Ceny prądu gwałtownie wzrosną? W 2023 możliwe nawet 70 proc. podwyżki ceny energii elektrycznej. Ile zapłacimy wkrótce za prąd?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Jaką decyzję podejmą urzędnicy i ile będzie kosztować prąd w 2023 r.? Na co należy się przygotować?
Jaką decyzję podejmą urzędnicy i ile będzie kosztować prąd w 2023 r.? Na co należy się przygotować? unsplash
Udostępnij:
Ceny energii elektrycznej w 2023 r. będą nawet o 70% wyższe, niż miało to miejsce w 2022 r. Tak oceniają analitycy banku Pekao. Ostateczna decyzja i wysokość ceny prądu leży jednak w rękach Urzędu Regulacji Energetyki. Jaką decyzję podejmą urzędnicy i ile będzie kosztować prąd w 2023 r.? Na co należy się przygotować? Czy powinniśmy już zacząć oszczędzać na prądzie?

Ceny prądu w 2023 r. Jak drogi będzie prąd?

Jeżeli dotychczasowe stawki utrzymają się do końca 2022 r. - w 2023 r. ceny prądu w taryfie G mogą wynieść nawet o 70% więcej. Wszystko to jest możliwe, jeśli sprawdzą się oceny ekspertów. Ostateczne zdanie i podjęcie decyzji będzie jednak należeć do Urzędu Regulacji Energetyki.

Ceny dużej części produktów są uzależnione cen surowców i energii – w tym paliw i prądu.
Ceny paliw są regulowane przez rynek. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku cen prądu dla gospodarstw domowych. Te zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki.

Jak dowiadujemy się z informacji podanych przez biuro maklerskie banku Pekao megawatogodzina to już wydatek rzędu prawie 1000 zł. Rok wcześniej było to o dwie trzecie mniej. W 2021 r., średnia stawka w kontraktach rocznych stanowiła 384,16 zł/MWh.

W piątek 6 maja do przekroczenia 1000 zł za megawatogodzinę brakowało jedynie 20 gr. Ceny te przełożą się na rachunki konsumentów dopiero w przyszłym roku. Dużo jednak zależy od decyzji, jakie podejmą urzędnicy zatwierdzający ceny prądu.

Jak możemy dostrzec na wykresie - ceny zaczęły rosnąć w momencie zakręcenia przysłowiowego „kurka z gazem” przez Rosję. Nastąpiło to dopiero 27 kwietnia.

- Jeśliby taki poziom utrzymał się w kolejnej części roku ceny energii elektrycznej w taryfie G w 2023 powinny wzrosnąć o ok 70% - napisali analitycy banku Pekao na Twitterze.

Ceny energii elektrycznej 2023. Decyzję podejmie Urząd Regulacji Energetyki

Czy urząd pozwoli spółkom energetycznym na zrekompensowanie rosnących kosztów? Trzeba pamiętać o tym, że wzrost cen prądu przeniesie się na wzrost cen większości produktów oraz wpłynie na utrzymanie wysokiego poziomu inflacji. Decyzje URE będzie podejmować wraz z końcem 2022r. Wtedy się o wszystkim przekonamy.

Jakich cen prądu powinniśmy się spodziewać w 2023 r.?

Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odniósł się do planów obejmujących podwyżki cen prądu w 2023 r. dla odbiorców będących gospodarstwami domowymi.

- Gdybyśmy chcieli oszacować, jak mogą zmienić się taryfy w przyszłym roku w stosunku do tych zatwierdzonych na 2022 r. w części dotyczącej tylko energii elektrycznej bez dystrybucji, to analizując ceny energii elektrycznej z dostawą na 2023 r. w kontraktach zawartych na giełdzie do końca I dekady kwietnia 2022 r., gdzie zostało zakontraktowane łącznie trochę więcej niż 40 TWh, to jest to wzrost cen hurtowych energii mniej więcej o 50 proc. - powiedział Gawin, cytowany przez wnp.pl.

Wypowiedź ta miała miejsce w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który zakończył się w tym samym dniu, kiedy Rosja zakręciła „kurek z gazem”.

Podobne wypowiedzi pojawiały się jeszcze przed 27 kwietnia.

- Trudno się spodziewać, że sytuacja w przyszłym roku gwałtownie się zmieni na lepsze i wrócimy do ceny energii sprzed półtora roku. Prawdopodobnie nie. Myślę, że będziemy się mierzyli raczej z wysokimi cenami energii elektrycznej i gazu - mówił w kwietniu na antenie TOK FM Rafał Gawin, prezes URE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie