Dodatek aktywizacyjny - komu przysługuje i w jakiej wysokości? Jakie dokumenty należy przygotować i gdzie złożyć wniosek o dodatek

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Filip Kowalkowski
Zarejestrowany bezrobotny, który nie tylko czeka, aż mu urząd pracy wskaże ofertę, lecz sam skutecznie szuka zatrudnienia, może liczyć na dodatek aktywizacyjny. Wyjaśniamy, komu i na jakich zasadach ta pomoc przysługuje.

Osoba bezrobotna rejestrując się w Powiatowym Urzędzie Pracy, automatycznie nabywa szereg uprawnień. Posiada ubezpieczenie zdrowotne (dzięki któremu może za darmo korzystać z podstawowej opieki medycznej), ale może też otrzymać pieniądze – i nie chodzi tutaj jedynie o zasiłek dla bezrobotnych (dostają go jedynie uprawnieni) czy o dotację na założenie działalności gospodarczej (ta dotyczy tylko bezrobotnych, mających pomysł na biznes i chcących założyć własne firmy).

Z kolei tzw. aktywni, działający na własną rękę bezrobotni, mają w zasięgu tejże ręki dodatek aktywizacyjny. To samo wsparcie mogą dostać bezrobotni, którym pośredniak znalazł pracę.

Komu przysługuje dodatek aktywizacyjny

Dodatek aktywizacyjny jest przyznawany w oparciu o przepisy. Kłania się przede wszystkim Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Dodatek aktywizacyjny to świadczenie przysługujące bezrobotnemu, który zarejestrował się w PUP. Musi on jednocześnie spełnić następny warunek: mieć prawo do zasiłku i jeszcze jeden - podjąć zatrudnienie.

Warto przeczytać:

Nie ma znaczenia przy tym, czy bezrobotny znalazł pracę sam, a więc z własnej inicjatywy, czy jest to praca, którą przedstawił mu opiekun klienta (urzędnik PUP), a ten bezrobotny ją przyjął. W tym drugim przypadku pojawia się natomiast kolejny warunek: bezrobotny dostanie dodatek aktywizacyjny, jeżeli podjął pracę w wyniku skierowania przez urząd pracy, ale jest to praca w niepełnym wymiarze czasu pracy i pensja będzie niższa od wynagrodzenia minimalnego.

W jakiej wysokości wypłacany jest dodatek aktywizacyjny

To, jak długo zainteresowany będzie otrzymywał dodatek aktywizacyjny, zależy od tego, kiedy - będąc bezrobotnym, zarejestrowanym w PUP i mając przyznany zasiłek dla bezrobotnych – znajdzie on pracę. Tutaj są dwie możliwości:

 • dodatek aktywizacyjny należy się zainteresowanemu przez połowę okresu, w jakim przysługiwałby mu jeszcze zasiłek, w wysokości do 50 procent zasiłku dla bezrobotnych – to dotyczy osób bezrobotnych, posiadających prawo do zasiłku, które same sobie znalazły zatrudnienie,
 • przez cały okres, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu jeszcze zasiłek, w wysokości będącej różnicą pomiędzy minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywaną pensją, natomiast nie więcej niż 50 procent zasiłku dla bezrobotnych, o ile zainteresowany podjął zatrudnienie, zaoferowane mu przez Powiatowy Urząd Pracy.

Wysokość dodatku aktywizacyjnego jest stała. To znaczy, nie ma znaczenia, jakie zarobki miał bezrobotny, jeszcze będąc zatrudnionym. Skoro dodatek aktywizacyjny stanowi 50 procent zasiłku podstawowego, a tenże zasiłek w wymiarze podstawowym (w ciągu pierwszych 90 dni) wynosi obecnie (stan na marzec 2020 roku) 861,40 złotych brutto, to dodatek aktywizacyjny wynosi 430,70 złotych brutto, tj. 352,70 zł netto (na rękę).

Czy ja i moje CV zrobiliśmy wystarczająco dobre wrażenie na rekruterze? – to główne pytanie, które kołacze się w głowie kandydata po wyjściu z rozmowy o pracę. By odpowiedź na to pytanie była twierdząca, przedstawiamy skuteczne sposoby na zwiększenie szans na zatrudnienie

7 sposobów, które zwiększą szansę na znalezienie pracy. Jak ...

Dodatek aktywizacyjny przysługuje od dnia złożenia wniosku przez zainteresowanego. Chyba, że najpierw wnioskodawca składa dokumenty (już z potwierdzeniem przyszłego zatrudnienia), ale tę pracę rozpocznie później niż w dzień, gdy złożył wniosek. W takiej sytuacji dodatek aktywizacyjny zostanie przyznany od dnia podjęcia zatrudnienia.

Jakie dokumenty należy przygotować i gdzie złożyć wniosek o przyznanie dodatku

Bezrobotny, który lada dzień rozpocznie pracę, a chce dostać dodatek aktywizacyjny, musi złożyć dokumenty w PUP, w którym się wcześniej zarejestrował. Zazwyczaj na portalach poszczególnych PUP znajdują się formularze do pobrania. Informacje, które należy zawrzeć we wniosku o dodatek aktywizacyjny, to:

 • dane wnioskodawcy (imię, nazwisko, nr tel., e-mail, adres zamieszkania),
 • informacja o tym, czy bezrobotny sam sobie znalazł pracę czy nastąpiło to w wyniku przedstawienia mu oferty przez urzędnika PUP,
 • dokument stwierdzający podjęcie zatrudnienia albo też innej pracy zarobkowej (np. umowa o pracę, umowa zlecenie),
 • deklaracja, że wnioskodawca zobowiązuje się względem PUP do comiesięcznego udokumentowania zatrudnienia czy wykonywania innej pracy zarobkowej oraz do dostarczenia powyższego zaświadczenia w określonym terminie, przykładowo do 7. dnia następnego miesiąca.

Do wniosku trzeba dołączyć m.in. umowę o pracę (ewentualnie, zależnie od sytuacji, umowę cywilnoprawną, tzn. umowę zlecenie czy umowę o dzieło) oraz zaświadczenie o podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Umiejętność automotywacji jest jednym z najważniejszych warunków odniesienia sukcesu. Oto co zrobić, aby ją obudzić i utrzymać na wysokim poziomie podczas poszukiwania pracy.

10 sprawdzonych sposobów, by nie stracić zapału podczas posz...

Urzędnicy urzędu pracy rozpatrują dokumenty i pisemnie powiadamiają zainteresowanego o przyznaniu mu bądź odmowie przyznania wsparcia w postaci dodatku aktywizacyjnego. Od decyzji przysługuje jeszcze odwołanie. Wnioskodawca składa je również w urzędzie pracy. Termin ma znaczenie: jest to 14 dni od dnia otrzymania decyzji.

Komu nie przysługuje dodatek aktywizacyjny

Nie każdy bezrobotny, zarejestrowany w urzędzie pracy, jednocześnie uprawniony do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych, może dostać zasiłek aktywizacyjny po znalezieniu zatrudnienia, nawet jeżeli z własnej inicjatywy je znajdzie.

Warto przeczytać:

Do grupy osób, które nie otrzymają zasiłku aktywizacyjnego zaliczają się te, które:

 • zostały skierowane przez PUP do robót publicznych,
 • zostały skierowane przez pośredniak do prac interwencyjnych,
 • zostały skierowane przez urząd pracy na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały pokryte z Funduszu Pracy,
 • znalazły pracę u pracodawcy, u którego były zatrudnione tuż przed zarejestrowaniem się w PUP,
 • znalazły pracę za granicą u pracodawcy zagranicznego,
 • przebywają na urlopie bezpłatnym,
 • rozpoczynają prowadzić własną działalność gospodarczą,
 • podejmują pracę w wyniku umowy po zakończeniu stażu z Powiatowego Urzędu Pracy.

Osoba, której przyznano dodatek aktywizacyjny, jest zobowiązana do niezwłocznego informowania PUP o wszelkich zmianach dotyczących swojej sytuacji zawodowej, tzn. o pracy, którą wykonuje w okresie przysługiwania jej dodatku aktywizacyjnego. Jeśli sytuacja się zmieni, a więc np. zainteresowany przestanie pracować czy powróci z urlopu bezpłatnego albo zmieni pracodawcę, musi każdorazowo powiadomić swój pośredniak o tych okolicznościach. W razie niedotrzymania tego obowiązku, będzie musiał oddać nienależnie pobrany dodatek aktywizacyjny.

od 16 lat
Wideo

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu