Spis treści
Zdjęty zakaz dla Brygady Azow
Jak podaje BBC, amerykański Departament Stanu nie znalazł przykładów „rażącego łamania praw człowieka” przez członków formacji znanej jako Brygada Azow.
Zdjęciem zakazu jednostka, będąca obecnie częścią ukraińskiej Gwardii Narodowej, pochwaliła się w mediach społecznościowych.
„Amerykańska ambasada potwierdziła, że 12. Brygada Operacyjna Gwardii Narodowej Ukrainy (…) przeszła weryfikację wymaganą przez amerykańskie prawo i może otrzymywać wsparcie ze Stanów Zjednoczonych” – czytamy w komunikacie.
Jednostka podziękowała ukraińskiemu MSW, dowództwu Gwardii Narodowej, ambasadzie Ukrainy w USA oraz „wszystkim, którzy przyczynili się do pozytywnej weryfikacji”.
„Wsparcie z USA nie tylko wzmocni wartość bojową Brygady Azow, ale przede wszystkim pomoże chronić zdrowie i życie jej członków” – napisano.
Brygada Azow oskarżana o związki z neo-nazistami
Decyzję władz Stanów Zjednoczonych skrytykowała Rosja, która uznaje Brygadę Azow za organizację terrorystyczną i neo-nazistowską.
Te oskarżenia wzięły się stąd, że gdy formacja ta powstawała w 2014 roku, faktycznie niektórzy jej członkowie, w tym dowódca, mieli związki z bojówkami skrajnej prawicy, większości z nich nie ma już jednak w szeregach Brygady Azow. Jednostka odcina się obecnie od wszelkich relacji z takimi ruchami.
Członkowie tej formacji stanowili dużą część obrońców miasta Mariupol oraz znajdującego się tam kompleksu metalurgicznego Azowstal. Wielu z nich wciąż przebywa w rosyjskiej niewoli.