Jak żaden inny naród w Europie, zmieniamy pracę, bo chcemy się rozwijać

Zbigniew Biskupski AIP
Karolina Misztal
Dla Polaków jednym z najważniejszych powodów zmiany pracy jest chęć rozwijania nowych umiejętności.

Dla Polaków jednym z najważniejszych powodów zmiany pracy jest chęć rozwijania nowych umiejętności. W sondażu „Confidence Index” za pierwszy kwartał 2017 roku, przeprowadzonym przez firmę rekrutacyjną Michael Page, wskazało to 54 proc. ankietowanych – czyli o 3,4 p.p. więcej względem czwartego kwartału ub. r. Jest to najwyższy poziom tego wskaźnika spośród 12 krajów europejskich.

Pod tym względem, następni w kolejności w Europie są mieszkańcy Portugalii – 47,1 proc. w pierwszym kwartale br. w stosunku do 48,5 proc. w czwartym kwartału ub. r. Kolejnymi są Szwedzi – 46,4 proc. w 2017 do 36,4 proc. w 2016 roku. Najniższy wynik zanotowali natomiast Holendrzy – 27,4 proc. w pierwszych trzech miesiąca br. w porównaniu do 28,9 proc. ostatniego kwartału minionego roku.

Polscy pracownicy niezależnie od wieku, jako jeden z najważniejszych powodów zmiany pracy, wskazują chęć rozwijania nowych umiejętności. Wśród osób do 30 r.ż. wskaźnik ten wyniósł 69,9 proc. Natomiast w przedziale wiekowym 30-49 lat osiągnął on poziom 54 proc., a u pracowników powyżej 50 r.ż. wyniósł 27,4 proc.

Warto przy tym podkreślić, że podczas poszukiwania nowej pracy zarobki schodzą u Polaków na drugi plan. Jako najistotniejszą motywację do zmiany miejsca zatrudnienia wskazało to w pierwszym kwartale br. 35,9 proc. ankietowanych. Oznacza to niewielki spadek tego wskaźniki kwartał do kwartału (36,8 proc. w trakcie ostatnich trzech miesięcy 2016 roku).

W podziale na grupy wiekowej wyniósł on natomiast w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku: 44,9 proc. dla osób do 30 r.ż., 35,8 proc. dla pracowników w wieku 30-49 lat oraz 21,7 proc. dla zatrudnionych powyżej 50 r.ż.

Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez Michael Page w Europie kontynentalnej, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w Polsce, Szwajcarii, Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Holandii, Szwecji i Belgii.

Obejrzyj wideo:

60 sekund biznesu: Chcemy sklepów bez kolejek do kas i dlatego niestraszne są nam żadne nowe technologie zakupowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu