temat wprowadzenia specjalnego podatku od banków jako coś, co absolutnie powinno się w Polsce wydarzyć – podkreśliła.

Wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków banków w Polsce może być kluczowym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju kraju, zapewniając jednocześnie większe bezpieczeństwo finansowe dla obywateli. Warto śledzić dalsze dyskusje na ten temat, które mogą wpłynąć na przyszłość sektora bankowego i gospodarki Polski.

źródło: PAP

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu