Coraz więcej Polaków planuje oszczędzać. W tym roku będzie to 39 procent z nas

OPRAC.:
Redakcja Wiadomości
Redakcja Wiadomości
Trwający już niemal cztery lata „stan niepewności i napięcia”, najpierw z powodu pandemii, a potem wojny w Ukrainie, nie pozostaje bez wpływu na skłonność Polaków do oszczędzania.
Trwający już niemal cztery lata „stan niepewności i napięcia”, najpierw z powodu pandemii, a potem wojny w Ukrainie, nie pozostaje bez wpływu na skłonność Polaków do oszczędzania. Maciej Jeziorek/Polska Press
Z badania „Twoje prognozy i plany finansowe Polaków na 2024 roku”, przeprowadzonego przez BIG Info Monitor, wynika, że 39 proc. Polaków zamierza w tym roku oszczędzać.

Spis treści

Rośnie skłonność Polaków do oszczędzania

Autorzy raportu wskazują, że trwający już niemal cztery lata „stan niepewności i napięcia”, najpierw z powodu pandemii, a potem wojny w Ukrainie, nie pozostaje bez wpływu na skłonność Polaków do oszczędzania. Podczas gdy w 2022 roku 25 proc. respondentów nie widziało sensu odkładania pieniędzy lub informowało, że nie jest w stanie tego robić ze względu na zbyt niskie dochody, w minionym roku odsetek ten spadł do 18 proc.

Na pytanie „Jakie zamierzasz podjąć działania w związku z finansami w tym roku?” 39 proc. ankietowanych odpowiedziało, że planuje oszczędzać, 26 proc. planuje lepiej kontrolować wydatki, a 20 proc. planuje przegląd i zmniejszenie wydatków. 20 proc. respondentów planuje również przygotować sobie poduszkę finansową.

Jak oszczędzać?

Główny Analityk BIG Monitor Waldemar Rogowski zwrócił uwagę, że oszczędzanie często dotyczy nie tylko sfery finansowej, ale też zużycia energii, wody, racjonalizacji wydatków na żywność, odzież, obuwie i usługi. „Takie działania deklaruje na ten rok 20 proc. ankietowanych. W rezultacie przemian kulturowych i rozpowszechniania się idei zrównoważonego rozwoju zmienia się też nastawienie do ogólnie panującego konsumpcjonizmu. W 2024 roku zamierza go ograniczyć 17 proc. badanych. Zresztą już w minionym roku Polacy trzymali się za portfele” – powiedział. Dodał, że powołując się na dane GUS, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w 2023 roku w porównaniu z 2022 roku spadła o 2,7 proc.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że kluczem do sukcesu umożliwiającego zbudowanie poduszki finansowej jest zarówno systematyczne oszczędzanie, jak również właściwe zarządzanie budżetem domowym. Tymczasem widać w badaniach, że znacząca liczba wskazań na temat finansowych planów w 2024 roku – 26 proc. (każdy respondent mógł udzielić kilku odpowiedzi) dotyczyła również umiejętności lepszego kontrolowania i planowania budżetu.

Polacy mają kłopot z zarządzaniem finansami

19 proc. respondentów w ogóle nie posiada oszczędności, 11 proc. posiada oszczędności do 1000 zł, 11 proc. 1001 zł-3000 zł, 11 proc. od 3001 zł do 5000 zł.

Twórcy raportu wskazują, że wielu Polaków ma kłopoty z zarządzaniem finansami, o czym świadczą m.in. powszechne problemy z terminowym regulowaniem podstawowych rachunków, opłat czy rat kredytowych. Wskazując na dane zgromadzone w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK, autorzy badania podkreślili, że blisko 2,7 mln osób, czyli ok. 9 proc. dorosłego społeczeństwa, weszło w nowy rok z kwotą ponad 83,5 mld zł nieuregulowanych zobowiązań.

Powołując się na badanie „Oszczędności i kłopoty finansowe Polaków” przeprowadzone na zlecenie BIG, zwrócono uwagę, że „posiadanie oszczędności zadeklarowało w 2023 roki 80 proc. ankietowanych, choć w 30 proc. przypadków w grę wchodziły niewielkie kwoty, głównie nieprzekraczające 3 tys. zł (22 proc.), czasami między 3 a 5 tys. zł (10 proc.)”.

Badanie „Twoje prognozy i plany na 2024 rok” przeprowadzone metodą CAWI w dniach 21-24 grudnia 2023 roku na grupie 1090 osób przez Quality Watch dla Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej Polaków planuje oszczędzać. W tym roku będzie to 39 procent z nas - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu