Spis treści
Powrót do produkcji blach
W poniedziałek rano w Hucie Częstochowa rozpoczęto walcowanie pierwszej partii blach konstrukcyjnych S235, które trafią na krajowy rynek budowlany. Michał Łyczak, rzecznik Węglokoksu, podkreślił, że walcownia ma już do wykonania zlecenia na 13 tys. ton blach, a prognozy wskazują na dalszy wzrost zapotrzebowania. Zakład dysponuje zdolnościami produkcyjnymi przekraczającymi 40 tys. ton blach o grubości od 6 do 150 mm.
Przed wstrzymaniem działalności Huta Częstochowa odpowiadała za około 90% krajowej produkcji blach grubych. Wznowienie produkcji to ważny krok nie tylko dla huty, ale i dla całego sektora przemysłowego w Polsce.
Proces wznowienia działalności
Węglokoks podpisał umowę z syndykiem masy upadłościowej na dzierżawę Huty Częstochowa w listopadzie ubiegłego roku. Od grudnia 2024 roku prowadzono testy urządzeń, w tym mechaniki pieca i urządzeń walcowni. Stalownia, która dostarcza wsad do walcowni, została uruchomiona w styczniu bieżącego roku. Przeprowadzone próbne wytopy wykazały wysoką jakość produkowanej stali, co pozwoliło hucie na samodzielną produkcję blach.
Adrian Sienicki, prezes Huty Częstochowa i wiceprezes Węglokoksu, podkreślił, że osiągnięcie to jest wynikiem determinacji i doświadczenia zespołu.
- Huta Częstochowa to zakład z wyjątkowym potencjałem, a naszym celem jest jego pełne wykorzystanie w najbliższych latach - zaznaczył Sienicki.
Przyszłość huty i przetarg na sprzedaż
Podczas rozruchu stalowni Sienicki informował, że zakład planuje wyprodukować około 10 tys. ton stali jeszcze w styczniu, a do połowy roku zwiększyć produkcję do 45 tys. ton miesięcznie. Partnerzy huty byli zaangażowani już na etapie rozruchu gorącego, co ułatwiło negocjacje technologiczne i handlowe.
17 lutego odbędzie się przetarg na sprzedaż majątku Huty Częstochowa, wycenionego na blisko 227 mln zł. Węglokoks, jako dzierżawca, ma prawo pierwokupu. Sąd w Częstochowie oddalił zażalenie na ogłoszenie upadłości poprzedniego właściciela huty, spółki Liberty Częstochowa, co otworzyło drogę do nowych inwestycji.
Grupa Węglokoks i jej działalność
Grupa Węglokoks, do której należy Huta Częstochowa, posiada również inne hutnicze spółki, takie jak Huta Łabędy w Gliwicach, Walcownia Blach Grubych Batory w Chorzowie oraz Huta Pokój Profile i Huta Pokój Konstrukcje w Rudzie Śląskiej. W segmencie energetycznym grupa zarządza spółką Węglokoks Energia.
W obszarze logistyki Węglokoks posiada spółki Inter Balt i Polské uhlí, a także jest większościowym właścicielem Portu Północnego i Polkarbonu oraz mniejszościowym udziałowcem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza lotniskiem Katowice. Poprzednie aktywa węglowe grupy zostały przekazane Skarbowi Państwa.
Źródło: PAP
