1,7 mld złotych, tyle Grupa Lotos nie zarobiła w ciągu roku nigdy w historii. Zadłużenie netto Lotosu na koniec roku spadło z 4,8 mld zł do 2,5 mld zł.
Firma o wynikach poinformował na konferencji podsumowującej ubiegły rok. Prezes Lotosu, Marcin Jastrzębski powiedział, że firma odpowiada przed akcjonariuszami za realizację strategii, która się nie zmienia.
- Jesteśmy spółką giełdową, właściciele akcji mogą kupować i sprzedawać - powiedział prezes Jastrzębski w nawiązaniu do podpisani a listu intencyjnego między resortem skarbu i PKN Orlen ws. nabycia udziałów w Grupie Lotos. Jak ocenił połączenie spółek będzie korzystne dla obu podmiotów, ale większe korzyści odniesie Grupa Lotos, m.in. w logistyce. Firma jest m.in. dobrze przygotowana do uczestniczenia w zmianach rynkowych np. z zakresie elektromobilności.
Prezes Lotosu zaznaczył, że połączenie będzie musiała przeanalizować Komisja Europejska, co potrwa nawet rok. Jak ocenia połączenie spowoduje jedynie zmianę osoby reprezentującej właściciela, a firmy zyskają nowe możliwości z punku widzenia rozwoju i skali działalności.
Co mówią pomorscy posłowie ws.
Kliknij w zdjęcie, aby przeczytać wypowiedzi poszczególnych posłów:
W ubiegłym roku osiągnięciu dobrych wyników sprzyjały warunki rynkowe.
- Średnioroczne notowania ropy naftowej oraz gazu ziemnego były wyższe od założeń Grupy Lotos odpowiednio o 8 proc. i 15 proc. Lepsze od oczekiwanych - o około 15 proc. - poinformowała firma.
Lotos wydobył w sumie 8,4 mln baryłek węglowodorów. O 14 proc. mniejsze rok do roku wydobycie spowodowane było naturalnym wyczerpywaniem się złóż na Litwie i w Norwegii oraz przestojami remontowymi infrastruktury wydobywczej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
W ubiegłym roku rafineria w Gdańsku przerobiła ponad 9,6 mln ton ropy naftowej. Na nieco niższy przerób, w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem 10,4 mln ton, wpłynął planowany, 6-tygodniowy postój remontowy.
Ubiegły rok był drugim z kolei, w którym rynek odczuwał pozytywne efekty wdrożonego pakietu paliwowego. Po trzech latach spadków rejestrowanej konsumpcji, spowodowanej intensywnym rozwojem szarej strefy, w 2017 r. konsumpcja paliw wzrosła o 12 proc. Grupa sprzedała 10,9 mln ton produktów. Sprzedaż krajowa Lotosu wzrosła o 19 proc., a udział w krajowym rynku paliw wyniósł 31,6 proc.
Więcej na temat fuzji Grupy Lotos i PKN Orlen:
⇒ Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Europoseł Lewandowski o Lotosie: „To perła Pomorza. Zamiar przejęcia go przez Orlen ma charakter polityczny”
⇒ Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Specjalna sesja Rady Miasta Gdańska w sprawie przejęcia Lotosu przez Orlen [relacja, zdjęcia]
⇒ Prezydent Gdańska i pomorski marszałek piszą do premiera w obronie Lotosu
⇒ Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen coraz bliżej. Orlen podpisał ze Skarbem Państwa list intencyjny na kupno 53 proc. akcji Lotosu
POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:
