Zaangażowanych w nią jest ponad 500 ekspertów z kraju i zagranicy, którzy pro bono pochylają się nad najważniejszymi problemami i zagrożeniami nurtującymi polską, europejską i globalną gospodarkę oraz sferę społeczną. Szukają odpowiedzi nie tylko jak im zaradzić, ale także jak przekuć w szanse. Zwieńczeniem tych prac są coroczne rekomendacje.
- Nasze rekomendacje przez poprzednie 13 lat udowodniły sens ich powstawania. Co roku mierzymy się z nowymi wyzwaniami, nowymi trudnościami. Ale m.in. dzięki EKF mamy zdolność do identyfikowania rzeczywistych wyzwań i skutecznego poszukiwania rozwiązań – powiedział Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej EKF.
Zgromadzeni wokół EKF przedstawiciele instytucji finansowych oraz przedsiębiorstw prywatnych i publicznych, decydenci kształtujący politykę gospodarczą, a także wybitni eksperci ze świata nauki i firm doradczych z Polski i zagranicy regularnie zabierają głos w międzynarodowych konsultacjach Komisji Europejskiej, Rady Stabilności Finansowej czy europejskich urzędów nadzoru. Przygotowywane stanowiska koncentrują się na istotnych z polskiego punktu widzenia rozwiązaniach zwiększających stabilność systemu finansowego oraz wspierających procesy integracji rynków finansowych.
Wojna, zagrożenia totalitaryzmem, konflikty handlowe
Tegoroczne wydarzenie w Sopocie skupi się na kilku kluczowych zagadnieniach. Pierwszym są makroekonomiczne wyzwania na lata 2024-2027. Drugim - zarządzanie ryzykiem w bankach, trzecim postęp technologiczny - big data, sztuczna inteligencja, a rozwój sektora finansowego.
Skomplikowana, niebezpieczna sytuacja na świecie nie pozwoli uciec od tematów związanych z wojną w Ukrainie i rosnącego zagrożenia totalitaryzmem, nie tylko w Europie.
Firma McKinsey&Company pierwszego dnia EKF przedstawi przepływy kapitałowe na świecie. Nie tylko pod kątem zaangażowania funduszy inwestycyjnych, ale także pod względem przepływu dóbr i usług.
- Celem jest odpowiedź na pytanie co możemy zrobić, aby procesy kapitałowe wspierały demokracje, a nie totalitaryzmy - mówi prof. Leszek Pawłowicz, wiceprezes zarządu Centrum Myśli Strategicznych, koordynator EKF.
Pierwszego dnia gość specjalny EKF, prof. Timothy Snyder z Yale University oraz Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej EKF pochylą się nad tematem Europejskiego liberum veto, jakie konsekwencje niesie wymóg jednomyślnego głosowania, z perspektywy historycznej i współczesnej.
Wśród poruszanych w ramach EKF 2024 tematów znajdą się:
- możliwości zwiększenia inwestycji na rzecz konkurencyjności i wzrostu europejskiej gospodarki;
- wyzwania związane z finansowaniem wielkich projektów inwestycyjnych (transformacja energetyczna, w tym energetyka jądrowa, wydatki zbrojeniowe);
- przyszłość sektora bankowego i ubezpieczeniowego oraz perspektywy rozwoju rynku kapitałowego;
- poszukiwanie równowagi między korzyściami i ryzykiem dla klientów instytucji finansowych
- możliwości wspierania konkurencyjności przedsiębiorstw przez sektor bankowy, ubezpieczeniowy i rynek kapitałowy;
- AI – czy rzeczywiście w krótkim czasie będziemy mieli odczuwalną rewolucję w procesach, obsłudze klienta, usługach serwisowych;
- cyberbezpieczeństwo - bezpieczny obieg danych i dalsza cyfryzacja sfery komercyjnej i publicznej;
- działania na rzecz wzrostu wiarygodności ekonomicznej i atrakcyjności inwestycyjnej Polski i UE;
- finansowanie wdrażania ESG, a w szczególności zielonej transformacji; - stymulowanie wzrostu oszczędności długookresowych i inwestycji;
- finansowanie zrównoważonego rozwoju rynku nieruchomości;
- racjonalizacji polityki mieszkaniowej i imigracyjnej.
Szczegółowy program wydarzenie dostępny jest pod adresem: www.efcongress.com/program-ekf-2024.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!
