Jarosław Gowin: Wkrótce będziemy odmrażać kolejne branże. Teraz walczymy o otwarcie restauracji i kawiarni

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Adam Jankowski/ Polska Press
Udostępnij:
Wicepremier Jarosław Gowin pochwalił w piątek współpracę z branżą hotelarską. - To przykład tego, co jest kluczowe, czyli roztropnego, poważnego i odpowiedzialnego odmrażania gospodarki- tłumaczył i jednocześnie dodał, że jeżeli branża nie będzie działała zgodnie z protokołami sanitarnymi, czeka nas "ponowne zamknięcia danej branży" oraz " zablokowanie możliwości odmrożenia kolejnych".

- To ważny i dobry dzień dla Polski, dla polskich firm, dla wszystkich pracujących Polaków i naszych rodzin- mówił podczas piątkowej konferencji wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Jak tłumaczył, dzisiaj mamy kolejny krok w odmrażaniu gospodarki i luzowania obostrzeń. Szef resortu rozwoju przypomniał jakie obiekty i jakie branże wznowiły swoją działalność od piątku 12 lutego, w reżimie sanitarnym. I tak, otwarte zostały hotele i obiekty noclegowe przy obłożeniu do 50 proc. miejsc. Ponadto otwarte zostały baseny i obiekty sportowe na świeżym powietrzu, w tym stoki narciarskie, boiska i korty. Na koniec Gowin wymienił kina, teatry, opery i filharmonie.

Dopiero kilka godzin przed wejściem w życie nowych obostrzeń, rząd opublikował rozporządzenie w tej sprawie. Zawiodą się jednak ci, którzy liczyli że rozwieje ono wszystkie wątpliwości dotyczące tego, które obiekty mogą funkcjonować od 12 lutego, a które będą musiały nadal być zamknięte. Choć rząd nad dokumentem pracował blisko tydzień, nie sprecyzował niejasnych przepisów, zgłaszanych przez prawników i przedsiębiorców.Co się zmieni od 12 lutego? Co będzie dozwolone, a co zakazane? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.Przejdź do następnego slajdu

Nowe obostrzenia od piątku. Jest rozporządzenie. I są wątpliwości

- Jako minister odpowiedzialny za gospodarkę i pracę ogromnie się z tego ciesze. Zwłaszcza z branżą hotelarską współpracujemy bardzo blisko i bardzo skutecznie. Wspólnie sprawdzaliśmy stan przygotowań do otwarcia hoteli, pensjonatów, agroturystyki omawiając protokoły sanitarne i postulaty na przyszłość, analizując także treść projektu rozporządzenia do którego branża wniosła szereg interesujących uwag- wymieniał i dodał, że konsekwentnie rekomendował rządowi otwarcie branży hotelarskiej. - podtrzymuję opinię, że to jest bardzo dobra decyzja- dodał.

Gowin tłumaczył, że współpraca z branżą hotelarską, to przykład tego, co jest kluczowe, czyli roztropnego, poważnego i odpowiedzialnego odmrażania gospodarki. - Musimy pamiętać, że każde odmrożenie danego sektora w gospodarce jest wielkim testem. Jeżeli branża nie będzie działać zgodnie z protokołami sanitarnymi, czeka nas wzrost zachorowań- tłumaczył.

Jak tłumaczył, z gospodarczego punktu widzenia może oznaczać nie tylko konieczność ponownego zamknięcia danej branży ale też zablokowaniem możliwości odmrożenia kolejnych branż. - Jeżeli hotele nie stanęłyby na wysokości zadania, lekceważone będą obostrzenia sanitarne, to odsunie to w czasie otwarcie np. otwarcie restauracji i kawiarni- o co teraz walczymy- wyjaśnił.

Dodał jednocześnie, że jeżeli wszystko „będzie szło zgodnie z planem, to krok po kroku będą odmrażane kolejne branże”. - Nie wolno nam ani na chwilę zapomnieć, że od roku wspólnie walczymy o to co najważniejsze, czyli zdrowie i życie naszych bliskich, o zdrowie i życie wszystkich Polaków- podkreślił szef resortu rozwoju i dodał, że działania muszą być „rozważne i elastyczne na bieżąco dostosowywane do panującej sytuacji”.

- Obostrzenia w naszym kraju są łagodniejsze niż w wielu innych państwach w Europie. Na koniec stycznia, nasze ograniczenia są jednymi z mniej restrykcyjnych w regionie. Dla przedsiębiorców są one mniej dotkliwe, niż np. u naszych sąsiadów w Niemczech czy w Czechach- wyliczył.

Środki przeznaczone na pomoc są „bezprecedensowe”

Gowin zapowiedział kontynuowanie pomocy finansowej dla poszkodowanych, a nawet w „miarę możliwości jej poszerzenie i wzmocnienie”. Mają to potwierdzać „konkretne fakty z ostatnich dni i tygodni”. - Na mój wniosek rozszerzono tarczę branżową o 6 kodów PKD. Są to hotele i podobne obiekty, obiekty noclegowe, turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, pola kempingowe i namiotowe, działalność agentów turystycznych oraz organizatorów turystyki, a także działalność usługowa wspomagająca transport lotniczy - wyliczył.

Poinformował, że jeżeli chodzi o tarczę branżowa, to przewidziana pomoc w jej zakresie wydłużona zostanie na kolejne miesiące. - Rozporządzenie dotyczące grudnia i stycznia weszło w życie, pomoc będzie kontynuowana za luty i pracujemy nad kolejnym rozporządzeniem - wyjaśniał.

Przypomniał także, że instrumenty wsparcia w tarczy branżowej 6.0 i jej rozszerzenie skierowane są do 300 tysięcy przedsiębiorców zatrudniających ponad 1 milion pracowników. Jak podał, łączna kwota wsparcia szacowana jest na ponad 13 mld zł. Poinformował także, że tarcza finansowa 2.0 realizowana przez PFR została poszerzona o dodatkowe branże.

- Do tej pory, czyli w ciągu niespełna miesiąca z tarczy finansowej 2.0 do polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców trafiło już blisko 5,5 mld zł. Dzięki temu od połowy stycznia wsparcie otrzymało około 35,5 tys przedsiębiorstw zatrudniających w sumie blisko 250 tysięcy osób- wyliczał i dodał, że w tym około 30 tys firm otrzymało dofinansowanie łącznie w wysokości 2,6 mld zł, a prawie 5 tys małych i średnich firm otrzymało łącznie blisko 2,9 mld zł i każdego dnia te sumy rosną.

Gowin chwalił, że środki przeznaczone na pomoc są „bezprecedensowe” i przypomniał, że udzielone już wsparcie pochłonęło ponad 180 mld zł, co odpowiada 9 proc. PKB Polski. Z koeli środki alokowane ale jeszcze nie wydane, to może to stanowić nawet 10 proc. PKB. - pod kątem skali pomocy dla przedsiębiorców w stosunku do wielkości gospodarki w UE ustępujemy tylko Danii i Austrii- podsumował.

Szef resortu rozwoju, pracy i technologii zapowiedział pracę nad „dalszymi sposobami skutecznego wspierania tych przedsiębiorców, których nie obejmuje system kodów PKD. Jak tłumaczył pomoc nie może być skierowana do całej gospodarki, ponieważ ta radzi sobie „stosunkowo bardzo dobrze na tle UE”. - Mamy jeden z najniższych poziomów recesji w Europie- mówił.

- Precyzyjnie kierujemy pomoc do konkretnych branż dotkniętych obostrzeniami i znajdujących się w trudnościach. Sposobem na kierowanie tej pomocy do tej pory były kody PKD i generalnie rzecz biorąc tak pozostanie, natomiast szukamy sposobów na uszczelnienie luk w tym systemie- tłumaczył i dodał, że naprawdę poważnie traktowane są potrzeby i postulaty przedsiębiorców- dodał.

Co zostało uruchomione 12 lutego:

 • hotele i obiekty noclegowe w ścisłym reżimie sanitarnym – do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Działalność restauracji hotelowych będzie ograniczona; posiłki będą dostarczane do pokoi.
 • kina, teatry, filharmonie i opery w ścisłym reżimie sanitarnym – do 50 proc. dostępnych miejsc.
 • możliwość korzystania ze stoków i wyciągów narciarskich w reżimie sanitarnym.
 • możliwość uprawiania innych dyscyplin sportowych na otwartej przestrzeni, w tym także korzystania z boisk, lodowisk i kortów tenisowych, a także z basenów krytych.

Dotychczasowe zasady funkcjonowania przedsiębiorstw

 • Działają wszystkie sklepy w galeriach i centrach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego.
 • Świadczenie usług gastronomicznych możliwe wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”.
 • W sklepach ograniczenie - maksymalnie 1 osoba na 10 mkw. w sklepach o powierzchni do 100 mkw. i 1 osoba na 15 mkw. w sklepach o powierzchni powyżej 100 mkw.
 • Likwidacja tzw. godzin dla seniora, które obowiązywały w godz. 10-12 od poniedziałku do piątku.
 • Otwarte galerie sztuki i muzea przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 mkw. powierzchni.
 • Obowiązek 10-dniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym. Zwolnione z niej będą osoby, które będą miały aktualny test na Covid-19 wykonany na 48 godzin przed powrotem.
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym:
 • 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo
 • 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.
 • W miejscach sprawowania kultu religijnego ograniczenie do maksymalnie 1 osoby na 15 mkw., przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Jeżeli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 metra i zakryć usta i nos.
 • W zgromadzeniu publicznym może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, przy czym odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.
 • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.
 • Możliwość organizacji targów i wydarzeń wyłącznie online.
 • Zawieszenie funkcjonowania parków rozrywki.
 • Zakaz prowadzenia siłowni, klubów fitness i aquaparków.
 • Funkcjonowanie salonów fryzjerskich i kosmetycznych w reżimie sanitarnym – zachowanie minimum 1,5 metra odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi, z wyłączeniem obsługi.
 • Zawieszenie działalności dyskotek i klubów nocnych.
 • Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe dostępne tylko dla sportu zawodowego i bez udziału publiczności.
 • Otwarte biblioteki publiczne i naukowe, ale przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 mkw. powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Jarosław Gowin: Wkrótce będziemy odmrażać kolejne branże. Teraz walczymy o otwarcie restauracji i kawiarni - Polska Times

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kjeld Jensen

niech ten pajac oderwie ten swój ryj od koryta i przestanie pier..ć bzdury!!! władza i opcje polityczne się zmieniają a ten błazen ciągle jest przy korycie... ludzie!!! kogo wy wybieracie???

G
Gość

Restauratorzy..ale was złoczyńcy okradli..ani złotówki nie dostaniecie odszkodowania bo do TK złożyli wniosek i jak TK wam sądy zablokuje!

G
Gość
12 lutego, 16:26, Gość:

Pomoc dla firm powinna być przyznawana na podstawie faktycznego, potwierdzonego dokumentami fiskalnymi przychodu z przyjętego okresu poprzedzającego wstrzymanie działalności. Znam "przedsiębiorców", którzy kreatywnie wykazują przychód tak niewielki, że koszty się z nim zrównują lub wręcz zdarzają się wyższe, a w rzeczywistości zarabiają bardzo dobrze. Pomimo tego pierwsi wyciągają ręce po wszystkie pięćsetplusy, rekompensaty, dotacje no i tarcze antykryzysowe.

jeżeli nie mają krytej D..py to będą to zwracać z karą oczywiście,

G
Gość
12 lutego, 16:26, Gość:

Pomoc dla firm powinna być przyznawana na podstawie faktycznego, potwierdzonego dokumentami fiskalnymi przychodu z przyjętego okresu poprzedzającego wstrzymanie działalności. Znam "przedsiębiorców", którzy kreatywnie wykazują przychód tak niewielki, że koszty się z nim zrównują lub wręcz zdarzają się wyższe, a w rzeczywistości zarabiają bardzo dobrze. Pomimo tego pierwsi wyciągają ręce po wszystkie pięćsetplusy, rekompensaty, dotacje no i tarcze antykryzysowe.

to ci co mogą dorobić soboie kateringami i innymi działaniami na wynos, ale wielu od października ma przychód zero i stos rachunków do zapłacenia, czynsz, prąd, gaz, śmieci, postojowe dla pracowników jeżeli udało im się otrzymać dotację i inne. Wielu tylko pomniejsza swoje straty taka jest prawda, nikt z uczciwych na tym nie zarabia, no chyba że sa tacy którzy wały robią bo są kryci i mogą na tym zarobić, ale ilu ich jest ?

A
Anty pis

Aha i gdzie ten wysyp chorych po Winobraniu czy meczach Falubazu? 0 reżimu, masek i odstepow? Gdzie ta fala chorych i zmarłych? Ludzie jesteście zmanipulowani...

A
Anty pis
12 lutego, 17:40, sam decydujesz:

W krótce to będziemy mieli 20 000 zakażeń dziennie i zamkną wszystko . ps. a gadanie o Zanzibarze to bzdura , inny klimat inni ludzie a poczekaj jak za rok umrze tam 30% społeczeństwa .

Nie rozumiesz tępy pisowcu, że Polski nie stać na lockdown. Wierzysz naprawdę w pandemie? Wkrótce ludzie będą umierali z głodu... Wylacz tv wlacz myślenie... I nie zapraszaj mnie na pomoc do oddziału covidowego bo one stoja puste😋

g
gość
12 lutego, 17:40, sam decydujesz:

W krótce to będziemy mieli 20 000 zakażeń dziennie i zamkną wszystko . ps. a gadanie o Zanzibarze to bzdura , inny klimat inni ludzie a poczekaj jak za rok umrze tam 30% społeczeństwa .

Przecież już rok zarazy mija, tam powinny być sterty trupów, podobnie jak w Szwecji i na Białorusi. To jedno. Drugie jest to, że mówisz kowidiańskie bzdury. Vide Brazylia w kwestii klimatu.

d
dr inż., PO-wiec (lewak)
12 lutego, 16:26, Gość:

Pomoc dla firm powinna być przyznawana na podstawie faktycznego, potwierdzonego dokumentami fiskalnymi przychodu z przyjętego okresu poprzedzającego wstrzymanie działalności. Znam "przedsiębiorców", którzy kreatywnie wykazują przychód tak niewielki, że koszty się z nim zrównują lub wręcz zdarzają się wyższe, a w rzeczywistości zarabiają bardzo dobrze. Pomimo tego pierwsi wyciągają ręce po wszystkie pięćsetplusy, rekompensaty, dotacje no i tarcze antykryzysowe.

12 lutego, 16:38, Gość:

Dokładnie. Płacisz podatki, to dostajesz pomoc.

Odnośnie komentowanego artykułu.: Nie jestem zwolennikiem obecnego rządu, ale p. Gowin jest dla mnie chyba jedyną osobą z tej ekipy, do której mam szacunek. Mówi w sposób stonowany i przemyślany, podchodzi do wszystkich spraw bardzo racjonalnie. Nie wpada w skrajności, nie ulega emocjom. W swoich wypowiedziach jest często wręcz apolityczny, zajmuje się problemem i jego rozwiązaniem, a nie patrzy przez pryzmat partii tej czy tamtej.

Bo Gowin nie jest PiSowcem i mu chory na łeb kurdupel nie rozkazuje. Gowin jest jednym z niewielu, z którymi można, merytorycznie i ponad podziałami politycznymi, rozmawiać i osiągać porozumienie.

s
sam decydujesz

W krótce to będziemy mieli 20 000 zakażeń dziennie i zamkną wszystko . ps. a gadanie o Zanzibarze to bzdura , inny klimat inni ludzie a poczekaj jak za rok umrze tam 30% społeczeństwa .

G
Gość
12 lutego, 16:26, Gość:

Pomoc dla firm powinna być przyznawana na podstawie faktycznego, potwierdzonego dokumentami fiskalnymi przychodu z przyjętego okresu poprzedzającego wstrzymanie działalności. Znam "przedsiębiorców", którzy kreatywnie wykazują przychód tak niewielki, że koszty się z nim zrównują lub wręcz zdarzają się wyższe, a w rzeczywistości zarabiają bardzo dobrze. Pomimo tego pierwsi wyciągają ręce po wszystkie pięćsetplusy, rekompensaty, dotacje no i tarcze antykryzysowe.

Dokładnie. Płacisz podatki, to dostajesz pomoc.

Odnośnie komentowanego artykułu.: Nie jestem zwolennikiem obecnego rządu, ale p. Gowin jest dla mnie chyba jedyną osobą z tej ekipy, do której mam szacunek. Mówi w sposób stonowany i przemyślany, podchodzi do wszystkich spraw bardzo racjonalnie. Nie wpada w skrajności, nie ulega emocjom. W swoich wypowiedziach jest często wręcz apolityczny, zajmuje się problemem i jego rozwiązaniem, a nie patrzy przez pryzmat partii tej czy tamtej.

G
Gość

Pomoc dla firm powinna być przyznawana na podstawie faktycznego, potwierdzonego dokumentami fiskalnymi przychodu z przyjętego okresu poprzedzającego wstrzymanie działalności. Znam "przedsiębiorców", którzy kreatywnie wykazują przychód tak niewielki, że koszty się z nim zrównują lub wręcz zdarzają się wyższe, a w rzeczywistości zarabiają bardzo dobrze. Pomimo tego pierwsi wyciągają ręce po wszystkie pięćsetplusy, rekompensaty, dotacje no i tarcze antykryzysowe.

Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie