Jak wygląda praca w NBP? Kamila Sukiennik: Praca drużynowa to podstawa działań

CB.
Bank centralny powinien być otwarty na zmiany i innowacje
Bank centralny powinien być otwarty na zmiany i innowacje Narodowy Bank Polski
Bank centralny to jedna z najważniejszych instytucji w państwie, dlatego też praca tam wymaga posiadania określonych cech. Opisuje to Dyrektor Gabinetu Prezesa NBP Kamila Sukiennik, podkreślając, że w zarządzaniu instytucją kluczowe są nie tylko odpowiednie umiejętności, ale również komunikacja, otwartość na zmiany i chęć poszerzania swojej wiedzy.

Spis treści

Bank centralny to instytucja publiczna, która zajmuje się prowadzeniem polityki pieniężnej państwa, a także nadzorowaniem funkcjonowania systemu bankowego. W Polsce odpowiada za to Narodowy Bank Polski, który na bieżąco kontroluje podaż złotówki, zarządza rezerwami złota, realizuje zlecenia płatnicze, a także reguluje poziom stóp procentowych.

NBP składa się z 25 departamentów. Do głównych zadań instytucji można zaliczyć:

  • zapewnienie stabilności systemu finansowego w kraju,
  • działalność emisyjną,
  • prowadzenie polityki pieniężnej,
  • zarządzanie rezerwami dewizowymi państwa,
  • bankowa obsługa państwowego budżetu,
  • rozwój systemu płatniczego,
  • działalność informacyjną i edukacyjną.

Na czele organizacji stoi prezes NBP Adam Glapiński, który odpowiada m.in. za analizowanie, projektowanie, a także wdrażanie zmian w działalności organizacji.

Czym wyróżnia się praca w banku centralnym?

Dyrektor gabinetu prezesa NBP Kamila Sukiennik podkreśla, że bank centralny to nowoczesna instytucja, która wymaga od menedżerów stałego podnoszenia kompetencji oraz dostosowywania się do nieustannie zmieniającego się otoczenia.

W zarządzaniu bankiem centralnym jako instytucją ważna jest dynamika. Integracja złożonych platform komunikacyjnych, systemów operacyjnych i rozwiązań dedykowanych, przy zachowaniu procedur bezpieczeństwa, a ostatnio również cyberbezpieczeństwa, jest kwintesencją usprawniania procesów operacyjnych. Kolejną niezwykle ważną zmienną jest w naszym wypadku czas. Stąd umiejętność zarządzania tym zasobem ma dla nas, jak i dla każdej firmy/instytucji wymierną wartość - przekazała Kamila Sukiennik.

Jak zaznacza dyrektor gabinetu prezesa NBP, obecnie pracownicy banku muszą cechować się myśleniem indywidualnym, a zarazem pracować zespołowo. Istotna jest także rola liderów, którzy wskazują wszystkim kierunek prowadzenia działań.

Departament Gabinet Prezesa jest odpowiedzialny za organizację pracy organów NBP, czyli Prezesa NBP, Zarządu NBP, a także Rady Polityki Pieniężnej. Do naszych zadań w tym zakresie należy m.in. przygotowywanie posiedzeń Zarządu NBP i Rady Polityki Pieniężnej. Do nas przekazywane są materiały, które następnie kierowane są do rozpatrzenia przez Zarząd NBP i RPP - wyjaśnia.

NBP, a rozwój technologiczny

Zdaniem Kamili Sukiennik bank centralny w czasach zmian powinien być otwarty na zmiany i innowacje. Kluczowy jest zatem nacisk na technologię, który jest nie tylko szansą, ale także dużym wyzwaniem.

Rozwój technologiczny jest dla organizacji tak szansą, jak i wyzwaniem. Największa dynamika zmian uwidaczniana jest w obszarze cyfrowym, a więc cyberbezpieczeństwa i teleinformatyki. Jednak zmieniają się również sposoby zarządzania jednostkami i komunikacji między departamentalnej - oceniła Sukiennik.

Na efektywne zarządzanie bankiem centralnym wpływa zatem niezakłócona komunikacja, stabilizacja pracy, a także stałe wdrażanie usprawnień. Nie należy tez zapominać o dużej odpowiedzialności, gdyż pomyłki lub błędne strategie mogą wpływać na bezpieczeństwo całego kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu