Spis treści
Emerytury w pierwszych latach PRL. Jak wyglądał system emerytalny?
Emerytury Polaków żyjących w czasach Polski Rzeczpospolitej Ludowej różniły się od świadczeń wypłacanych współczesnym emerytom. Zalążki powojennego systemu emerytalnego zaczęły tworzyć się już w czasach Rzeczpospolitej Polskiej (1944–1952). Dekret o organizacji ubezpieczeń społecznych pojawił się w Dzienniku Ustaw w 1944 r., a więc rok przed zakończeniem II wojny światowej.
Sprawdź historię emerytur w naszej galerii:
W latach 40. mało który emeryt traktował emeryturę jak źródło utrzymania. W latach 1946-48 świadczenia emerytalne stanowiły równowartość kilkunastu procent wynagrodzenia, a mieszkańcy wsi w ogóle nie mogli liczyć na świadczenia rentowo-emerytalne. Osoby żyjące na wsi polegały na własnych produktach rolnych.
Jakie emerytury obowiązywały w latach 50.?
W pierwszej połowie lat 50. emerytury nadal były głodowe. Do 1951 r. Polacy otrzymywali dwuelementowe emerytury. W ich skład wchodziła kwota zasadnicza, obliczona na podstawie średnich zarobków ogółem oraz część składowa uzależniona od indywidualnych wynagrodzeń w trakcie kariery zawodowej.
Świadczenia emerytalne w PRL po reformie emerytalnej z lat 50.
W PRL (1952–1989) polityka społeczna odgrywała ważną rolę. W 1951 r. przeprowadzono reformę emerytalną i zmieniono sposób obliczania wysokości emerytury. Od tej pory na wartość świadczenia wpływ miała liczba przepracowanych lat.
Do 1954 r. służba cywilna, obejmująca osoby zatrudnione na stanowiskach urzędniczych w administracji rządowej, miała swój oddzielny system emerytalny. Po jego likwidacji w dalszym ciągu inna polityka emerytalna obowiązywała służby mundurowe i kolejarzy. Powszechny system emerytalny nie obejmował:
- żołnierzy,
- milicjantów,
- pracowników służby więziennej,
- pracowników UB (Urzędu Bezpieczeństwa),
- kolejarzy.
Swój własny system ubezpieczeń emerytalnych mieli także rolnicy, m.in. osoby zrzeszone w PGR-ach, czyli państwowych gospodarstwach rolnych (do 1988 r. ponad 50 proc. środków przeznaczanych przez państwo na inwestycje w rolnictwie pochłaniały właśnie PGR-y). Specjalny system zabezpieczeń społecznych obejmował:
- rolników indywidualnych,
- rolników zrzeszonych w spółdzielniach.
Sytuacja emerytów poprawiła się dopiero w 1958 r., kiedy przeprowadzono pierwszą dużą reformę emerytalną. W 1958 r. przeciętna emerytura stanowiła już równowartość ok. 40 proc. średniej pensji.
W latach 60. emeryci wreszcie mogli pozwolić sobie na to, aby żyć z emerytury. Mimo to model utrzymywania się ze świadczenia emerytalnego upowszechnił się dopiero w latach 70. Obecnie liczne grono emerytów z niechęcią myśli o pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Jak obecnie wygląda sytuacja polskich emerytów?
Wielu pracowników czeka z utęsknieniem na osiągnięcie wieku emerytalnego. Od lat ZUS ostrzega, że nie ma komu pracować na nasze przyszłe świadczenia emerytalne. W Polsce mamy już ponad 6 milionów emerytów i z każdym rokiem liczba ta będzie rosła.
W 2022 roku ze względu na trwający kryzys inflacja osiągnęła najwyższy od lat poziom, co jednocześnie przełożyło się na wysoką waloryzację świadczeń w marcu bieżącego roku. Tym razem miała ona charakter kwotowo-procentowy, co oznacza, że najniższe świadczenia wzrosły o 250 zł, a przy wyższych obowiązywała podwyżka o 14,8 procent.
Według prognoz rządu ujawnionych przez „Business Insider” waloryzacja świadczeń w 2024 roku wyniesie 10,19 procent. To mniej niż w tym roku, ale znacznie więcej w porównaniu do 2022 roku, kiedy to wskaźnik wyniósł 7 procent.
Ile wynosi wiek emerytalny za granicą?
Wiek emerytalny w większości krajów europejskich jest jednakowy dla kobiet oraz mężczyzn. Zazwyczaj kształtuje się na poziomie 60-65. roku życia, choć są pewne wyjątki, gdzie karierę można zakończyć znacznie wcześniej.
Obecnie wysokość wieku emerytalnego w krajach na Starym Kontynencie prezentuje się następująco:
- Wielka Brytania - 68 lat,
- Irlandia - 68 lat
- Norwegia - 67 lat,
- Holandia - 67 lat,
- Grecja - 67 lat,
- Belgia - 67 lat
- Niemcy - 67 lat,
- Dania - 67 lat,
- Chorwacja - 67 lat,
- Czechy - 66 lat
- Portugalia - 66 lat,
- Włochy - 66 lat,
- Hiszpania - 67 lat,
- Szwecja - 65 lat,
- Finlandia - 65 lat,
- Słowenia - 65 lat.
- Cypr 65 lat,
- Szwajcaria - 65 lat
- Austria - 65 lat,
- Węgry 65 lat,
- Luksemburg - 65 lat,
- Malta - 65 lat,
- Bułgaria - 65 lat,
- Litwa - 65 lat,
- Łotwa - 65 lat,
- Estonia - 65 lat,
- Rumunia - mężczyźni 65 lat, kobiety 61 lat,
- Polska - mężczyźni 65 lat, kobiety 60 lat,
- Białoruś - mężczyźni 63 lata, kobiety 58 lat,
- Słowacja - 62 lata.
Jak wynika z przedstawionego wyżej zestawienia, Polska znajduje się w gronie krajów z najniższym wiekiem emerytalnym. Jako jedni z nielicznych rozgraniczamy też wysokość wieku emerytalnego ze względu na płeć.
W najnowszym raporcie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zalecono Polsce, by wiek emerytalny został wydłużony oraz zrównany dla obu płci. Uargumentowano to tym, że emeryci z każdym rokiem będą otrzymywali coraz niższe świadczenia, ze względu na starzejące się społeczeństwo. Wszystko wskazuje jednak na to, że wiek emerytalny zostanie utrzymany w obecnej formie.
Strefa Biznesu - Co z limitami płatności gotówką?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?