
Ceny owoców
Owoce potaniały o 6,4% rdr. Spowodowane jest to zwiększeniem importu cytrusów z krajów Morza Śródziemnego.
Do tego przyczyniła się też nadprodukcja jabłek w Polsce, których nie można było eksportować do Rosji oraz Białorusi.

Na drugim miejscu zestawienia przedstawiającego największe podwyżki rok do roku znajdują się tzw. inne produkty z wynikiem 36,9% rdr. (w kwietniu – 38,2%, a w marcu – 21,3%).
Dla przykładu można wskazać, że karma dla psów zdrożała o 61,8% (w kwietniu – 26%, a w marcu – 22,8%), a dla kotów – o 14,8% rdr. (w kwietniu – 49,3%, w marcu – o 20,3%).
Karmy dla zwierząt produkowane są ze składników, które w ostatnim czasie podrożały najbardziej, czyli z produktów tłuszczowych i pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo są to artykuły wysoko przetworzone, więc ich produkcja pochłania znaczną ilość energii, która również zdrożała.

Podwyżki cen pieczywa
Trzecią pozycję w zestawieniu zajmuje pieczywo (awans o jedno miejsce w porównaniu do kwietnia). Tutaj wzrost rdr. był na poziomie 29,9% (w kwietniu – 28,1%, w marcu – 4,4%).
Pieczywo podrożało ze względu na wzrost cen mąki oraz jaj potrzebnych do jego wytwarzania.
Znaczenie miała też podwyżka cen energii niezbędnej przy produkcji. Nałożył się na to również rosnący koszt transportu, spowodowany dużym wzrostem cen paliw.

Ceny mięsa w maju 2022
Ceny mięsa i ogólnie produktów pochodzenia zwierzęcego wzrosły poprzez silne podwyżki kosztów produkcji, w tym ceny pasz.
Rosną koszty wynikające z przepisów sanitarnych, co zmniejsza rentowność wytwarzania.