
Szwecja
51 tys. Polaków
W żadnym europejskim kraju wskaźnik zatrudnienia nie jest tak wysoki jak w Szwecji, gdzie we wszystkich regionach z wyjątkiem jednego przekracza już 80%, a w Sztokholmie wynosi 85,7%. Jednocześnie ponad 90% osób świeżo po studiach nie ma problemu ze znalezieniem zatrudnienia w Szwecji.

Belgia
54 tys. Polaków
Wskaźnik zatrudnienia w Belgii rośnie. W II połowie 2019 r. przekroczył już 65,5%.

Francja
64 tys. Polaków
We Francji świeżo upieczeni absolwenci powinni udać się do Burgundii, gdzie mają największe perspektywy znalezienia pracy. W 2018 r. wskaźnik zatrudnienia wśród byłych studentów wyniósł tutaj aż 96,8%. Paradoksalnie, francuska wyspa na Oceanie Indyjskim, Majotta, to region z najniższym wskaźnikiem zatrudnienia (na poziomie 41%) wśród terenów europejskich i departamentów zamorskich.

Norwegia
86 tys. Polaków
Norwegia to stosunkowo nowy kierunek emigracji Polaków. Znajduje się ona w czołówce europejskich państw z najniższym bezrobociem (poniżej 4% wg nomenklatury Eurostatu). Z danych NBP wynika, że coraz więcej osób z naszego kraju obiera właśnie ten kierunek, przy czym większość stanowią osoby ze średnim wykształceniem, które są u szczytu aktywności zawodowej.
W Norwegii istną żyłę złota stanowi rybołówstwo. Rocznie wyławia się tutaj prawie 2 mln ton ryb.