Spis treści
Kto może skorzystać z ulgi na Internet 2024?
W ramach rozliczenia podatku PIT 2024 mamy prawo skorzystać z różnorodnych ulg podatkowych, które znacząco poprawiają naszą podstawę podatkową. Pozwala to nam m.in. na zaoszczędzenie pieniędzy, również na otrzymanie korzystnego zwrotu.
Prawo pracownika do 5 dni urlopu, który nie może być odmówio...
Ulga na internet pozwala na odliczenie od dochodu opodatkowanego kwoty, jaką rozliczamy w ciągu roku na opłacenie rachunków za internet w domu lub mieszkaniu. Do skorzystania z tej ulgi nie trzeba spełnić specjalnych wymogów poza takim, że:
- Nie korzystaliśmy dotąd z tej ulgi, albo;
- Skorzystaliśmy z tej ulgi jedynie raz w roku ubiegłym.
Wynika to z faktu, że z ulgi na internet można skorzystać maksymalnie dwukrotnie rok po roku.
Ile wynosi ulga na internet 2024?
Ustawa wskazuje na to, że maksymalna kwot ulgi na osobę może wynieść 760 złotych. Jeśli na Internet wydaliśmy więcej, maksymalnie i tak odliczymy taką kwotę od podatku. Jeśli wydaliśmy np. 500 złotych w ciągu roku, tyle też odliczymy od dochodu.

Ostateczna kwota ulgi za internet może być większa, jeśli rozliczamy się jako małżeństwo - wtedy też liczy się zsumowanie limitów i maksymalnie łącznie możemy odliczyć nawet 1520 zł od dochodu. Kluczowe jest to, że nazwiska obu osób muszą być na rachunku od operatora lub na fakturze. W innym przypadku również możemy się o to starać, jednak wtedy sprawę interpretują urzędnicy skarbowi.
Ulga na Internet 2024 - komu się należy?
W zasadzie skorzystanie z tej ulgi jest niezwykle proste. Należy się każdemu, kto rozlicza podatek PIT 2024, a kto w roku ubiegłym (2023) poniósł koszta wynikające z konieczności opłacania rachunków lub faktur za dostęp do sieci internetowej.
Jak odliczyć od podatku PIT ulgę na internet?
W praktyce wygląda to następująco: do odliczenia potrzebujemy zestaw faktur lub też rachunków za internet w 2023 roku. Koniecznie musi się znaleźć tam zarówno nasze nazwisko, jak i koszt usługi za dostarczanie internetu w danym okresie. Ulga jest ujmowana w załączniku PIT/0 i dodawana do rocznego zeznania podatkowego.
W przypadku ulgi internetowej rozliczanej w ramach e-PIT nie trzeba przekazywać plików dokumentów. Warto jednak mieć je przygotowane, gdyby urząd skarbowy chciał zweryfikować prawdziwość podanych informacji.
Ulgi podatkowe 2023/2024. Zbliża się rozliczenie PIT-u. To o...
