Elektroniczny Dziennik Budowy jest już dostępny. Jak działa aplikacja EDB i od kiedy będzie obowiązkowa?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Elektroniczny Dziennik Budowy będzie obowiązkowy od 2030 roku
Elektroniczny Dziennik Budowy będzie obowiązkowy od 2030 roku Paweł Dubiel / Polska Press
Od 27 stycznia można korzystać z elektronicznego dziennika budowy, czyli darmowej aplikacji opracowanej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. To elektroniczny odpowiednik wersji papierowej, który już za kilka lat będzie obowiązkowy dla wszystkich inwestorów. EDB uruchomimy na każdym smartfonie lub tablecie bez konieczności stałego dostępu do sieci.

Spis treści

Uruchomiony w piątek Elektroniczny Dziennik Budowy to kolejny krok w procesie cyfryzacji wszystkich procedur prawa budowlanego. Nowa aplikacja umożliwi wykonywanie wszystkich czynności, które do tej pory prowadzone były w wersji papierowej.

EDB możemy pobrać ze strony internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Najważniejsze funkcje, jakie znajdziemy w aplikacji to:

  • proste składanie wniosku o wydanie dziennika budowy do nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno-budowlanej,
  • powierzenie obowiązków oraz wyznaczenie ram czasowych geodety, a także uczestników procesu budowlanego,
  • śledzenie wpisów i dokumentacji prac online,
  • korygowanie wpisów,
  • automatyczne umieszczanie wpisów wymaganych przepisami.

Prowadzenie EDB polega na umieszczaniu w aplikacji odpowiednich wpisów, które ułożone są tak, jak w tradycyjnym dzienników. Do zalet platformy można zaliczyć możliwość szybkiego wyszukiwania po określonych parametrach np. funkcji autora lub aktualności wpisu.

Dzięki temu rozwiązaniu, w przypadku dużych inwe­stycji, możemy szybko odnaleźć interesujący nas wpis. Prowadzenie dziennika budowy w systemie EDB polega również na powierzaniu w funkcji uczestnikom procesu budowlanego oraz geodecie, którym Inwestor bądź kierownik budowy ustala ramy czasowe ich pracy - informuje GUNB.

Jak założyć Elektroniczny Dziennik Budowy?

Dziennik budowy to kluczowy dokument na budowie, wykorzystywany do rejestrowania przebiegu prac oraz zdarzeń i okoliczności, które mogą wpłynąć na techniczną oceną prawidłowości wykonywanych działań. Oprócz inwestora korzystają z niego pozostali uczestnicy prac budowlanych, czyli m.in. kierownik budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego i projektant.

Do założenia dziennika budowy z poziomu platformy elektronicznej potrzebować będziemy profilu zaufanego. Wydanie papierowego lub elektronicznego dokumentu możliwe jest po otrzymaniu zezwolenia na budowę.

Inwestor, po uwierzytelnieniu poprzez usługę węzła krajowego i założeniu konta w systemie, może wystąpić do organu administracji architektoniczno-budowlanej o wydanie dziennika budowy. Po otrzymaniu dziennika inwestor może dodać pozostałych uczestników procesu budowlanego w systemie, a są nimi: kierownik budowy, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego i upoważniony przedstawiciel inwestora. Od tego momentu mają oni dostęp do elektronicznego dziennika budowy, tzn. mogą dokonywać w nim wpisów - informuje MRiT.

Elektroniczny Dziennik budowy udostępniony jest na stronie Głównego Inspektora Budowlanego. Można z niego korzystać zarówno przy wykorzystaniu przeglądarki internetowej, jak i aplikacji na smartfony. System nie wymaga profesjonalnego sprzętu czy stałego dostępu do sieci. EDB dostępne jest na platformach Android i iOS.

Obecnie inwestor może wybrać czy chce prowadzić dziennik w formie papierowej, czy też elektronicznej. Przejście na EBD będzie możliwe w każdej chwili, należy jednak pamiętać, że po podjęciu decyzji nie można później ponownie powrócić do papieru.

Elektroniczny Dziennik Budowy będzie obowiązkowy dla wszystkich inwestorów od 1 stycznia 2030 roku.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu