Ceny w Polsce stale rosną. Są różnice po regionach Polski. W których województwach podwyżki były największe, w których najmniejsze?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Owoce potaniały o 6,4% rdr. Spowodowane jest to zwiększeniem importu cytrusów z krajów Morza Śródziemnego. Do tego przyczyniła się też nadprodukcja jabłek w Polsce, których nie można było eksportować do Rosji oraz Białorusi.
Owoce potaniały o 6,4% rdr. Spowodowane jest to zwiększeniem importu cytrusów z krajów Morza Śródziemnego. Do tego przyczyniła się też nadprodukcja jabłek w Polsce, których nie można było eksportować do Rosji oraz Białorusi. Urszula Lobaczewska / Kurier Poranny / Polska Press
Ceny w sklepach w Polsce rosną bardzo szybko. Jak się okazuje, najszybciej na Opolszczyźnie. Według danych z maja, rok do roku wzrosły w tym województwie prawie o 19 procent! W skali kraju zanotowano prawie 17 procentową podwyżkę. W niektórych województwach koszty zakupu produktów nie zwiększają się tak szybko. Gdzie najtaniej kupimy żywność i które produkty podrożały najbardziej?

Z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych" w województwach wynika, że są miejsca, gdzie wzrosty są większe, niż w innych . Ceny detaliczne cyklicznie analizują UCE Research i Wyższe Szkoły Bankowe.

W całej Polsce w maju 2022 roku produkty, które możemy kupić w sklepach o 16,7 proc. niż rok wcześniej. Wzrost cen w kwietniu był jeszcze wyższy - wyniósł prawie 22 proc. rok do roku!

O ile wzrosły ceny poszczególnych produktów?

Ceny w sklepach w maju 2022 roku. O ile wzrosły ceny rok do roku?

Najwyższe podwyżki zanotowano nie tylko w województwie opolskim (18,9%). Podobny poziom wzrostu widzimy także w województwach:

  • łódzkim - 18,4%,
  • wielkopolskim - 18,1%.

Z kolei najniższe podwyżki zanotowano w województwach:

  • podkarpackim - 13,8%,
  • podlaskim - 16,1%,
  • świętokrzyskim - 16,5%.

Jak się okazuje - regiony, w których ceny wzrosły najmniej, to najbiedniejsze części Polski

- Oznacza to, że każda podwyżka może skutecznie zmniejszyć sprzedaż. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że w województwie podlaskim, jeszcze kilka miesięcy temu, ceny podstawowych artykułów były obniżane w ramach pomocy uchodźcom, co prawdopodobnie wyhamowało skokowe wzrosty - powiedziała Julita Pryzmont z Hiper-Com Poland współautorka badania.

Jak zmieniły się ceny konkretnych produktów? Zobacz w galerii.

Wzrost cen w Polsce - jak sytuacja będzie wyglądać w najbliższych miesiącach?

Według Tomasza Kopyściańskiego z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu ceny cały czas rosną, bo przyczyny inflacji nie ustępują.

- Do głównych czynników podwyżek w maju bieżącego roku należy ponowna fala wzrostów cen paliw, wynikająca m.in. z ryzyka wprowadzenia sankcji na rosyjską ropę. Do tego dochodzi utrzymujący się szok na rynku żywności, wywołany ograniczeniem dostaw z krajów objętych konfliktem zbrojnym. Przy tym popyt konsumpcyjny wciąż pozostaje wysoki - zaznaczył ekspert. Zwrócił uwagę, że ostatnio dynamika wzrostu cen była nieco mniejsza, co jest efektem niskiej bazy.

W najbliższych kwartałach, które są dopiero przed nami, ceny mają rosnąć najszybciej w tych samych województwach, w których już do tej pory odnotowano najwyższe wzrosty cen. Tak wynika z opinii ekspertów omawianego raportu.

Raport "Indeks cen w sklepach detalicznych" pokazuje zestawienie średnich wartości cenowych 12 podstawowych kategorii produktów codziennego użytku i 51 takich, które są najczęściej wybierane przez konsumentów. Zdrożało 11 z 12 analizowanych kategorii produktów. Badanie swoim zakresem objęło 40 tys. sklepów, działających w ramach 63 sieci handlowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu