- Wieczorem Stany Zjednoczone przedstawią decyzję dotyczącą taryf celnych. Przed tym wydarzeniem nikt nie chce zajmować pozycji, bo nikt nie wie, jakie tam padną deklaracje - powiedział PAP Biznes Konrad Ryczko, analityk i makler DM BOŚ.
Z informacji medialnych wynika, że doradcy Białego Domu przygotowali projekt objęcia około 20-procentowym cłem większości importu do USA. Dla porównania warto zauważyć, że auta z Europy są obecnie objęte 2,5-proc.cłem.
- Jeżeli tak to będzie wyglądało, a UE i inne kraje odpowiedzą na te cła, to będzie to ryzyko globalnej wojny handlowej, która przyniesie wyższe oczekiwania inflacyjne i niższe perspektywy wzrostu gospodarczego - powiedział Konrad Ryczko.
Jego zdaniem WIG20 pozostaje na relatywnie wysokich poziomach, złoty też się nie osłabia.
- Wydaje mi się, że kapitał, który wcześniej umocnił krajowe aktywa, raczej nie odpłynął. Co dalej, zobaczymy jutro rano. Scenariusz 20-proc. ceł jest negatywny, ale nie wiadomo, czy to już będzie koniec tej historii. Pojawiają się głosy sugerujące, że nawet jeśli cła będą na tym poziomie, to będzie to klasyczny ruch Trumpa na zasadzie: dajemy 20 proc. i teraz zaczynamy negocjacje - powiedział analityk.
Od początku środowej sesji na GPW przeważały spadki. Traciła większość spółek notowanych w WIG20. Najmocniej rosły akcje przede wszystkim Dino, CD Projekt, czy Pekao. Te dwie ostatnie spółki wzrosły najmocniej dopiero po otwarciu się rynków akcji w USA.
Spółka Dino Polska poinformowała dziś, że otworzyła 58 sklepów w pierwszym kwartale 2025 roku i na koniec marca sieć liczyła 2 746 placówek detalicznych wobec 2 438 rok wcześniej. Powierzchnia sali sprzedaży sklepów wyniosła 1084,5 tys. mkw wobec 960,9 tys. mkw rok wcześniej.
Z mniejszych spółek warto zauważyć informację napływające z JSW. Akcje tego emitenta po godzinie 16:00 rosly o ponad 3,6 proc. Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął uchwałę w sprawie udzielenia zgody na umorzenie Certyfikatów Inwestycyjnych JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego o łącznej szacowanej kwocie 400 milionów złotych.
Z kolei akcje Grupa Azoty były na lekkim minusie, choć spółka podała, że zawarła w imieniu własnym oraz wybranych spółek z grupy kapitałowej aneks do porozumienia z 2 lutego 2024 roku, z późniejszymi zmianami, poinformowała spółka. Okres obowiązywania porozumienia został wydłużony do 15 maja 2025 roku.
Z kolei spółka Diagnostyka - lider rynku diagnostyki medycznej w Polsce - nabyła pakiet większościowy Eurodiagnostic (ok. 51%), firmy zarządzającej mobilnymi pracowniami tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i RTG. Wartość transakcji to około 23 mln zł, a inwestycja została zrealizowana ze środków własnych spółki oraz długu bankowego.
Pod koniec sesji sytuacja znacząco się poprawiła i wszystkie główne indeksy wyszły na plus. Największe obroty na całym rynku zanotował Orlen.
Ostatecznie indeks WIG20 wzrósł dzisiaj o 0,47 proc. do poziomu 2747,99 pkt.
