Jazda bez biletu. Czy każdy emeryt nie musi płacić za jazdę autobusem? Lepiej sprawdź, nim wsiądziesz. Możesz dostać mandat

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W różnych miastach mogą obowiązywać inne zasady ulgowych przejazdów dla emerytów i rencistów.
W różnych miastach mogą obowiązywać inne zasady ulgowych przejazdów dla emerytów i rencistów. Mikołaj Wójtowicz / Polska Press
Darmowa komunikacja miejska to codzienność dla wielu emerytów. Nie każdy emeryt może jednak liczyć na bezpłatne przejazdy autobusami. Dlaczego i jak to możliwe? Jak się okazuje - przejście na emeryturę nie daje gwarancji skorzystania z przywilejów. Jakie dokumenty są konieczne po to, aby nie dostać mandatu od kontrolera za jazdę bez biletu?

Spis treści

Darmowa komunikacja miejska dla emeryta. Co trzeba zrobić, aby autobusem jeździć za darmo?

Z bezpłatnych przejazdów można korzystać, jeśli ukończymy odpowiedni wiek. W Bydgoszczy i Wrocławiu jest to 65 lat, a w Warszawie, Katowicach i Krakowie 70 lat. Do skorzystania z tej możliwości wystarczy dokument tożsamości z datą urodzenia.

Z ulgowych przejazdów 50% mogą skorzystać młodsi emeryci. W Bydgoszczy nie wystarczy tylko pobierać świadczenia emerytalnego, ale trzeba ukończyć 55 lat (w przypadku kobiet) lub 60 lat (mężczyźni).

W Warszawie aby korzystać z ulgowych przejazdów nie trzeba ukończyć żadnego minimalnego wieku. Wystarczy pobierać świadczenie emerytalne. Z tego powodu trzeba posiadać imienną legitymację emeryta-rencisty potwierdzającą status emeryta albo rencisty. Można również posłużyć się aktualnym odcinkiem emerytury albo renty. Może być to także wyciąg bankowy potwierdzający pobieranie emerytury albo renty wraz z dokumentem umożliwiającym potwierdzenie tożsamości.

W Katowicach aby skorzystać z ulgowych przejazdów trzeba ukończyć 60 rok życia oraz posiadać legitymację emeryta-rencisty wydaną przez uprawniony organ emerytalno-rentowy.

W Krakowie nie ma minimalnego wieku. Wystarczy być już emerytem i posiadać legitymację, która potwierdzi nas status lub prawomocną decyzję o przyznaniu świadczeń emerytalnych.

Trzeba jednak pamiętać, że komunikację na terenie gminy organizuje samorząd i to od uchwały samorządu zależy w dużej mierze, czy będziemy mogli jeździć za darmo, czy może skorzystamy w przejazdów ulgowych. Z tego powodu, jeżeli jesteśmy w obcym mieście – warto zapoznać się najpierw z regulaminem przewoźnika i tabelą ulg.

Ulgowe przejazdy pociągiem. Jakie przywileje ma emeryt?

Emeryci i renciści mają prawo do ustawowej ulgi 37% na dwa przejazdy w ciągu roku w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów PKP Intercity w komunikacji krajowej.

Prawo do zniżki przysługuje na podstawie zaświadczenia wydawanego m.in. przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Aby móc skorzystać ze zniżki konieczne jest okazanie zaświadczenia wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość.

Ulgi dla seniorów powyżej 60. roku życia wynoszą od 10% do 50%, w zależności od oferty, którą przygotował dany przewoźnik. Warszawska Kolej Dojazdowa oferuje seniorom aż 50% zniżki na bilety jednorazowe oraz okresowe. Koleje Mazowieckie proponują 35% zniżki na bilety jednorazowe, strefowe czasowe, okresowe oraz sieciowe. W przypadku pociągów uruchamianych przez PKP Intercity zniżka wynosi 30% na jednorazowe przejazdy wszystkimi pociągami oraz 30% na bilety okresowe (tylko w pociągach kategorii TLK oraz IC) – dowiadujemy się ze strony KOLEO.pl – systemu z informacjami o cenach podróży koleją.

Jeżeli posiadamy Kartę Seniora Województwa Łódzkiego – będziemy mogli podróżować Łódzką Koleją Aglomeracyjną, kupując bilety jednorazowe i miesięczne tańsze o 30%. Taki sam przywilej dotyczy podróżujących Kolejami Śląskimi, którzy ukończyli 65 rok życia.

W pociągach POLREGIO, Kolei Dolnośląskich, Kolei Wielkopolskich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (osoby nieposiadające Karty Seniora Województwa Łódzkiego) oraz Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście seniorzy mogą kupić bilety jednorazowe tańsze o 25%, a okresowe – tańsze o 10% (nie dotyczy biletów Kolei Dolnośląskich) – czytamy na KOLEO.pl.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc skorzystać z bezpłatnych lub ulgowych przejazdów autobusami i tramwajami?

Aby korzystać z bezpłatnych przejazdów po ukończeniu określonego wieku - wystarczy dokument tożsamości.

Do korzystania z przejazdów ulgowych w większości polskich miast trzeba posiadać legitymację emeryta lub rencisty. Te są wydawane w momencie, gdy odchodzimy z naszej ostatniej pracy i zaczynamy pobieranie świadczenia.

Wniosek o wydanie legitymacji samodzielnie składamy tylko w przypadku konieczności wydania nowej legitymacji z powodu jej utraty, uszkodzenia lub zniszczenia.

Osoby, które uzyskały prawo do świadczeń po 1 stycznia 2023 r. otrzymają tylko elektroniczna legitymację w ramach aplikacji mobilnej mObywatel. Mogą jednak złożyć wniosek o wydanie tradycyjnej legitymacji w formie plastikowej karty.

Wniosek składa się do odpowiedniego organu emerytalno-rentowego. W przypadku większości Polaków jest to ZUS.

Warto pamiętać, że bezpłatna komunikacja miejska dla wszystkich pasażerów w Polsce jest dostępna w Mińsku Mazowieckim i Malborku. W tych miastach nie kupimy ani biletów, ani nie znajdziemy kasowników w autobusach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu