Kiedy w 2011 roku firma Essenza Catering wynajęła Domek Napoleona przy al. Jana Pawła II 62 chciała stworzyć tu restaurację francuską. Z ambitnych planów nic jednak nie wyszło. Okazało się m.in., że budynek jest bardzo zawilgocony. Zarząd Mienia Komunalnego przeprowadził izolację fundamentów i zrobił drenaż.
Najemca jednak się wycofał, bo i tak stracił tu dużo pieniędzy. Na jednej z komisji radnych Andrzej Ostrowski, dyrektor ZMK, mówił że na remont potrzeba nawet 1,5 mln zł.
Teraz miasto liczy, że znajdzie kupca na ten szczególny budynek. Właśnie ogłosiło przetarg na jego sprzedaż. Cena wywoławcza to ponad 491 tys. zł. Przetarg zaplanowano na 4 grudnia. O tym, czy znajdą się chętni będzie wiadomo 30 listopada. Wówczas mija termin wpłacania wadiów.
Domek Napoleona powstał w połowie XIX w., krótko przed zniesieniem w 1851 roku granicy celnej między Królestwem Polskim a Rosją.
Mieściła się tu komora celna. Obsługiwano w niej kupców, którzy wwozili towary z Zachodu. Mimo że do budynku przylgnęła nazwa Domek Napoleona, cesarz Francuzów nie miał z nim nic wspólnego. To tylko legenda, że zatrzymał się tu w 1812 roku, w drodze na Moskwę.
Zobacz też:
Nowa restauracja w Białymstoku. Domek Napoleona wydzierżawiony
Domek Napoleona wciąż w remoncie