Alimenty 2019. Zmienione przepisy mają ułatwić ściąganie pieniędzy, ale czy rozwiążą problem uchylania się od płacenia?

AIP
Wojciech Matusik / Polska Ppress
Udostępnij:
Od tego roku zaczęły obowiązywać kolejne przepisy wymierzone w dłużników alimentacyjnych. Czy okażą się skuteczniejsze niż te wprowadzone w 2017 r.? Ówczesne zaostrzenie przepisów kodeksu karnego dla dłużników alimentacyjnych, w opinii większości osób, które z nich skorzystały, nie dało pożądanych efektów.

Za pomocne uznała je jedynie co dwudziesta osoba – wynika z badania BIG InfoMonitor. Liczba dłużników alimentacyjnych widniejących w BIG InfoMonitor wzrosła w minionym roku o ponad 34 tys. do 306 tys. Ich zaległość zwiększyła się o prawie 654 mln zł do 11,8 mld zł. Średnio na jednego dłużnika alimentacyjnego, przypada już 38,6 tys. zł niezapłaconych alimentów. Niektórzy nie płacą od lat, nie tylko za alimenty.

Od tego roku etapami wchodzą w życie rozwiązania zawarte w Ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Zmieni się sporo.
Od stycznia organizatorzy prac publicznych mają obowiązek w pierwszej kolejności zatrudniać dłużników alimentacyjnych, a urzędy pracy aktywizować bezrobotnych alimenciarzy. Nietykalna dla komornika przestaje być wypłacana pracownikowi dieta, wolna od egzekucji jest teraz jej połowa. Komornik będzie też mógł bardziej karać pracodawców za utrudnienia w egzekucji, np. brak odpowiedzi na temat dłużnika, nieprzekazanie zajętego wynagrodzenia czy potrącenie zbyt niskiej kwoty może oznacza do 5 tys. zł grzywny.

To nie koniec zmian.
Od połowy roku dłużnik alimentacyjny będzie zobowiązany do zarejestrowania się jako bezrobotny albo jako poszukujący pracy.
Zmieni się też dostępność do pieniędzy z Funduszu Alimentacyjnego. Dla świadczeń wypłacanych od października limit dochodów netto będzie wynosić 800 zł. Obecnie o świadczenia z Funduszu mogą się starać osoby, które mają w gospodarstwie domowym nie więcej niż 725 zł dochodu netto na osobę. Stawka ta obowiązuje od 2008 r.

Z kolei od grudnia 2019 r. komornik będzie szybciej pozyskiwał dane z ZUS o dłużniku alimentacyjnym. Będą one przekazywane drogą elektroniczną, a nie papierową jak dotychczas. Pozwoli to na natychmiastowe podjęcie przez komornika działań wobec dłużnika alimentacyjnego, w przypadku każdorazowego podjęcia przez niego legalnej pracy zarobkowej. Komornicy będą też powiadamiać ZUS, co najmniej raz na pół roku, o prowadzonych egzekucjach na dłużnikach alimentacyjnych.

Od grudnia 2020 r. pracodawcy zatrudniający dłużników alimentacyjnych na czarno lub płacący im więcej niż widnieje w umowie, karani będą grzywną w wysokości od 1,5 do 45 tys. zł.

Otwarte pozostaje pytanie czy nowe rozwiązania będą bardziej skuteczne niż zaostrzenie kodeksu karnego w 2017 r.

Brak wiary w skuteczność przepisów

W badaniu przeprowadzonym wśród obserwatorów, należącego do BIG InfoMonitor, fanpage’u Odzyskuj Alimenty sprawdziliśmy jak skuteczne okazały się zmiany w kodeksie karnym, które weszły w życie w maju 2017 r. Zgodnie z nimi rodzic, który nie zapłaci na dziecko równowartości trzech okresowych świadczeń, może już być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Jeśli wezwany przez prokuratora nie ureguluje zaległości w ciągu miesiąca, sąd może go ukarać karą ograniczenia wolności również w trybie dozoru elektronicznego.
Tym samym w końcu doprecyzowane zostało wcześniejsze stwierdzenie mówiące o karaniu za „uporczywe” uchylanie się od płacenia. Niejednoznaczne określenie utrudniało policji i prokuraturze działania w oparciu o te przepisy (art. 209 k.k.). Jednak większość (57 proc.) rodziców, którzy skorzystali z nowych przepisów kodeksu karnego dających możliwość zgłoszenia niealimentacji jako przestępstwa uważa, że nie przyniosło to żadnych efektów. Powody? Wyroki sądów są bardzo łagodne. Dłużnicy skazywani są, np. na prace społeczne w wymiarze kilku godzin miesięcznie i nadal nie płacą alimentów. Często sprawy są umarzane, bo dłużnicy wpłacają niewielkie kwoty lub deklarują prokuratorom, że zaczną płacić, więc w interpretacji prokuratorów nie uchylają się od utrzymywania dzieci, ponieważ art. 209 zaczyna się od stwierdzenia: „Kto uchyla się od ciążącego na nim…”.
Działanie nowych przepisów pozytywnie oceniła jedynie co dwudziesta osoba (5 proc.). Prawie 16 proc. dopiero zamierza skorzystać z tych przepisów, a 10 proc. nie chce tego robić, bo nie wierzy w skuteczność zaostrzonego prawa.

W tym roku nie składamy rocznego PIT w urzędzie, rozliczy nas skarbówka. A co zrobić jeśli chcemy skorzystać z ulg i odliczeń. Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

W badaniu spytaliśmy też, ile osób korzysta z pomocy Funduszu Alimentacyjnego?

Z powodu niskiego kryterium dochodowego – 725 zł na osobę w gospodarstwie domowym – alimentów od państwa nie otrzymuje 57 proc. ankietowanych.

6 proc. podaje inne powody, wśród których wskazują, że sprawa jest dopiero w toku lub, że dłużnik przekazuje małą kwotę, aby np. uniknąć wydania zaświadczenia od komornika. 37 proc. korzysta z pomocy funduszu.

Po zmianie przepisów, dla świadczeń wypłacanych z funduszu, próg dochodowy wzrośnie do 800 zł. Istnieje obawa, że po ostatnich wzrostach płac, nowa kwota nie pozwoli skorzystać ze środków funduszu większej liczbie osób, a jedynie tym, które wraz ze wzrostem wynagrodzeń utraciły taką możliwość. MRPiPS szacuje, że będzie to o 60 tys. dzieci więcej, ale nie informuje ile łącznie. Z ostatnich opublikowanych danych za 2014 r. na temat skali pomocy Funduszu Alimentacyjnego wynikało, że korzystało z niego około 330 tys. dzieci, a świadczenia o łącznej wartości około 1,5 mld zł pobierało na nich 243 tys. rodziców.

A dłużników alimentacyjnych przybywa

- Najwyższy przyrost liczby dłużników alimentacyjnych, według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, miał miejsce w lutym, kiedy to do bazy trafiło 3 984 nowych osób. W sumie w ciągu roku przybyło 34 137 niepłacących alimentów. I na koniec 2018 r. było to 306 348 osób – zaznacza Halina Kochalska z BIG InfoMonitor.
Z danych z końca grudnia 2018 r., zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że alimentów nie płaci 306 348 osób, a ich łączna zaległość przekracza 11,8 mld zł. Dane te przekazywane są przez jednostki samorządu terytorialnego z całej Polski.

Dominującymi województwami pod względem liczby osób niepłacących alimentów nadal są: śląskie (38 220 osób), mazowieckie (33 016 osób) oraz dolnośląskie (30 776 osób). W tych województwach są też najwyższe kwoty zaległości przekraczające miliard złotych. Do grupy „miliarderów” zbliża się także woj. wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. W najmniejszym stopniu ten problem dotyka Opolszczyznę i Podlasie. Najwyższa średnia zaległość na osobę występuje na Lubelszczyźnie i w województwie świętokrzyskim. Wyższą średnią niż w kraju ma 11 województw.

Niektórzy nie płacą od lat, nie tylko za alimenty

Mowa tu między innymi o rekordzistach, czyli osobach z najwyższymi wartościami zadłużenia alimentacyjnego, którą zgromadzili nie płacąc na dzieci od wielu lat. I tak np. pan z Mazowsza zalega dziecku lub dzieciom 669 tys. zł, a jego dług zaczął narastać od 2008 r. Poza tym, że został wpisany do rejestru przez gminę, która wypłaca za niego świadczenia alimentacyjne z Funduszu, ma też długi względem firm windykacyjnych. Trzeci na liście, mieszkaniec Wielkopolski, z długiem za alimenty na 512 tys. zł niespłacane od 14 lat, nie płaci też telekomom i sądom oraz również bankom. Kolejny rekordzista, swój dług wart prawie 507 tys. zł, zbiera od 11 lat, poza tym nie spłacił też zobowiązań względem firmy pożyczkowej i firm windykacyjnych.

Badanie „Społeczne spojrzenie na dłużników alimentacyjnych” zostało przeprowadzone przez BIG InfoMonitor na grupie 409 internautów, grudzień 2018 r.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Emporio Armani

Emporio Armani AR2460

1 806,92 zł320,00 zł-82%
miejsce #2

Diesel

Diesel Mega Chief DZ4329

1 416,00 zł424,25 zł-70%
miejsce #3

Casio

Casio Vintage A100WE-1AEF

349,00 zł195,00 zł-44%
miejsce #4

Michael Kors

Michael Kors Runaway MK3131

489,00 zł329,00 zł-33%
miejsce #5

Casio

Casio G-Shock GA-110HC-1AER

223,30 zł
miejsce #6

Michael Kors

Michael Kors Bradshaw MK5739

419,92 zł
Materiały promocyjne partnera

Co dalej z oprocentowaniem lokat?

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paulina

Śmiem twierdzić, że problem alimentów jest jednym z poważniejszych w obecnym "prawnym" świecie w naszym kraju. Sama znam ogrom rodzin, które zmagają się z niezapłaconymi alimentami, gdzie suma liczona jest już w dziesiątkach tysięcy. Moja serdeczna przyjaciółka, której rodzice rozstali się zaraz po jej urodzeniu, nigdy nie widziała grosza od swojego ojca, pomimo ukończonych już 30 lat. Ja sama znam jeden przypadek, który wywalczył alimenty dla swojej córki, tylko dzięki pomocy dobrego prawnika https://kancelariahilarowicz.pl/. Prawda jest taka, że obecnie tylko prawnik jest w stanie coś zdziałać z tym dziurawym prawem.

A
Alimenciarz

Sytuacja każdego alimenciarza jest inna i wkładanie wszystkich do jednego worka jest nie fair. Mnie się powinęła noga prowadząc działalność gospodarczą 15 lat temu. Od tego czasu wiszę ZUSowi ponad milion złotych. Większa część to odsetki. Zabrali mi mieszkanie. Nie mam nic. W tym roku kończę 58 lat. Mieszkam na wsi, ale nie jestem rolnikiem. Wynajmuję dom. Do pracy nikt mnie nie chce, bo za stary. Żyję z zasiłków, karmi mnie PCK. To skąd mam wziąć na alimenty? Dodatkowo mam zwyrodnienie kręgów szyjnych, więc nawet jak się coś uda znaleźć dorywczego, to nie każdej pracy mogę się podjąć. Jakbym skończył na wózku, to kto się mną zajmie? Już mam 3 wyroki. Jaka w tym jest moja wina? Niedługo społecznych prac będę miał tyle, że nawet gdybym znalazł pracę, to nie będzie kiedy pracować. Kiedyś myślałem, że sędziowie mają poukładane w głowach. Niestety to kretyni i na dokładkę dyspozycyjni. Walą wyroki bez zastanowienia. Żadne dowody nie są brane pod uwagę.

K
Kary

Nic nie robicie alimenciarzom śmieją się z matek i dalej są bezkarni

G
Grubaleniwasedzina

Płacisz czy nie płacisz i tak dostaniesz w końcu osiedle, więc lepiej nie płacić. Ta ust. ZIOBRY to kłamstwo, dług zapłaciłem A i tak dostałem 3mies. odsiadki

G
Gość

Moja narzeczona korzystała z Funduszu Alimentacyjnego ponieważ, ojciec dziecka nie płacić alimentów. Teraz dostała pismo, że musi wpłacić pieniądze do funduszu. Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego Ona ma to płacić skoro ojciec dziecka nawet nie kwapi się aby cokolwiek dać na dziecko.?

A
Ansel
Ja płacę na dwoje dorosłych "dzieci" (21,19) 2 200,- koszty komornika. W somie ok. 2,5. Wegetujemy z żoną i półrocznym synkiem, gdy tymczasem nieroby leżą do góry brzuchami. Nawet im się nie chce gotować. Przywożą im fastfood. Piją alkohol i chodzą na imprezy. Udają, że studiują. Dlaczego tak jest? Ich mamusia to wierny pretorianin systemu-milicjantka. Wyrok sądu był adekwatny...
m
mama sama
Na moich czworo dzieci, w tym jedno niepełnosprawne a troje też z problemami zdrowotnymi, ojciec ma płacić 1400zl łącznie, czyli po 350zl na dziecko. Nie płaci od rozwodu ze mną czyli od 2 lat. Sam zwolnił się ze stałej pracy. Biedny, nic nie ma, nie ma pracy dla niego w zawodzie budowlańca. Od razu miał nową kobietę, żyje z nią i 2 jej dzieci. Dziadkowie też wypięli się na wnuki tak jak ojciec. Zero kontaktu z dziećmi od 1,5 roku. Marcinie Cz. z Iławy, wstydź się!
K
Konstanty
Mój Wnuk niedługo osia gnie 18 lat. Alimentów od ojca zero.Dużo się mówi mało robi.
H
Hela
Średnio w Polsce zasądza się 700 zł alimentów. Ich wysokość uzależniona jest od potrzeb dziecka (np. niepełnosprawnego) oraz możliwoście zarobkowych rodzica. W większości dłuznicy to zdrowi, zdolni do pracy mężczyźni. 90% alimentów zasądzanych w Polsce to alimenty w wyskości ok 500 zł. Minimum socjalne w Polsce to w rodzinach 3 osobowych 900 zł na osobe w rodzinie.
m
markiz
a ktos policzył, że Ci panowie mają takie długi, bo ktoś im przysądził po 3-4 tyś zł alimentów?
Więcej informacji na stronie głównej Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie