- Jesteśmy obecnie na etapie prowadzenia kilku istotnych dla grupy procesów, w tym w zakresie inwestycji Polimery Police. Rozwiązania, które obecnie wypracowujemy, mają umożliwić przejście z fazy technicznych porozumień z instytucjami finansującymi zawieranych na okresy kilku, kilkunastu tygodni do fazy docelowego, długoterminowego porozumienia - powiedział Andrzej Skolmowski wiceprezes Grupy Azoty.
Jak tłumaczy spółka zawarcie aneksu do porozumienia zapewnia dalsze utrzymanie dostępności limitów w ramach umów o finansowanie i niepodejmowanie przez te instytucje działań mających na celu anulowanie lub zredukowanie dostępnych limitów umów o finansowanie, jak również niewykorzystywanie określonych praw wynikających z tej umów w związku z ich naruszeniem lub potencjalnym naruszeniem w okresie obowiązywania porozumienia.
Porozumienie, za zgodą instytucji finansujących, może podlegać dalszemu przedłużeniu.
Spółka podkreśla, że na bieżąco wypełnia wszystkie ustalenia w zakresie obsługi i spłaty zobowiązań wynikających z umów o finansowanie, a dostępne limity tych umów zapewniają płynność oraz bezpieczeństwo finansowania Grupy Azoty i jej zobowiązań wobec dostawców oraz ciągłość działalności - podkreśliła spółka.
Aneks został podpisany z datą obowiązywania od 31 marca br. z następującymi instytucjami finansującymi: Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim, Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ING Bankiem Śląskim, Santander Bankiem Polska, Caixabank S.A. oddział w Polsce, BNP Paribas Faktoring sp. z o.o., ING Commercial Finance Polska, Pekao Faktoring sp. z o.o., BNP Paribas Bankiem Polska, Santander Factoring sp. z o.o. i Banco Santander, oddział we Frankfurcie, a także z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Głównym udziałowcem spółki jest Skarb Państwa posiadający 33% akcji.
