Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Rekordowe wyniki Lotosu za 2017 rok. Wg Marcina Jastrzębskiego Lotos na fuzji skorzysta bardziej niż Orlen

Mateusz Tkarski
Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Rekordowe wyniki Lotosu za 2017 rok. Wg Marcina Jastrzębskiego Lotos na fuzji skorzysta bardziej niż Orlen
Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Rekordowe wyniki Lotosu za 2017 rok. Wg Marcina Jastrzębskiego Lotos na fuzji skorzysta bardziej niż Orlen Przemysław Świderski
Grupa Lotos podsumowała wyniki za 2017 rok. Zysk netto okazał się najwyższy w historii i wyniósł 1,7 mld złotych. Prezes Marcin Jastrzębski odniósł się także do planów rządu dotyczących fuzji z PKN Orlen.

1,7 mld złotych, tyle Grupa Lotos nie zarobiła w ciągu roku nigdy w historii. Zadłużenie netto Lotosu na koniec roku spadło z 4,8 mld zł do 2,5 mld zł.

Firma o wynikach poinformował na konferencji podsumowującej ubiegły rok. Prezes Lotosu, Marcin Jastrzębski powiedział, że firma odpowiada przed akcjonariuszami za realizację strategii, która się nie zmienia.

- Jesteśmy spółką giełdową, właściciele akcji mogą kupować i sprzedawać - powiedział prezes Jastrzębski w nawiązaniu do podpisani a listu intencyjnego między resortem skarbu i PKN Orlen ws. nabycia udziałów w Grupie Lotos. Jak ocenił połączenie spółek będzie korzystne dla obu podmiotów, ale większe korzyści odniesie Grupa Lotos, m.in. w logistyce. Firma jest m.in. dobrze przygotowana do uczestniczenia w zmianach rynkowych np. z zakresie elektromobilności.

Prezes Lotosu zaznaczył, że połączenie będzie musiała przeanalizować Komisja Europejska, co potrwa nawet rok. Jak ocenia połączenie spowoduje jedynie zmianę osoby reprezentującej właściciela, a firmy zyskają nowe możliwości z punku widzenia rozwoju i skali działalności.

Co mówią pomorscy posłowie ws.

Kliknij w zdjęcie, aby przeczytać wypowiedzi poszczególnych posłów:

W ubiegłym roku osiągnięciu dobrych wyników sprzyjały warunki rynkowe.
- Średnioroczne notowania ropy naftowej oraz gazu ziemnego były wyższe od założeń Grupy Lotos odpowiednio o 8 proc. i 15 proc. Lepsze od oczekiwanych - o około 15 proc. - poinformowała firma.

Lotos wydobył w sumie 8,4 mln baryłek węglowodorów. O 14 proc. mniejsze rok do roku wydobycie spowodowane było naturalnym wyczerpywaniem się złóż na Litwie i w Norwegii oraz przestojami remontowymi infrastruktury wydobywczej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

W ubiegłym roku rafineria w Gdańsku przerobiła ponad 9,6 mln ton ropy naftowej. Na nieco niższy przerób, w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem 10,4 mln ton, wpłynął planowany, 6-tygodniowy postój remontowy.

Ubiegły rok był drugim z kolei, w którym rynek odczuwał pozytywne efekty wdrożonego pakietu paliwowego. Po trzech latach spadków rejestrowanej konsumpcji, spowodowanej intensywnym rozwojem szarej strefy, w 2017 r. konsumpcja paliw wzrosła o 12 proc. Grupa sprzedała 10,9 mln ton produktów. Sprzedaż krajowa Lotosu wzrosła o 19 proc., a udział w krajowym rynku paliw wyniósł 31,6 proc.

Więcej na temat fuzji Grupy Lotos i PKN Orlen:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
cep
Wzmocni na rynku Swiatowym Zostaniemy Europejskim gigantem paliwowym Na tym zyska cala Polska w tym Pomorze
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu