Czym byłby sam produkt bez odpowiedniej dokumentacji technicznej?

R.S.
Bez takich osób nie powstałyby produkty, które oferują firmy z tej branży. Jednak nawet najlepszy produkt sam w sobie nie wystarcza, jeśli nie wspiera go odpowiedniej jakości dokumentacja. Doskonale wiedzą o tym osoby pracujące na stanowisku Technical Writer, które, na co dzień zajmują się tworzeniem specyfikacji czy szczegółowych instrukcji obsługi urządzeń oraz oprogramowania.

**Sektor IT jest w Polsce jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki - co roku rośnie o 8 do 10 proc. Tak szybki rozwój przekłada się na zwiększenie zatrudnienia, ale również na coraz większą liczbę wytwarzanych i oferowanych produktów, które trzeba opisać. Nikt nie wyobraża sobie składania mebli bez właściwej instrukcji, a co dopiero wdrażaniu skomplikowanych technologii teleinformatycznych. Firmy IT coraz częściej sięgają po osoby z lekkim, technicznym piórem, które jednocześnie doskonale rozumieją działanie opisywanego urządzenia.

Największym i jednym z pierwszych działów dokumentacji technicznej w Polsce może pochwalić się wrocławski oddział Nokii, w którym nad precyzyjnym opisywaniem wytwarzanych produktów pracuje blisko osiemdziesiąt osób. Europejskie Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia we Wrocławiu od 10 lat przyczynia się do intensywnego rozwoju profesji technical writera w naszym kraju.

Pracownicy działu Customer Documentation mierzą się ze skomplikowanymi i wymagającymi technologiami, które wpierw trzeba rozłożyć na czynniki pierwsze, by następnie opisać w jak najbardziej przystępnej formie. Jest to o tyle trudne a zarazem bardzo ambitne zadanie, że trzeba opisywać skomplikowane rzeczy w jak najprostszy sposób. Całość musi być zrozumiała dla serwisantów, techników oraz monterów pracujących po stronie operatora sieci mobilnej.

O tym, z jakimi ambitnymi zadaniami musi mierzyć się Technical Writer niech posłuży przykład technologii 3G, która uznawana jest za najbardziej skomplikowaną rzecz wytworzoną przez człowieka. Pisząc w skrócie, opracowanie i wdrożenie technologii 3G kosztowało ludzkość więcej aniżeli wysłanie człowieka na Księżyc.

DobryTechnical Writer to…

Patrząc na przekrój osób pracujących w Nokii w dokumentacji technicznej można dojść do wniosku, że nie ma jednej ścieżki kariery. Wydawać by się mogło, że wyłącznie inżynierowie telekomunikacji odnajdują się w zadaniach realizowanych przez Dział Dokumentacji, ale w praktyce to absolwenci różnych kierunków technicznych, m.in. chemii, biotechnologii, inżynierii środowiska i innych.

Niemniej nad techniczną dokumentacją pracują nie tylko absolwenci uczelni politechnicznych! Spora część kadry to absolwenci nauk humanistycznych.
- Ważna jest chęć do pracy i posiadanie kilku kluczowych cech. Z pewnością na tym stanowisku odnajdą się osoby komunikatywne, skrupulatne a przy tym odpowiedzialne i dobrze zorganizowane. Dobry Technical Writer powinien mieć dwie główne umiejętności: łatwość rozumienia technicznych aspektów oraz biegłość w przekazywaniu wiedzy technicznej. Wymagana jest także dobra znajomości języka angielskiego, co nie powinno dziwić żadnego kandydata ubiegającego się o prace w sektorze IT - wyjaśnia Romuald Bułacz, manager działu Customer Documentation, Nokia Wrocław.

Istotną zaletą wyboru stanowiska związanego z tworzeniem dokumentacji jest niezaprzeczalny fakt ciągłego podnoszenia swoich językowych umiejętności, w tym dogłębnego poznania branżowych terminów. Praca w Nokii jako Technical Writer spowoduje, że po pewnym czasie osoba nie tylko nauczy się prosto i rzeczowo pisać czy wypowiadać się w kwestiach technicznych, ale również posiądzie wiedzę telekomunikacyjną, która wdrożona zostanie dopiero w przyszłości.

Pisanie to nie wszystko

Współczesna dokumentacja techniczna to nie tylko treść pisana, ale przede wszystkim skuteczny sposób przekazania informacji o produkcie. Nokia w swojej dokumentacji stosuje wiele rozwiązań multimedialnych, które wzbogacają przekaz i znacznie podnoszą skuteczność poznania produktów firmy przez jego klientów.
- Nasz dział tworzy wirtualne instrukcje np. montażu BTSów, w taki sposób by technik-serwisant jeszcze przed wejściem na maszt mógł za pomocą rozwiązań VR (Virtual Reality) przećwiczyć instalacje „na sucho”. Taka forma wykorzystania najnowszych technologii w ocenie klientów, pozwala zredukować ewentualne błędy w procesie instalacji. Dzisiejszy Technical Writer więcej czasu przeznacza na opracowanie koncepcji dokumentacji. To, jakie zagadnienie należy przedstawić w dokumentacji, a więc jaką wiedzę lub kompetencje chcemy przekazać klientowi, stanowi kluczowy element naszej pracy. Zatem to nie tylko samo pisanie treści, ale też tworzenie animacji lub szeregu innego typu multimediów jest celem pracy nad dokumentacją danego produktu - wyjaśnia Romuald Bułacz.

Mogłoby się wydawać, że w sektorze IT pracują wyłącznie osoby zajmujące się głównie programowaniem: software developer czy architekt sieci.

[email protected]
Fot. Nokia

Firmy IT coraz częściej sięgają po osoby z lekkim, technicznym piórem, które jednocześnie doskonale rozumieją działanie opisywanego urządzenia.
Nad techniczną dokumentacją pracują nie tylko absolwenci uczelni politechnicznych!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czym byłby sam produkt bez odpowiedniej dokumentacji technicznej? - Gazeta Wrocławska

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu