Iran zagroził „zamknięciem” Morza Śródziemnego. Czy to możliwe?

Kazimierz Sikorski
Morze Czerwone. W tym rejonie rebelianci Huti atakują zachodnie statki i okręty wojenne.
Morze Czerwone. W tym rejonie rebelianci Huti atakują zachodnie statki i okręty wojenne. FOT: X (Twitter)
Konflikt Izraela z Palestyńczykami rozlewa się po regionie. Do gry włączył się Iran. Wspierane przez Teheran bojówki plemienia Huti są zagrożeniem dla zachodnich jednostek.

Według agencji Reuters taka groźba zostanie spełniona przez Teheran, jeśli USA i Izrael będą kontynuować „zbrodnie” w Gazie.

Iran stoi za Hamasem

Rząd irański okazuje wsparcie bojownikom Hamasu w wojnie przeciw Izraelowi, gdy Stany Zjednoczone stanęły po stronie Izraela.

Wkrótce będą czekać na zamknięcie Morza Śródziemnego, Cieśniny Gibraltarskiej i innych dróg wodnych – państwowe media Tasnim cytowały irańskiego generała Mohammada Rezę Naqdiego.

Nie jest jasne, w jaki sposób Iran miałby poradzić sobie ze spełnieniem swojej groźby, ponieważ kraj ten nie ma bezpośredniego dostępu do Morza Śródziemnego ani też żadnej większej floty poza Zatoką Perską.

Groźby irańskiego generała

- Zatoka Perska i Cieśnina Ormuz stały się dla nich koszmarem, a dziś są uwięzieni… na Morzu Czerwonym – dodał Naqdi. Odniósł się do wspieranych przez Iran ataków rebeliantów Huti. Przeprowadzili oni niedawno uderzenie na statki towarowe i amerykańskie okręty wojenne w pobliżu Rogu Afryki.

Administracja prezydenta Joe Bidena znalazła się pod presją, aby w związku z atakami odpowiedzieć na działania Huti. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zapowiedział wysłanie w ten region grupy zadaniowej Marynarki Wojennej w celu ochrony żeglugi.

Uważa się, że grupy Iranu we wschodniej części Morza Śródziemnego, Hezbollah w Libanie i grupa sojusznicza w Syrii nie są zdolne do przeprowadzania długodystansowych uderzeń.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło: Reuters

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu