
Te 5 dni urlopu musisz dostać. Pracodawca nie może odmówić! Co, jeśli nie wykorzystasz tych dni?
Nowe przepisy, które weszły w życie w zeszłym roku, w Kodeksie Pracy wprowadziły pięć dni dodatkowego urlopu. Tzw. urlop opiekuńczy, bo o nim mowa przysługuje wybranej grupie osób. Pracodawca nie może odmówić jego przyznania - a co, jeśli nie wykorzystamy dni wolnych?

Jak długi urlop roczny?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa każdemu pracownikowi przysługuje prawo do płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Jest on przyznawany każdego roku w wymiarze 20 lub 26 dni kalendarzowych. Co więcej, w przypadku niewykorzystania wszystkich dni wolnych, przechodzą one na kolejny rok i wtedy muszą być wykorzystane do końca września.

Najważniejsze zasady urlopu opiekuńczego
Urlop opiekuńczy został wprowadzony przepisami w roku ubiegłym. Jest on przyznawany w celu zaspokojenia osobistej opieki lub wsparcia członkowi rodziny, lub osobie zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która jednocześnie wymaga wsparcia lub opieki w związku z poważnymi względami medycznymi.

Czy dni wolne przejdą na kolejny rok?
Kluczowe jest to, że o ile w zwykłym urlopie niewykorzystane dni przechodzą na rok kolejny, inaczej wygląda sytuacja urlopu wypoczynkowego. Tu dni wolne nie przechodzą na kolejny rok, ale oczywiście z każdym nowym rokiem resetuje się pula dni wolnych do wykorzystania w związku z urlopem opiekuńczym.