Deweloperzy od centrów handlowych, biur i magazynów coraz chętniej inwestują w mieszkania, zwłaszcza w projekty pod wynajem

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W inwestycjach realizowanych przez deweloperów pojawił się teraz nowy trend: mixed-use. Takie przedsięwzięcia mają na celu łączenie różnych funkcji w sposób przyjazny dla użytkowników i środowiska naturalnego. W celu realizacji tego typu projektów deweloperzy muszą poszerzać swoje kompetencje lub nawiązywać długotrwałą współpracę.
W inwestycjach realizowanych przez deweloperów pojawił się teraz nowy trend: mixed-use. Takie przedsięwzięcia mają na celu łączenie różnych funkcji w sposób przyjazny dla użytkowników i środowiska naturalnego. W celu realizacji tego typu projektów deweloperzy muszą poszerzać swoje kompetencje lub nawiązywać długotrwałą współpracę. Jakub Steinborn / Polska Press
Deweloperzy działający w sektorze nieruchomości komercyjnych coraz częściej dostrzegają potencjał i atrakcyjność nieruchomości mieszkaniowych. Pandemia nie zweryfikowała negatywnie tych przekonań, wręcz przeciwnie, ten rynek okazał się odporny na zawirowania. Inwestorzy stawiają głównie na projekty z mieszkaniami na wynajem, choć nie tylko.

- To naturalne, że deweloperzy poszukują nowych możliwości. Dywersyfikacja pozwala na większą elastyczność w zmieniającym się otoczeniu. Ostatnim przykładem jest firma Apsys. W Polsce spółka związana jest z sektorem handlowym, ale we Francji z powodzeniem realizuje projekty o innych funkcjach, w tym mieszkaniowych - wyjaśnia Agnieszka Mikulska, ekspert rynku mieszkaniowego CBRE.

Jeszcze przed pandemią, w 2019 roku, polska spółka zapowiedziała poszerzenie działalności o zarządzanie nieruchomościami biurowymi i realizację inwestycji mieszkaniowych.

Podmioty działające w sektorze nieruchomości komercyjnych coraz częściej dostrzegają potencjał i atrakcyjność nieruchomości mieszkaniowych. Chociaż obecnie dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się mieszkania na wynajem, to firmy, które korygują swój profil działalności odpowiadają raczej na typowy popyt, wynikający z pragnienia posiadania mieszkania na własność.

Deweloperzy różnicują inwestycje: mieszkania na wynajem hitem

Przykładów dywersyfikacji portfela nieruchomości jest wiele. Kolejnym jest firma Atrium, która tradycyjnie obecna na rynku handlowym, rozpoczyna działalność w sektorze mieszkań na wynajem.

Z kolei Immofinanz ogłosił powrót na rynek mieszkaniowy, z planem nadbudowy mieszkań na centrach handlowych. Na razie dotyczy to budynków sieci Stop Shop w Austrii, ale są one również w Polsce.

Grupa EDS ogłosiła powstanie spółki EDS Residential (obok EDS Retail), a fundusz Tonsa po zaangażowaniu w projekt biurowy w Gdańsku, ogłosił realizację projektu z sektora mieszkań na wynajem.

- Warto jednak podkreślić, że dywersyfikacja działalności deweloperskiej trwa nieustannie, w zależności od otoczenia rynkowego. Od kilku lat funkcjonuje współpraca Rank Progress i Vantage we Wrocławiu. Także sieć Resi4Rent (istniejącą od 2018 roku) można uznać za dywersyfikację działalności w przypadku Echo Investment. Swój obszar poszerzają też tradycyjni deweloperzy mieszkaniowi; firmy Marvipol i J.W. Construction zrealizowały niedawno inwestycje na rynku biurowym i magazynowym - mówi Agnieszka Mikulska.

Deweloperzy różnicują inwestycje: mieszkaniówka i magazyny na topie

W tej chwili największą aktywność deweloperską obserwujemy w sektorach magazynowym i mieszkaniowym. Przy tym aktywność w tym drugim sektorze ograniczana jest ze względu na mniejszą dostępność gruntów i przewidywane zmniejszenie popytu.

W pandemii przyspieszył rozwój sektora z mieszkaniami na wynajem należącymi do instytucjonalnych inwestorów. Deweloperzy coraz chętniej rozważają realizację projektów z tego segmentu.

- Jednak w skali kraju działalność ta jest nadal niszowa, choć w najbliższych latach będzie się dynamicznie rozwijała. Wysoka aktywność jest również w sektorze biurowym. W całej Polsce mamy obecnie ponad 1 mln mkw. powierzchni w budowie, w większości w największych miastach - mówi Agnieszka Mikulska.

- Jedynie duże centra handlowe nie pojawiają się już w takim tempie jak jeszcze kilka lat temu. Nie oznacza to jednak, że obiekty handlowe nie są już na radarze deweloperów. Najbardziej rozwojowym konceptem w tym sektorze są parki handlowe i centra convenience - zauważa mówi Agnieszka Mikulska.

Warto również wspomnieć o nowym trendzie, który promuje oferowanie inwestycji mixed-use, łączących różne funkcje w sposób przyjazny dla użytkowników i środowiska naturalnego. W celu realizacji tego typu projektów deweloperzy muszą poszerzać swoje kompetencje lub nawiązywać długotrwałą współpracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie