Jak odzyskać pieniądze za wykonaną usługę bez umowy?

Materiał informacyjny big.pl
Zdarza Ci się wykonywać usługi bez zawarcia pisemnej umowy z klientem? To błąd! Może się okazać, że zlecający, mimo że Tobie udało się dopełnić swoich obowiązków, nie zapłaci. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy jest możliwe odzyskanie pieniędzy bez umowy? Odpowiadamy.

Wykonywanie usług bez umowy na piśmie – czy to zgodne z prawem?

Sporządzanie umowy na piśmie nie zawsze wydaje się mieć sens. Po co to robić, jeśli np. uzgadniasz współpracę z wieloletnim partnerem albo… po prostu nie ma na to czasu, bo sprawa jest nagląca? W takich przypadkach w teorii wcale nie trzeba „podpisywać papierów”. Zgodnie z polskim prawem obowiązuje tzw. swoboda umów. Oznacza to, że umowa nie zawsze musi być formalnym dokumentem podpisanym przez obie strony. Można się na coś „umówić” np. w formie ustnej czy elektronicznej.

Jednak brak umowy pisemnej może utrudnić odzyskanie należnych pieniędzy. Powód jest prosty – jeżeli zechcesz dochodzić swoich praw np. na drodze sądowej, to na Tobie spoczywa ciężar udowodnienia, że roszczenie jest prawdziwe. Dlatego warto uważać.

Co zrobić, aby odzyskać pieniądze za usługę wykonaną bez umowy?

Zastanawiasz się, jak odzyskać pieniądze za wykonaną usługę bez umowy? Możesz podjąć kilka kroków.

1. Spróbuj się „dogadać” z dłużnikiem

Zacznij od działań na drodze polubownej – tak, aby porozumieć się z osobą, która nie zapłaciła Ci za usługi. Warto do niej zadzwonić czy napisać wiadomość z wezwaniem do zapłaty. Pamiętaj, że jeśli dłużnik np. odpisał Ci na SMS-a lub maila, warto zachować tę informację.

2. Wyślij wezwanie do zapłaty

Taki dokument możesz przygotować samodzielnie albo już na tym etapie poprosić o wsparcie ekspertów. Pamiętaj, że w wezwaniu muszą się pojawić informacje o tym:

  • jaka jest podstawa roszczenia (może to być np. nieopłacona faktura, którą wystawiłeś uprzednio dłużnikowi);
  • kim są strony sprawy;
  • jaka jest kwota długu i ewentualne naliczone od niej odsetki;
  • jaki jest ostateczny termin uregulowania zadłużenia;
  • jakie będą konsekwencje niezapłacenia należności – chodzi o przekazanie sprawy do sądu i obciążenie kosztami postępowania dłużnika.

Uwaga! Dokument musi również zawierać datę i miejsce sporządzenia, a także Twój własnoręczny podpis!

3. Skieruj sprawę na drogę postępowania sądowego

Nadal nie udało się odzyskać pieniędzy? Możesz zgłosić się do sądu. Aby to jednak zrobić, powinieneś zgromadzić dowody tego, że usługa została wykonana, a płatność – nieuiszczona. Pomocne mogą być np.:

  • wiadomości mailowe/sms, w których np. wymieniliście z klientem informacje o kosztach, a on zatwierdził zlecenie usługi;
  • pokwitowanie wykonania prac;
  • nagrania rozmów telefonicznych, w których została zawarta ustna umowa;
  • nagranie z monitoringu, na którym widać, jak np. Twój pracownik wykonuje usługę;
  • zeznania świadków, którzy potwierdzą zawarcie umowy i/lub wykonanie usługi.

Im więcej potwierdzeń świadczących o tym, że zlecenie zostało zrealizowane, tym wyższe są szanse na uzyskanie sądowego nakazu zapłaty. Gdy zostanie mu nadana klauzula wykonalności, możesz się zgłosić do komornika, aby ten przeprowadził egzekucję.

Zgłoś dłużnika do BIG, aby zmotywować go do uregulowania płatności

Warto pomyśleć o umieszczeniu informacji o nierzetelnym kliencie w BIG, czyli w bazie jednego z Biur Informacji Gospodarczej. Podstawą do umieszczenia negatywnego wpisu może być m.in. tytuł wykonawczy z sądu, ale także po prostu wystawiona faktura.

To krok, który może zmotywować taką osobę do spłaty – gdy widnieje w bazie BIG, może mieć np. problem z zaciągnięciem kredytu czy podpisaniem umowy na abonament telefoniczny.

Pamiętaj, że aby dokonać zgłoszenia, gdy podstawą wpisu jest umowa cywilnoprawna:

  • kwota długu musi wynieść co najmniej 200 zł w przypadku konsumenta lub 500 zł w przypadku przedsiębiorcy;
  • od daty wymagalności zobowiązania musi upłynąć min. 30 dni;
  • na miesiąc przed wpisaniem dłużnika do rejestru musisz go poinformować o swoim zamiarze.

Dysponujesz tytułem wykonawczym wobec przedsiębiorcy lub konsumenta? Wówczas, zanim dokonasz wpisu do BIG, konieczne jest wysłanie listem poleconym lub osobiste dostarczenie dłużnikowi wezwania do zapłaty. Musi to nastąpić minimum 14 dni przed planowanym przekazaniem informacji.

Uwaga! W przypadku dłużnika będącego konsumentem, zgłoszenia możesz dokonać, tylko jeśli nie upłynęło 6 lat od stwierdzenia zobowiązania –prawomocnym orzeczeniem sądu albo innego organu czy też ugodą zawartą przed sądem/sądem polubownym lub zatwierdzoną przez sąd.

Podsumowując, odzyskanie pieniędzy za usługę wykonaną bez pisemnej umowy jest trudniejsze, ale możliwe. Warto więc o to zawalczyć wszelkimi dostępnymi sposobami.

Opracowano na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu