IMGW zapowiada bardzo ciepłą zimę. Będziemy mogli zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Bartłomiej Ciepielewski
IMGW poinformował, że tegoroczna zima będzie cieplejsza, niż zwykle, co pozwoli nam zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
IMGW poinformował, że tegoroczna zima będzie cieplejsza, niż zwykle, co pozwoli nam zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Michal Pawlik/Polska Press
Wielbiciele śniegu i mrozu prawdopodobnie nie doczekają się prawdziwej zimy. IMGW przewiduje, że w grudniu temperatury wzrosną nawet do 13 stopni Celsjusza, a o białych świętach możemy zapomnieć. Ciepła zima sprawi za to, że wydamy mniej na ogrzewanie.

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski w rozmowie z PAP podzielił się wynikami długoterminowej prognozy pogody. Nadchodząca zima będzie wyjątkowo ciepła, co szczególnie odczujemy na początku przyszłego roku, choć zmiany nastąpią także w grudniu.

- Grudzień może nas zaskoczyć, bo temperatura maksymalna może osiągnąć 13 st. C. Natomiast minimalne wartości temperatury mogą spadać nawet do -14 (stopni Celsjusza - przyp. red.) - przekazał.

Instytut przewiduje, że ilość opadów w grudniu będzie wysoka na terenie całego kraju. Śnieg nie zagości jednak na dłużej, gdyż ze względu na wysokie temperatury szybko stopnieje. Zdaniem Grzegorza Walijewskiego w tym roku po raz kolejny może zabraknąć śniegu na Boże Narodzenie, choć obecnie synoptycy nie mogą jednoznacznie tego potwierdzić.

- Patrząc na statystyki, widzimy, że coraz częściej mamy bezśnieżne święta. Czy i w tym roku tak będzie? Tego nie jesteśmy obecnie w stanie tego określić - stwierdził.

Zimą zapłacimy mniej za ogrzewanie

Według wyliczeń IMGW wyjątkowo ciepły będzie styczeń, kiedy to średnia temperatura będzie o 2 stopnie wyższa od 30-letniej normy. Śnieg, co prawda może padać, ale po kilku godzinach lub dniach zniknie. Podobnie będzie w lutym, zatem o prawdziwej zimie raczej możemy zapomnieć.

- Zima będzie łaskawa i pozwoli zaoszczędzić trochę na energii. Zawiedzeni będą ci, którzy czekają na zabawy na śniegu - ocenił Walijewski.

Jeśli zechcemy zaoszczędzić na energii jeszcze więcej, możemy zastosować się do wytycznych, opublikowanych na stronie PGNiG. Spółka proponuje, by zimą utrzymywać temperaturę około 20-22 stopni w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy, 22-24 stopnie w łazience oraz 17-19 stopni w sypialni.

Do utrzymania odpowiedniej temperatury przydadzą się termostaty, które nadal nie są używane w wielu gospodarstwach domowych. To rozwiązanie zapewnia jednak spore oszczędności, gdyż kaloryfery bez tego urządzenia grzeją na "full" albo wcale. Kluczowe będzie również uszczelnienie drzwi i okien oraz zakręcanie grzejników w czasie naszej nieobecności lub przed snem, co przy cieplejszej zimie nie powinno być kłopotem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej osób chętnych do zmiany pracy

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu