Spis treści
Dramatyczna sytuacja gospodarcza i społeczna
W lipcu bieżącego roku inflacja w Libanie osiągnęła poziom 35,4%, co znacznie ograniczyło dostępność podstawowych dóbr i usług dla większości obywateli. Wojna z Izraelem, która wybuchła w drugiej połowie 2024 roku, zmusiła ponad milion osób do opuszczenia swoich domów, szukając schronienia w bezpieczniejszych częściach kraju.
Kryzys gospodarczy, wojna oraz napięcia społeczne szczególnie dotykają młodych Libańczyków. Bezrobocie w tej grupie już kilka lat temu przekroczyło 60%. Polska Akcja Humanitarna, działająca w Bejrucie od 2020 roku, koncentruje swoje działania na wsparciu młodzieży wchodzącej na rynek pracy. Wspólnie z International Humanitarian Relief Lebanon organizują warsztaty z przedsiębiorczości, kursy rozwijające umiejętności cyfrowe i manualne oraz inne szkolenia, które pomagają młodym ludziom zdobyć nowe kompetencje.
Edukacja w obliczu kryzysu
Młodzi Libańczycy, mimo trudności, są ambitni i pragną lepszej przyszłości dla siebie i swojego kraju. Niestety, to właśnie oni najbardziej odczuwają skutki trwającego kryzysu. Publiczne szkoły są przepełnione i często brakuje im zasobów, by zapewnić odpowiedni poziom edukacji. Według danych UNICEF ponad 700 tysięcy dzieci w wieku szkolnym nie uczęszcza do szkół. Nawet zdobycie wykształcenia nie gwarantuje młodym pracy w ich zawodzie.
Nasilający się kryzys ekonomiczny i brak perspektyw mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne młodzieży. Wiele młodych osób boryka się z rosnącym poziomem lęku, depresji i innych zaburzeń psychicznych, a dostęp do specjalistycznej pomocy jest dla większości mieszkańców Libanu nieosiągalny. Dlatego działania międzynarodowych organizacji pozarządowych, takich jak Polska Akcja Humanitarna, są niezwykle ważne.
Tragiczne wydarzenia i ich konsekwencje
W poniedziałek, 25 listopada 2024 roku, młodzi Libańczycy uczestniczący w zajęciach PAH otrzymali tragiczną wiadomość - GLOW Center for Empowerment w Bejrucie przestało istnieć. Na dwa dni przed zawieszeniem broni między Libanem a Izraelem, pocisk uderzył w budynek naprzeciwko, a fala uderzeniowa zniszczyła 80% wyposażenia i infrastruktury Centrum. Dzięki przeniesieniu zajęć do trybu online nikomu nie stała się krzywda, ale zniszczenie Centrum to ogromny cios dla młodych, ambitnych osób, które chętnie się tam spotykały.
Libańczycy, mimo zawieszenia broni, nie otrzymują wystarczającego wsparcia od państwa. Wielu z nich wróciło do swoich domów, tylko po to, by odkryć, że ich mieszkania, szkoły czy miejsca pracy zostały zniszczone.
Źródło: PAP/PAH
