E-paragony będą dostępne już w 2023 roku. Zmiany w rządowej aplikacji do robienia zakupów

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Od września 2023 roku użytkownicy aplikacji e-Paragony będą mogli pobierać na telefon paragony elektroniczne
Od września 2023 roku użytkownicy aplikacji e-Paragony będą mogli pobierać na telefon paragony elektroniczne Przemek Swiderski / Polska Press
Tradycyjne paragony, którymi często zapełnione są nasze portfele, wkrótce mogą zniknąć. Pracuje nad tym Ministerstwo Finansów, które w przyszłym roku zamierza udostępnić obywatelom możliwość pobierania e-paragonów. Podobne rozwiązania od dłuższego czasu wykorzystywane są w niektórych sieciach sklepów.

Spis treści

Paragony online zamiast tych papierowych

Rząd od kilku lat pracuje nad wycofaniem ze sklepów tradycyjnych paragonów. Te elektroniczne pozwolą nam lepiej kontrolować wydatki, nie wyblakną, a dodatkowo korzystnie wpłyną na środowisko. Rządowa aplikacja e-Paragony co prawda już istnieje, ale służy jedynie do przechowywania zdjęć standardowych paragonów.

Możliwość przechowywania e-paragonów oferują niektóre sieci sklepów, jednak nadal nie ma uniwersalnego rozwiązania, z którego moglibyśmy korzystać praktycznie wszędzie. Ministerstwo Finansów zamierza to zmienić we wrześniu 2023 roku poprzez uruchomienie systemu dystrybucji paragonów elektronicznych (HUB paragonowy).

Ministerstwo Finansów (MF) udostępniło 31 grudnia 2021 r. aplikację e-paragony, która w aktualnym wydaniu pozwala na zachowania skanów paragonów papierowych i obecnie MF pracuje nad funkcjonalnością pobierania paragonów elektronicznych. Będzie to możliwe po uruchomieniu rozwiązania HUB e-paragony, dającego możliwość powszechnego stosowania paragonów elektronicznych. Termin wdrożenia tego rozwiązania planowany jest na wrzesień 2023 r. - przekazał w Sejmie wiceminister finansów Mariusz Gojny.

Jak będą działały e-paragony?

Do korzystania z nowej funkcjonalności, oferowanej przez Ministerstwo Finansów, konieczne będzie pobranie aplikacji e-Paragony. Następnie program połączy się z hubem paragonowym, by wygenerować unikalny identyfikator, który klient będzie skanował przy kasie, chcąc odebrać paragon w wersji elektronicznej. Po przyłożeniu go do skanera dane zostaną przesłane na serwer MF, a papierowy dowód sprzedaży nie zostanie wydrukowany.

Co ciekawe, e-paragon nie będzie automatycznie dodawany do historii zakupów. Druczek trzeba będzie pobrać w ciągu 30 dni od dokonania zakupu.

e-Paragon nie ma służyć inwigilacji, zapewnia rząd

Paragonowa baza danych, którą tworzy resort finansów, budzi niepokój wśród części Polaków. Najczęściej mówi się o ryzyku inwigilacji ze względu na gromadzenie szczegółowych danych o zakupach klientów. Jak zapewnia rząd, obawy te są nieuzasadnione, gdyż aplikacja nie gromadzi danych o użytkownikach.

System nie służy kontroli klientów ani przedsiębiorców. Taka kontrola jest wręcz niemożliwa, ponieważ jak już wspomniałem, w celu uzyskania identyfikatora klient nie musi podawać żadnych swoich danych. Poza tym zgodnie z założeniami po 30 dniach paragony będą usuwane z systemu. Dlatego po tym czasie nie będzie już można odebrać paragonu. Kontrola przedsiębiorców i podatników realizowana jest przez inne systemy i nie ma związku z dystrybucją e-paragonów - poinformował w rozmowie z "DGP" dyrektor departamentu poboru podatków Arkadiusz Jedynak.

Anonimowe dane, które będą spływały na rządowe serwery, pozwolą na bieżąco oceniać rynek oraz wykrywać zmieniające się trendy. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia większej oszczędności oraz ochrony środowiska.

Dzięki upowszechnieniu e-paragonów zadbamy też o środowisko. Szacujemy, że co roku wydawanych jest ok. 20 mld paragonów, które zazwyczaj od razu trafiają do kosza. Rezygnacja z nich oznacza redukcję odpadów, oszczędność drzew, energii, wody i zmniejszenie emisji CO2, a także szkodliwego bisfenolu zawartego w papierze do druku paragonów - dodał Jedynak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu