FPP: System ochrony zdrowia w Polsce może nie wytrzymać dramatycznego wzrostu zachorowań

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Niski odsetek zaszczepionych oraz pojawienie się nowego wariantu koronawirusa, wymagają zdecydowanych działań ze strony władz publicznych- wskazano.
- Niski odsetek zaszczepionych oraz pojawienie się nowego wariantu koronawirusa, wymagają zdecydowanych działań ze strony władz publicznych- wskazano. Fot. Iwona Burdzanowska / Polska Press
- Niski odsetek zaszczepionych osób w społeczeństwie oraz pojawienie się nowego wariantu koronawirusa, który jest znacznie bardziej zakaźny niż wcześniejsze odmiany, wymagają zdecydowanych działań ze strony władz publicznych- apelują Federacja Przedsiębiorców Polskich i Naczelna Izba Lekarska.

- "Federacja Przedsiębiorców Polskich i Naczelna Izba Lekarska apelują o uwzględnienie w toku prac legislacyjnych nad poselskim projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 (druk sejmowy nr 1846) postulatów środowisk medycznych i autorytetów w dziedzinie zdrowia"- czytamy w stanowisku podpisanym przez Marka Kowalskiego, przewodniczącego Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz prof. dr hab. med. Andrzeja Matyję, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.

Jak wskazano, projekt ustawy dotyczy aktualnie najistotniejszej kwestii dla przedsiębiorców, czyli "zasad weryfikacji szczepień w zakładach pracy oraz na pozostałych polach działalności firm". - Od treści tych przepisów zależeć będzie skuteczność dalszej walki z pandemią w krytycznej jej fazie- napisano.

- Niski odsetek zaszczepionych osób w społeczeństwie oraz pojawienie się nowego wariantu koronawirusa, który jest znacznie bardziej zakaźny niż wcześniejsze odmiany, wymagają zdecydowanych działań ze strony władz publicznych, w tym w szczególności działań o charakterze legislacyjnym, określających prawne ramy funkcjonowania społeczeństwa, gospodarki i systemu opieki zdrowotnej w czasie spodziewanej, największej jak dotychczas fali zakażeń- czytamy.

Jednocześnie zwrócono uwagę, że większość państw rozwiniętych wprowadziła regulacje "uzależniające dostęp do określonych obiektów i korzystania z usług od faktu zaszczepienia, jak również uprawnienia dla pracodawców do kontroli szczepień wśród pracowników oraz podejmowania stanowczych działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w zakładach pracy". Jako przykład wskazano tutaj Danię, Włochy, Francję, Austrię czy Szwajcarię. - Regulacje takie służą nie tylko zwiększeniu liczby osób zaszczepionych a także zmniejszają ryzyko transmisji wirusa. Co istotne, nie wymagają zamykania przedsiębiorstw, czy całych branż gospodarki- dodano.

Na koniec podkreślono, że "system ochrony zdrowia w Polsce może nie wytrzymać dramatycznego wzrostu zachorowań, jaki odnotowuje się już w innych krajach, w których wariant Omikron pojawił się wcześniej". - Brak zdecydowanych działań władz publicznych (...) może w najbliższych miesiącach do sytuacji, w której dla kolejnych pacjentów covidowych zabraknie możliwości zapewnienia jakiejkolwiek opieki medyczne- napisano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu