Spis treści
Wypłata z ARiMR trwa, ale niektórzy muszą zaczekać dłużej
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała 13 grudnia, że dzień wcześniej rozpoczęła wypłatę pomocy dla plantatorów truskawek lub krzewów owocowych. Producenci, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu mogli składać wnioski do 20 października.
- Na razie środki finansowe w wysokości 1,13 mln zł trafiły do 266 beneficjentów. Pomoc dotyczy tych plantatorów, których uprawy zostały zniszczone w co najmniej 70 proc., a obniżenie średniej rocznej produkcji rolnej w ich gospodarstwach wyniosło więcej niż 30 proc. - podała ARiMR.
Część rolników, gdzie straty były mniejsze, musi nieco dłużej zaczekać na przelewy z agencji. Powodem jest wyczerpanie limitu pomocy, jakiej można udzielić w formule de minimis. - Plantatorzy, którym przysługuje pomoc w formule de minimis, będą mogli ją otrzymać po odnowieniu limitu, tj. w 2024 r., ponieważ tegoroczna pula została wyczerpana.
Pomoc do uprawy truskawek i krzewów owocowych
Wnioski o wsparcie mogli składać właściciele plantacji truskawek lub krzewów owocowych, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia:
- przymrozków wiosennych,
- huraganu
- lub gradu
w wysokości co najmniej 70 proc. na powierzchni występowania tych upraw, mogli się ubiegać o wsparcie do 20 października 2023 r. ARiMR otrzymała ponad 2,5 tys. wniosków.
- Wśród nich 1,9 tys. to wnioski obsługiwane w formule pomocy publicznej – straty powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej, a nieco ponad 600 w formule pomocy de minimis – straty poniżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.
Stawka pomocy wynosi 2,5 tys. zł do hektara i mnoży się przez nią deklarowaną przez rolnika powierzchnię zniszczonych upraw. Tak obliczana jest kwota wsparcia. Maksymalna kwota dofinansowania nie może przekroczyć równowartości 15 tys. euro.
Nie wszyscy dostaną pełną stawkę. Agencja przypomina, że w przypadku rolników, którzy nie ubezpieczyli co najmniej połowy upraw rolnych (z wyłączeniem łąk i pastwisk), rekompensaty będą pomniejszane o połowę.
