Emerytury 2018: kto z wnioskiem o emeryturę poczekał do lipca, ten zyskał prawie 9 procent!

Zbigniew Biskupski AIP
Marzena Bugala/Polska Press
W tym roku jest wyjątkowo wysoka waloryzacja roczna waloryzacja składek ZUS. Jest ona najwyższa od dziewięciu lat i wynosi prawie 9 procent!. Takiego oprocentowania nie gwarantuje żaden bank. Kto więc z wnioskiem o emeryturę przysługującą już w pierwszej połowie 2018 r. poczekał do lipca, ten będzie dostawał odpowiednio wyższe świadczenie. Eksperci dodatkowo radzą poczekać jeszcze rok, bo w 2019 roku waloryzacja kapitału powinna być jeszcze wyższa!

Już jest druga połowa roku, można więc składać wnioski o emeryturę i zyskać na zwłoce - ZUS wyliczy odpowiednio wyższe świadczenie niż gdyby wniosek był złożony w pierwszej połowie br. ponieważ nie objęłaby go roczna waloryzacja kapitału, od którego wyliczana jest emerytura. Ale to nie wszystko. Eksperci oceniają, że w 2019 r. waloryzacja środków zgromadzonych w ZUS, od których wylicza się emeryturę będzie jeszcze wyższa. Jeśli więc ktoś nie musi przechodzić na emeryturę już teraz, a może poczekać do lipca 2019 r., to na tej zwłoce zrobi podwójnie korzystny interes!

Odłożenie wniosku o emeryturę do lipca, nawet jeśli prawo do emerytury uzyskało się kilka miesięcy wcześniej, to była bardzo dobra decyzja.1 lipca składki emerytalne zgromadzone w ZUS zostały zwaloryzowane (podwyższone) o 108,68 proc. A ponieważ na ich podstawie ustalana jest wysokość emerytury, automatycznie przyznane świadczenie będzie o przynajmniej 9 proc. wyższe.
Ale to nie koniec. Eksperci są zgodni, że waloryzacja składek emerytalnych, która zostanie dokonana za rok, 1 czerwca 2019 roku będzie równie wysoka - dynamicznie bowiem dalej rosną płace a na dodatek wraca wyższa inflacja. To oznacza, że jeśli ktoś ma źródło utrzymania i siły do pracy, powinien poczekać z wnioskiem o emeryturę jeszcze o rok. Wtedy w krótkim czasie jego emerytura zyska niemal 20 proc. A taka okazja może się długo nie powtórzyć!

Jak wyjaśniał już w styczniu br. w rozmowie z portalem www.aleBank.pl Wojciech Andrusiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, "W tym roku, roczna waloryzacja składek będzie dokonana w czerwcu – i wyniesie około 7 procent. Takiego oprocentowania nie znajdziemy na żadnej lokacie bankowej. To jest to bardzo duża waloryzacja. Jeżeli ktoś może poczekać z wnioskiem o emeryturę przynajmniej do lipca, to skorzysta z bardzo wysokiej waloryzacji składkowej. Jeżeli natomiast ktoś już pobiera świadczenie i jednocześnie pracuje to wówczas waloryzacja składek nie przysługuje, bo emerytowi przysługuje waloryzacja świadczenia. Jednak zawsze można złożyć wniosek o przeliczenia świadczenia".

Dlaczego tak się dzieje?

Otóż zgodnie z prawem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest zobowiązany do dokonywania co roku waloryzacji składek zgromadzonych na koncie każdego przyszłego emeryta. Podobnie jak w marcu następuje waloryzacja wypłacanych już emerytur, tak w czerwcu ZUS podejmuje decyzję co do wysokości waloryzacji składek przyszłych emerytów.
Najbliższa taka waloryzacja będzie miała miejsce w czerwcu. Trzeba też wiedzieć, że objęta nią jest suma składek zgromadzonych na koncie przyszłego emeryta według stana na dzień 31 stycznia danego roku, a więc przy najbliższej okazji - na dzień 31 stycznia 2018 r.
Osoby, które dostają decyzję o przyznaniu emerytury mają wyliczaną jej wysokość według aktualnej wartości kapitału emerytalnego. jesli decyzja zapadnie teraz, tuż przed waloryzacją z czerwca 2018, emerytura będzie niższa - właśnie o 7 proc. albo i więcej. A dokładnie o tyle, o ile wyniesie tegoroczna waloryzacja.

Na podstawie art. 25 ust. 12 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383, z późn. zm.) ogłasza się, że wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2017 r. wynosi 108,68 proc.

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami z zakresu prawa, biznesu i finansów. Naprawdę warto!

By otrzymywać wypłatę emerytury trzeba formalnie wypowiedzieć umowę (umowy) o pracę i w chwili składania wniosku być bezrobotnym - nawet tylko przez jeden dzień.

"Każdy, kto występuje o emeryturę, jeżeli chce aby emerytura była wypłacana, musi zrezygnować z pracy. Ale czy zrobi to na jeden dzień, czy na 30 dni, czy na stałe to nie jest kwestia interesująca ZUS. Do decyzji o rozpoczęciu wypłacania emerytury potrzebne jest stwierdzenie, że dana osoba rozwiązała stosunek pracy. Czy na drugi dzień podejmie zatrudnienie, nie jest to istotne", wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z portalem www.aleBank.pl

Wskaźnik 108,68 procent

Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury.
Formalnie, zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383, z późn. zm.) waloryzację składek przeprowadza się corocznie, od dnia 1 czerwca każdego roku.
W wyniku przeprowadzonej waloryzacji stan konta nie może ulec obniżeniu.
Jak wynika z kolejnych zapisów ustawy, waloryzacji podlega kwota składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego na dzień 31 stycznia roku, za który jest przeprowadzana waloryzacja, powiększona o kwoty z tytułu przeprowadzonych waloryzacji.
Waloryzacja składek polega na pomnożeniu zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składek przez wskaźnik waloryzacji.

Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, do 25. dnia miesiąca poprzedzającego termin waloryzacji, wskaźnik waloryzacji składek za poprzedni rok i kwartał.

Dnia 23 maja 2018 r., w poz. 493 ukazało się w Monitorze Polskim obwieszczenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z dnia 11 maja 2018 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2017 r.
Brzmi ono:

Na podstawie art. 25 ust. 12 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383, z późn. zm.)) ogłasza się, że wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2017 r. wynosi 108,68 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 38

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2018-04-03T01:30:04 02:00, ja poznaniak:

@ Tadeusz (gość) 17.01.2018

Zanim złożysz wniosek o emeryturę to wcześniej przejdź się do ZUS-u i porozmawiaj z konsultantem do spraw emerytur - oni Tobie dokładnie powiedzą co i jak

Nie bój się pytać

Ja osobiście nie mam powodów do narzekania na ZUS i na informacje których oni mi udzielają

Dokładnie

b
bxx
to dlaczego nie poczekałeś do lipca tyle się trąbi o czerwcu a wniosek złożyłeś no to teraz walcz.
o
oszukany
pal licho z wyrównaniem za poprzednie lata,ale nie rozumiem,że tracę obecnie 270 złotych netto za przejście na emeryturę w czerwcu w stosunku gdybym przeszedł w lipcu dlaczego mam być dyskryminowany ze względu na datę urodzenia czy to tak ciężko zmienić,uchwalono bubel prawny,a teraz cierpią na tym niewinni emeryci,jestem osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności i dla mnie każda złotówka się liczy
Z
Zenek
Mam pytanie.Będąc na rencie i pracowałem płacąc pełną składkę ZUS zostałem z automatu wysłany na emeryturę,/ pech ,że urodziłem się 26.06.1953 roku/ We wniosku do ZUS prosiłem aby naliczono mi emeryturę od lipca,bo czerwiec jest bardzo niekorzystny,ZUS nie uwzględnił mi mojej prośby więc odwołałem się od tego do Sądu,który też wydał mi wyrok niekorzystny.Czy mam szansę odwołania się do Sądu wyższej instancji?
A
Alocha
Ja mam inne pytanie. Dlaczego obliczony "kapitał początkowy" i składki zebrane po 01/01/1999 roku są waloryzowane co roku do momentu przejścia na emeryturę a składki jeszcze nie wypłacone podczas pobierania emerytury już nie są waloryzowane? Przecież Państwo tymi pieniędzmi obraca. Odpowiedź, że waloryzowane jest świadczenie emerytalne jest jawnym oszustwem. Jeśli tak, to czemu waloryzacja nie jest po tym samym współczynniku?
A
Alocha
Pani Margaret. Składka rentowa razem ze składką emerytalną (warunek - jeśli są odprowadzone do ZUS) wpływa na wysokość Pani emerytury, jeśli jako pracująca emerytka wystąpi Pani do ZUS z wnioskiem o przeliczenie emerytury. Taki wniosek składa się do ZUS po zakończonym roku kalendarzowym. Pozdrawiam
A
Alocha
Pani Bożeno. Będzie miała Pani przeliczone świadczenie. Nie opłaca się czekać do lipca, ponieważ przeliczenie (a więc wyższa emerytura) będzie od miesiąca złożenia wniosku o przeliczenie. Taki wniosek musi Pani dołączyć wraz z nowym dokumentem, potwierdzającym wysokość zarobków. Pozdrawiam
A
Alocha
Panie Eugeniuszu - bo tak skonstruowana jest ustawa emerytalna. I żaden rząd nie zastanowił się nad tą kwestią. Żaden! Dlatego nie ma wyrównania dla czerwcowych emerytów. ZUS Pana nie poinformuje. Ale poradniki ZUS podają, kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę. Pozdrawiam
A
Alocha
w maju, byle przed końcem miesiąca. Otrzyma Pan wtedy wynagrodzenie za przepracowany okres od pracodawcy i emeryturę za cały maj. Broń Boże nie czekać do końca czerwca. To najgorszy okres składania wniosku o emeryturę, bo otrzyma Pan tylko jedną, roczną waloryzację składek (bez waloryzacji kwartalnej). Właśnie złożyłam swój wniosek. Wcześniej wyciągnęłam "tonę" pomocniczych materiałów. Pozdrawiam
T
Teresa
Tak nie powinno być, żeby na wysokość emerytury wpływały okoliczności nie związane z pracą zainteresowanej osoby. Niektórzy muszą składać wnioski w pierwszej połowie roku, bo tak jest zorganizowana praca w ich zakładach. Przykład - nauczyciele.
Z
Zbyszek 1954
niebawem mam potwierdzić pracodawcy do kiedy będę pracował w roku 2019. 9 maja 2019 nabieram prawa emerytalne. Kiedy najkorzystniej dla mnie powinienem odejść z pracy. 1 czerwca - 1 lipca 2019 ?
w
wyrolowany
kiedy oddadzą moją kasę ponad 200 zł. za przejście na emeryturę w czerwcu Kaczyński gdzie jesteś dlaczego są równi i równiejsi co za rząd mają klapki na oczach
e
eugeniusz
przeszedłem na emeryturę w roku 2014 17 czerwca i okazuje się,że straciłem na tym około 200zł. miesięcznie dlaczego rząd nie wyrówna emerytury tzw. emerytom czerwcowym nadmieniam,że w ZUS nikt mnie o tym nie poinformował,że korzystniejsze przejście na emeryturę byłoby w czerwcu,prezesa PIS pana Kaczyńskiego powiadomiono o takiej możliwości
H
Henry
potrąca się składkę rentową bo to jest świadczenie solidarnościowe, hipotetycznie gdybyś musiała z powodu choroby przejść na rentę chorobową 30 lat temu to też byś miała wypłacaną rentę, pomimo że nie uzbierałaś sobie kapitału, ze składek solidarnościowych wpłacanych przez wszystkich tych którzy mają jakieś dochody, nigdy nie wiadomo na kogo padnie nieszczęście.
Bożena
A czy będę miała również tak przeliczoną emeryturę gdy złożę do ZUS brakujący dokument z miejsca pracy, którego nie złożyłam gdy obliczano mi wysokość emerytury w ub. roku. Miałam go złożyć teraz , aby przeliczono jeszcze raz wysokość pobieranej emerytury , ale mogę się wstrzymać do lipca 2019 jeśli będę miała ją wyższą?
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie