Ceny złota wciąż w trendzie wzrostowym – co nas czeka w 2025 roku?

Artykuł sponsorowany ASCOIN
W 2024 roku cena złota urosła o ponad 30%. Znaczącą wyprzedziło to przewidywania obserwatorów rynku i analityków. Królewski kruszec jest w silnym trendzie wzrostowym już od kilku lat. Czy prognozy na ten rok są równie optymistyczne i czy warto obecnie kupować złoto?

Ceny złota w ostatnich latach

Patrząc historycznie, ceny złota stabilnie rosną w długim terminie (choć trzeba pamiętać, że w krótszych okresach mogą się wahać). Jednocześnie od 2020 roku wzrost ten jest szczególnie intensywny. Wpływ na to miała duża niepewność inwestorów w związku z wydarzeniami na świecie (pandemia i jej konsekwencje gospodarcze, wybuch wojny w Ukrainie, kryzys bankowy czy późniejsze globalne napięcia geopolityczne).

Przez ostatnie 5 lat cena kruszcu wzrosła o około 75% (z około 1600 dolarów/uncja w styczniu 2020 do około 2 850 dolarów w styczniu 2025), a przez ostatnie 20 lat – o około 560% (z około 430 dolarów/uncja w styczniu 2005). Złoto ma tendencję do utrzymania wartości lub wzrostu cen w sytuacjach kryzysowych (lub gdy inwestorzy obawiają się kryzysu). Między innymi z tych względów kruszec jest postrzegany jako narzędzie dywersyfikacji portfela inwestycyjnego i sposób na ochronę kapitału przed inflacją.

Czy w 2025 roku złoto będzie nadal rosnąć?

Ośrodki analityczne przewidują, że królewski kruszec wciąż będzie mocny w tym roku. Jego ceny będą rosnąć, choć dynamika tych wzrostów (w porównaniu do rekordowego 2024 roku) będzie prawdopodobnie niższa.

Eksperci szacują najczęściej cenę uncji złota na koniec 2025 roku na poziomie około 3 000 dolarów. Pod koniec roku 2024 za uncję płaciliśmy około 2 800 dolarów, tym samym roczny wzrost może wynieść około 12%. Tak przewidują między innymi J.P. Morgan, Goldman Sachs, UBS czy Światowa Rada Złota. Jednocześnie warto pamiętać, że przewidywania na rok 2024 były bardzo podobne – w rzeczywistości wzrosty były wyraźnie wyższe. Tak może być i w roku 2025 – już w połowie lutego cena uncji złota przekroczyła 2 900 dolarów.

Sprawdź ofertę złotych sztabek i monet inwestycyjnych u dealera metali szlachetnych ASCOIN – https://ascoin.pl/. ASCOIN posiada zezwolenie NBP na nr 17401 na handel złotem i platyną dewizową.

Co przemawia za wzrostami w najbliższych miesiącach?

Popyt na złoto jest (i prawdopodobnie będzie przez jakiś czas) bardzo duży – ze strony inwestorów prywatnych, ale przede wszystkim banków centralnych wielu krajów. Dotyczy to także Polski – NBP intensywnie skupuje złoto i planuje osiągnąć 20% rezerw walutowych w tym kruszcu w perspektywie najbliższych lat.

Wzrost cen będzie prawdopodobnie stymulować również niepokój inwestorów – mimo poprawy koniunktury i dobrej kondycji gospodarek, poczucie niepewności wciąż jest duże. W kontekście gospodarczym, ale też geopolitycznym (zaostrzeniem konfliktów zbrojnych czy wojen handlowych). Niepewność dotyczy też polityki USA wobec innych krajów po zmianie władzy, a także wysokości stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych (i związanej z tym siły dolara).

Czy warto kupować złoto w 2025 roku?

Spadki cen złota lub wyraźne zahamowanie wzrostu jego cen jest mało prawdopodobne w najbliższych miesiącach. Popyt wciąż jest bardzo duży, a wydobycie jest z każdym rokiem coraz droższe i trudniejsze (wg szacunków naukowców, znane nam złoża złota wyczerpią się już za kilkadziesiąt lat).

W kontekście cen wiele zależy oczywiście od sytuacji na świecie, jednak obecnie wygląda na to, że złoto wciąż będzie dobrym sposobem na ochronę kapitału w czasie i przemyślaną dywersyfikację.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu