Spis treści
Kościół ma nowego papieża
9 maja 2025 roku, po niespełna dobie obrad, konklawe z udziałem rekordowych 133 kardynałów-elektorów zakończyło się wyborem nowej głowy Kościoła katolickiego. Nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym, co oznacza, że decyzja została podjęta. Setki milionów katolików i nie tylko czekali na oficjalne ogłoszenie imienia nowego papieża, ale też na jego pierwsze słowa z balkonu bazyliki św. Piotra.
Nowym papieżem został został kardynał Robert Francis Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV.
Papież to także symboliczny przywódca moralny, którego głos ma znaczenie w debacie globalnej – od spraw społecznych np. dotyczące migrantów, edukacji, po kwestie etyki w technologii czy klimatu.
Wybór papieża może rozpocząć nowy rozdział dla debaty o wartościach we współczesnym świecie. Nieżyjący papież Franciszek „był rewolucjonistą”, który otworzył Watykan na dialog z tymi środowiskami, które wcześniej bywały przez Kościół ignorowane lub niezrozumiane.
W zależności od tego, jaki kurs obierze nowy papież – progresywny, konserwatywny a może reformistyczny – może on wpłynąć na kierunki zmian w polityce społecznej, gospodarce czy relacjach międzynarodowych.
Pierwsze słowa nowego papieża do wiernych
Zgodnie z procedurą, po dokonanym wyborze nowy papież został zapytany, czy przyjmuje ten wybór oraz jakie imię obiera. Następnie, po pierwszym hołdzie od kardynałów przechodzi do tzw. pokoju łez – zakrystii Kaplicy Sykstyńskiej – gdzie po raz pierwszy przywdział białą sutannę i strój papieski.
Na balkon bazyliki św. Piotra wyszedł kardynał protodiakon Dominique Mamberti i wypowie słynne słowa: Habemus Papam. Wtedy świat poznał imię 267. papieża.
– Pokój niech będzie z Wami wszystkimi. Tak brzmiało pierwsze pozdrowienie zmartwychwstałego Chrystusa – powiedział nowy papież Leon XIV.
W swoim przemówieniu podziękował również papieżowi Franciszkowi i zaznaczył:
– Chcemy być Kościołem, który zawsze dąży do pokoju.
Biskup Rzymu powiedział także, że świat potrzebuje światła Chrystusa.
– Ludzkość potrzebuje go jako pomostu, by dotarł do niej Bóg i jego miłość. Pomóżcie nam i wy, i sobie nawzajem budować mosty przez dialog, spotkanie - jednocząc się, by być jednym ludem, zawsze w pokoju – prosił papież
Papież poprowadził modlitwę „Zdrowaś Maryjo” i udzielił tradycyjnego błogosławieństwa Urbi et Orbi.
Prezydent Duda gratuluje papieżowi Leonowi XIV
Wybór nowego papieża spotkał się z natychmiastowymi reakcjami ze strony światowych liderów. Prezydent Andrzej Duda opublikował na platformie X gratulacje skierowane do nowego papieża Leona XIV, podkreślając znaczenie tej chwili dla Polski i całego Kościoła.
– Z całego serca, w imieniu Narodu Polskiego i własnym, składam serdeczne gratulacje Jego Świątobliwości Papieżowi Leonowi XIV z okazji wyboru na Stolicę Piotrową” – napisał prezydent.
Jak dodał, jest to moment „głęboko poruszający dla wspólnoty Kościoła katolickiego i dla całego świata”.
Prezydent zaznaczył również gotowość do dalszego rozwijania relacji między Rzeczpospolitą a Stolicą Apostolską:
– Proszę przyjąć zapewnienie o gotowości Rzeczypospolitej do dalszego zacieśniania tych wyjątkowych więzi – w imię wspólnych wartości, odpowiedzialności za dobro wspólne i umacniania pokoju na świecie. Niech Bóg prowadzi Waszą Świątobliwość na drodze tej wielkiej misji – zakończył.
Kim jest nowy papież?
Leon XIV ma 69 lat i pochodzi z USA, a konkretnie z Chicago. Ma za sobą długie doświadczenie posługi w Peru. Jest kardynałem od trzech lat. Ostatnio był prefektem dykasterii do spraw biskupów.
Papież i gospodarka? Historia pokazuje, że to ma znaczenie
Jak wynika z badań cytowanych przez Money.pl, pontyfikat Jana Pawła II miał wymierny wpływ na gospodarki krajów, które odwiedzał – eksport z tych państw wzrastał średnio o 13,6 proc. w ciągu trzech lat po jego wizytach. Wpływ ten był większy niż w przypadku wydarzeń politycznych czy międzynarodowych szczytów.
Z kolei papież Franciszek zaznaczał swoją obecność w gospodarce poprzez nawoływanie do „etycznego rozwoju technologii” czy „sprawiedliwości społecznej w pracy”. Jego głos był słyszany na forum ONZ i w Davos. Jak podaje Wprost, w 2025 roku przypominał o odpowiedzialności firm za skutki rozwoju sztucznej inteligencji.
Radosław Pogoda, konsultant biznesowy w programie na YouTube przypomniał, że znaczenie wyboru papieża sięga znacznie dalej niż może się wydawać przeciętnemu człowiekowi.
– Papież to pojedynczy urzędnik, ale urzędnik potężnej instytucji, która jest dziś nie tylko największym posiadaczem nieruchomości na świecie, ale również instytucją, która ma kolosalny wpływ na politykę.
Pogoda zwrócił również uwagę, że choć w Polsce relacja Kościoła z polityką i gospodarką jest dziś oddzielona, to na świecie – w tym w USA – wpływy wartości religii rzymskokatolickiej na poglądy i politykę są nadal silne.
