Orlen podkreślił, że „decyzja o likwidacji sieci kiosków Ruchu jest podyktowana trwałymi negatywnymi wynikami finansowymi segmentu”.
Poprzedni zarząd Orlen przejmując Ruch nakreślił plan jego restrukturyzacji, który już w 2021 r. miał przywrócić rentowność spółki i pozwolić na uzyskanie niezależności finansowej, ale cele te nie zostały osiągnięte – zaznaczyło biuro prasowe koncernu.
Według spółki w kolejnych latach segment ten był trwale nierentowny. Tylko w latach 2021-2023 straty wyniosły łącznie ponad 110 mln zł. „W rezultacie pod koniec 2023 r. zadłużenie Ruchu przekroczyło 160 mln zł” – podkreślił Orlen.
Ajenci Ruchu mogą odkupić kioski
Grupa Orlen dodała jednak, że obecnie prowadzone są działania naprawcze, które pozwolą poprawić wyniki finansowe spółki Ruch.
Wspierane są perspektywiczne obszary, a trwale nierentowne wygaszane, by wyeliminować rosnące zobowiązania finansowe. W ramach obszaru sprzedaży detalicznej sukcesywnej likwidacji podlega sieć kiosków, których obecnie jest 128 – dodał Orlen.
Według biura prasowego Orlenu, spółka Ruch jest w bieżącym kontakcie ze swoimi ajentami, którzy z wyprzedzeniem otrzymują informacje o wypowiedzeniach umów. „Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności we własnym zakresie” – podał Orlen.
Według Orlenu taką decyzję podjęło do tej pory ok. 40 ajentów.
Akcjonariusze zdecydują o roszczeniach ws. m.in. Ruchu
Na 2 grudnia spółka zwołała Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, podczas którego akcjonariusze mają podjąć uchwałę w sprawie roszczeń o naprawienie szkód wyrządzonych przy sprawowaniu zarządu przez byłych członków zarządu.
Jak tłumaczy spółka obecnie toczą się śledztwa w sprawie działań i zaniechań byłych członków zarządu, które miały miejsce w latach 2018-2024 i mogły wyrządzić szkodę Orlen S.A., w tym szkodę wielkich rozmiarów. Ponadto w Orlen S.A. prowadzone są liczne audyty i kontrole, wyniki których wskazują na istotne nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków w okresie sprawowania funkcji przez członków byłego zarządu.
Przebieg audytów i postępowań karnych wskazuje na sprawy, które mogą być źródłem przyszłych roszczeń. Sprawy te obejmują m.in.: – zaniżanie cen paliw, – dokonywanie nieuzasadnionych wydatków na podstawie umów sponsoringowych i umów darowizny, – dokonywanie przez członków zarządu nieuzasadnionych wydatków reprezentacyjnych, – podjęcie niekorzystnych decyzji dot. inwestycji rzeczowych i kapitałowych, w tym zakupu kontrolnego pakietu akcji Ruch S.A., – dokonanie nieuzasadnionych wydatków z tytułu umów o usługi detektywistyczne i usługi doradcze, – działań związanych ze spółką Orlen Trading Switzerland. Decyzja Walnego Zgromadzenia dotyczyć ma naprawienia szkód wyrządzonych spółce przy sprawowaniu zarządu przez wskazanych wyżej członków zarządu – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.
Na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółka (działający w jej imieniu zarząd) będzie mogła podjąć wszelkie kroki – na drodze sądowej – umożliwiające dochodzenie przysługujących jej roszczeń odszkodowawczych.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. i wchodzi obecnie w skład indeksu WIG20.
Źródło: PAP Biznes/Orlen
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
