Jest warunkowa zgoda akcjonariuszy Grupy Lotos na przejście do kolejnych etapów połączenia z PKN Orlen. Podczas czwartkowego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia przyjęli uchwały o przeniesieniu części rafineryjnej koncernu do spółki Lotos Asfalt. To uporządkowanie struktury własnościowej przed wydzieleniem rafinerii do spółki joint-venture z inwestorem zewnętrznym. Obecnie bowiem część rafinerii należy do Grupy Lotos, a część do Lotos Asfalt. Grupa Lotos może sprzedać także udziały w spółkach biopaliwowej, paliwowej, terminalowej.
- Dzisiejsza decyzja akcjonariuszy Grupy Lotos to milowy krok ku budowie narodowego championa - skomentował na twitterze Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.
Zgody uczestników walnego zgromadzenia na te posunięcia były konieczne, aby kontynuować proces przejęcia koncernu przez PKN Orlen. W lipcu Komisja Europejska wydała zgodę na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen, jednak warunkiem była sprzedaż 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos i 80 proc. stacji.
PKN Orlen zobowiązał się również do uwolnienia większości mocy zarezerwowanych przez Lotos w niezależnych magazynach, w tym pojemności zarezerwowanej na największym w Polsce terminalu przywozu paliwa drogą morską.
Na kolejnych walnych zgromadzeniach akcjonariuszy zarówno Orlenu, jak i Lotosu zapadną decyzje m.in. o parytecie podziału akcji oraz ostateczne zgody na połączenie.
Do 14 listopada Orlen ma złożyć w Brukseli wszystkie niezbędne dokumenty wymagane do przeprowadzenia firmy i przedstawić inwestora zewnętrznego dla rafinerii gdańskiej i sieci stacji paliw.
TOP 100 POMORSKICH FIRM – RAPORT:
POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:
DAWNE ZAKŁADY PRODUKCYJNE
Dawne zakłady produkcyjne na Pomorzu. Archiwalne zdjęcia!
