Gigafabryka Northvolt w Szwecji zaczęła produkcję ogniw litowo-jonowych. Będą trafiać do gdańskiej fabryki koncernu

Jacek Klein
Jacek Klein
Fabryka w Skelleftea w 2021 r.
Fabryka w Skelleftea w 2021 r. Northvolt
Szwedzki producent akumulatorów Northvolt poinformował o wyprodukowaniu pierwszego ogniwa litowo-jonowego w swojej fabryce w Skelleftea. Firma chce przełamać hegemonię producentów ogniw z USA i Azji. W Gdańsku buduje także fabrykę systemów magazynowania energii dla zielonej energetyki i elektromobilności.

Według Northvolt to pierwsza tego rodzaju bateria, która została w pełni zaprojektowana, opracowana i zmontowana przez europejską firmę produkującą baterie. Ogniwo akumulatora zjechało z linii produkcyjnej pod koniec grudnia.

Pełny rozruch produkcji w fabryce Northvolt Ett w Skelleftea i pierwsze dostawy dla komercyjnych klientów zaplanowane są na bieżący rok. Zakład cały czas będzie rozbudowywany. Docelowo osiągnie roczną produkcję na poziomie 60 GWh.

Szwedzka gigafabryka Northvolt już produkuje. Gdańska się buduje

- Osiągnęliśmy moment przełomowy. Oczywiście pierwsze ogniwo to dopiero początek. W następnych latach będziemy istotnie zwiększać moce produkcyjne, aby umożliwić europejską transformację ku zdekarbonizowanej przyszłości - powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i dyrektor generalny Northvolt.

Northvolt pozyskał od kluczowych klientów, w tym BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar kontrakty wartości 30 mld dolarów. Tym klientom z sektora motoryzacyjnego, przemysłowego i magazynowania energii Northvolt Ett dostarczy ogniwa w różnych formatach, a dostawy komercyjne rozpoczną się w 2022 roku.

Obecnie Northvolt Ett w Skellefteå zatrudnia ponad 500 osób.

Ogniwa wyprodukowane w gigafabryce Northvolt Ett będą trafiały do gdańskiego zakładu produkcyjnego, w którym będą wykorzystywane do budowy złożonych systemów bateryjnych. Będzie jedną z największych fabryk systemów magazynowania energii wchłonie działającą od 2017 roku tymczasową fabrykę systemów bateryjnych.

8 grudnia na placu budowy wbito symboliczną łopatę.

- W Gdańsku wytwarzamy kompletne systemy bateryjne, których najważniejszym komponentem są ogniwa. Rozpoczęcie produkcji w Northvolt Ett oznacza, że już wkrótce zaczniemy otrzymywać ze Szwecji dostawy ogniw produkowanych w sposób zrównoważony dla środowiska - z materiałów w części pochodzących z recyklingu oraz w zakładzie zasilanym wyłącznie odnawialnymi źródłami energii - mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

Nowy, gdański zakład Northvolt powstaje na terenach Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, na zapleczu terminala kontenerowego DCT Gdańsk. Northvolt zainwestuje w projekt 200 mln dolarów. Fabryka o powierzchni użytkowej 50 000 m2 zostanie oddana w dwóch etapach. Początkowa roczna moc produkcyjna będzie wynosiła 5 GWh, w ramach drugiego etapu projektu fabryka zwiększy wydajność do 12 GWh.

W zakładzie produkowane będą moduły bateryjne umożliwiające większe i lepsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Fabryka wesprze dostarczanie przez Northvolt systemów bateryjnych wykorzystywanych w przemyśle i w samochodach elektrycznych np. do produkcji elektrycznych pojazdach górniczych. Rozpoczęcie produkcji jest planowane na rok 2022.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gigafabryka Northvolt w Szwecji zaczęła produkcję ogniw litowo-jonowych. Będą trafiać do gdańskiej fabryki koncernu - Dziennik Bałtycki

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu