https://strefabiznesu.pl
reklama

Rząd rozważy nowe projekty deregulacyjne. Na tapecie między innymi PIT i CIT

Grzegorz Gajda
Opracowanie:
Rząd rozważy między innymi ustawy o PIT i CIT
Rząd rozważy między innymi ustawy o PIT i CIT ANDRZEJ SZKOCKI / POLSKA PRESS
We wtorek Rada Ministrów podejmie dyskusję nad czterema projektami ustaw przedstawionymi przez Ministerstwo Finansów, które mają na celu deregulację. Projekty te obejmują zmiany w ustawach dotyczących PIT, CIT oraz podatku od spadków i darowizn.

Spis treści

Nowelizacja prawa bankowego i restrukturyzacyjnego

Ministerstwo Finansów przygotowało projekty regulacji, które będą omawiane przez rząd. Jednym z nich jest nowelizacja Prawa bankowego oraz Prawa restrukturyzacyjnego. Projekt ten zakłada umożliwienie bankom przekazywania informacji objętych tajemnicą bankową organom prowadzącym postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe. Taka zmiana ma na celu usprawnienie procesu wymiany informacji między bankami a organami, co powinno pozytywnie wpłynąć na przebieg restrukturyzacji i upadłości.

Wprowadzenie tych przepisów ma na celu zwiększenie efektywności działań restrukturyzacyjnych poprzez lepszą koordynację i komunikację między zaangażowanymi podmiotami. Dzięki temu procesy te mogą przebiegać sprawniej, co jest istotne zarówno dla banków, jak i dla przedsiębiorstw przechodzących przez restrukturyzację.

Zmiany te są odpowiedzią na potrzeby rynku, który wymaga szybszych i bardziej transparentnych procedur w sytuacjach kryzysowych. Ułatwienie dostępu do kluczowych informacji może przyczynić się do szybszego podejmowania decyzji i lepszego zarządzania ryzykiem.

Zmiany w ustawie o funduszach inwestycyjnych

Kolejnym projektem, który zostanie poddany analizie, jest nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Celem tych zmian jest złagodzenie wymogów dotyczących uzyskiwania zgody zgromadzenia inwestorów na połączenie niepublicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych, zarządzanych przez to samo towarzystwo funduszy inwestycyjnych.

Proponowane zmiany zakładają obniżenie progu głosów wymaganych do zatwierdzenia połączenia funduszy z 2/3 do połowy ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych. Dodatkowo, jeśli dwukrotnie zwołane zgromadzenie inwestorów nie uzyska wymaganej liczby głosów, przy kolejnym głosowaniu wystarczy, że połowa obecnych uczestników poprze połączenie.

Te zmiany mają na celu ułatwienie procesu łączenia funduszy, co może przyczynić się do większej elastyczności i efektywności w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi. Dzięki temu inwestorzy mogą liczyć na szybsze i bardziej przejrzyste procedury decyzyjne.

Propozycje zmian w ustawach o PIT i CIT

Trzeci projekt dotyczy nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz osób prawnych (CIT). Celem tych zmian jest zniesienie obowiązku corocznego składania informacji o wspólnikach spółki jawnej, jeśli skład wspólników pozostaje niezmieniony. Ponadto, projekt zakłada uchylenie sankcji utraty statusu podatnika CIT przez podatkową grupę kapitałową w przypadku transakcji kontrolowanych z podmiotami powiązanymi spoza grupy na nierynkowych warunkach.

Dodatkowo, w obu ustawach ma zostać wprowadzony mechanizm pozwalający na określenie kwoty podatku do zapłaty w przypadku uchylenia decyzji o wsparciu lub cofnięcia zezwolenia, gdy podatnik posiada więcej niż jedną decyzję o wsparciu lub zezwolenie.

Zmiany te mają na celu uproszczenie procedur podatkowych oraz zwiększenie przejrzystości i efektywności w rozliczeniach podatkowych. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli skupić się na rozwoju swoich działalności, zamiast na złożonych formalnościach.

Nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn

Ostatni projekt dotyczy zmian w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Proponowane zmiany mają na celu ograniczenie obowiązków biurokratycznych w sytuacjach, gdy przed notariuszem zawierana jest umowa dotycząca zbycia lub obciążenia rzeczy lub praw majątkowych uzyskanych nieodpłatnie, na przykład w drodze spadku.

Projekt przewiduje rezygnację z obowiązku uzyskiwania zaświadczenia od fiskusa, jeśli zbywający wszedł w posiadanie majątku na podstawie aktu notarialnego. Ponadto, nie będzie konieczne uzyskiwanie zaświadczenia z urzędu skarbowego, jeśli zbycie dotyczy majątku otrzymanego od najbliższych członków rodziny, co jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn.

Dodatkowo, nowelizacja przewiduje możliwość całościowego oszacowania wartości renty ustanowionej prywatnie, co pozwoli na jednorazowe złożenie deklaracji podatkowych przez darczyńcę i obdarowanego oraz jednokrotne opłacenie podatku. Obecnie deklaracje te muszą być składane przy każdej wypłacie renty, co jest uciążliwe dla obu stron.

Zmiany te mają na celu uproszczenie i przyspieszenie procedur związanych z podatkiem od spadków i darowizn, co powinno przynieść korzyści zarówno dla podatników, jak i administracji skarbowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu