
Włochy
90 tys. Polaków
Włochy mają jeden z najniższych w Europie wskaźników zatrudnienia, przy czym południowe regiony Włoch są szczególnie mało przystępne dla osób, które dopiero skończyły studia. Na Sycylii tylko 27% absolwentów ma pracę, a dla regionów Basilicata i Kalabria wskaźnik zatrudnienia wśród absolwentów do 34. roku życia wynosi 31,5%. Puglia, Kalabria, Kampania i Sycylia to regiony, w których wskaźnik zatrudnienia ogółem uplasował się na poziomie 44%.

Irlandia
113 tys. Polaków
W Irlandii poziom zatrudnienia należy do najniższych w Unii Europejskiej. Kraj ten wypracował sobie niechlubną pozycję w rankingu Eurostatu obok Włoch, Rumunii, Grecji, Chorwacji i Malty.

Holandia
123 tys. Polaków
W Holandii, podobnie jak w Niemczech, Austrii czy Szwecji, świeżo upieczeni absolwenci mają duże możliwości znalezienia pracy – udaje się to ponad 90% osób po studiach.

Wielka Brytania
695 tys. Polaków
Ze względu na łatwość nauki języka Wielka Brytania stała się mekką imigrantów. Szczególną rolę w poszukiwaniach pracy przez cudzoziemców odegrał Londyn z najwyższym produktem krajowym brutto na jednego mieszkańca UE (mowa tu o PKB na poziomie 188 000 euro w 2017 roku). Najwyższy wskaźnik zatrudnienia odnotowano w południowej części kraju.