Ile można zarobić na pisaniu książek? Jaka książka została sprzedana w największej liczbie egzemplarzy? Oto najciekawsze fakty o książkach

Magdalena Ignaciuk
Prezentujemy ciekawostki na temat książek i literatury.
Prezentujemy ciekawostki na temat książek i literatury. Daniel/unsplash.com
Czytamy książki papierowe, e-booki, audiobooki - każda forma jest pożądana. Wielu ludzi nie rozumie fascynacji literaturą, inni nie wyobrażają sobie popołudnia bez lektury. Jaka książka jest najdroższa na świecie? Czy Remigiusz Mróz napisał najwięcej powieści w historii Polski? Jaka książka cieszyła się w świecie największą popularnością? Oto najciekawsze fakty na temat książek.

Spis treści

Pierwsza powieść w języku polskim

To pierwsza powieść napisana w języku polskim.
To pierwsza powieść napisana w języku polskim. wikimedia commons/public domain

Pierwsza powieść w języku polskim została wydana 247 lat temu, a jej autorem był Ignacy Krasicki. „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” to oświeceniowa satyra krytykująca sarmackie wady. Utwór cieszył się ogromną popularnością, o czym świadczą kolejne wznowienia tytułu w roku 1776, 1778, 1779 oraz 1801.

Remigiusz Mróz napisał najwięcej książek?

Chociaż Remigiusz Mróz jest znany Polakom z częstego publikowania swoich dzień, rzucił nawet wyzwanie swoim czytelnikom - 52 książki Mroza na rok 2023, to nie jest to najbardziej płodny pisarz w Polsce.

Za rekordzistę uznaje się Józefa Ignacego Kraszewskiego, który jest autorem ponad 600 książek w tym ponad 340 powieści i opowiadań.

Oto najbardziej znana książka na świecie

Według danych „Księgi rekordów Guinnessa” prym wiedzie Biblia, która została sprzedana w liczbie ponad 5 miliardów egzemplarzy.

Serią książkową, która niezmiennie cieszy się ogromną popularnością jest natomiast „Harry Potter”, który został sprzedany w ponad 500 milionów egzemplarzy.

Książką jednotomową, która została sprzedana w 200 milionach egzemplarzy jest dzieło Karola Dickensa „Opowieść o dwóch miastach”.

Ci pisarze zarabiają najlepiej

Mówi się, że pisarstwo nie jest dochodowym zajęciem. Jak to wygląda w praktyce? W 2022 roku najlepiej zarabiającym polskim pisarzem okazał się wspominany wcześniej Remigiusz Mróz. Według obliczeń tygodnika Wprost pisarz zarobił za sprzedaż swoich dzieł ponad 3 miliony złotych.

Co ciekawe, na drugim miejscu znajdziemy autorek zabawnej serii książek o Puciu, którą znają chyba wszyscy rodzice maluchów - Marta Galewska-Kustra.

Trzecia w kolejności jest również autorka książek dla dzieci - opisuje przygody Kici Koci - Aneta Głowińska.

Najdroższa książka na świecie

Tak naprawdę nie istnieją żadne dokumenty, w których prowadzono by statystyki dotyczące najdrożej sprzedanych na świecie książek. Księga Rekordów Guinessa podaje jednak, że najdroższym dziełem jest Kodeks Leicester sporządzony przez Leonarda da Vinci. Zbiór ten został zakupiony przez Billa Gates’a za ponad 30 milionów dolarów amerykańskich w 1994 roku.

Najdroższa książka na świecie została napisana przez Leonarda da Vinci.
Najdroższa książka na świecie została napisana przez Leonarda da Vinci. wikimedia commons/public domain

Kodeks Leonarda napisany został pismem lustrzanym i aby go odczytać, należy użyć lustra. Stąd też wzięło się przekonanie o „Kodzie da Vinci” i sekretach, które autor ukrył w swoich dziełach.

Najszybciej czytający człowiek na świecie

Za osobę czytającą najszybciej na świecie uważa się pochodzącego z Gniezna Mateusza Jabłońskiego. Mężczyzna w minutę potrafi przeczytać 110 tysięcy słów.

To imponujący wynik, ponieważ uznaje się, że prędkość czytania przeciętnego człowieka kształtuje się w graniach 180-250 słów na minutę.

Najpopularniejsze gatunki literackie

Z raportu Biblioteki Narodowej na temat czytelnictwa wynika, że w 2022 roku najchętniej czytano beletrystykę oraz literaturę obyczajowo-romansową, a także kryminały.

Najpoczytniejsi polscy autorzy

Nie będzie zaskoczeniem, jeśli znów wspomnimy nazwisko Mróz. To właśnie Remigiusz Mróz od 2019 roku znajduje się na pierwszym miejscu najchętniej czytanych autorów w Polsce.

Według danych Biblioteki Narodowej w 2022 roku na drugim miejscu Polacy najchętniej czytali książki Henryka Sienkiewicza, a na trzecim miejscu znalazła się autorka „Harrego Pottera" J. K. Rowling.

Popularne kobiece imię wymyślone przez pisarza

Z książek czerpiemy więcej niż nam się wydaje. Czy wiedzieliście, że imię Grażyna zostało wymyślone przez Mickiewicza? Wieszcz nadał je tytułowej bohaterce jednego ze swoich poematów. Pochodzi ono od litewskiego słowa graži oznaczającego piękna.

W tyle nie pozostawał Słowacki - on również musiał stworzyć własne imię bohaterowi - nieco mniejszą popularnością niż Grażyna cieszy się dziś Kordian. Imię to wywodzi się z łacińskiego słowa cordis, czyli serce.

od 7 lat
Wideo

Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu