– Od kilku lat Marki są wielkim placem budowy. Jak grzyby po deszczu powstają nowe inwestycje mieszkaniowe. Obecnie na terenie Marek działa ponad 100 deweloperów. Automatycznie z roku na rok rośnie liczba mieszkańców. Jest ich obecnie ponad 33 tys. W tej sytuacji niezbędne były inwestycje w rozbudowę bazy edukacyjnej. Jako samorząd wymyśliliśmy sposób finansowania i realizacji tych przedsięwzięć. Przygotowaliśmy dwa przedszkola w systemie modułowym, rozbudowaliśmy jedną szkołę, drugą właśnie powiększamy. Perłą w koronie jest jednak Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne – mówi Dariusz Pietrucha, wiceburmistrz Miasta Marki.
Budowa MCER rozpoczęła się w marcu 2018 r. i trwała zaledwie rok oraz 7 miesięcy. Tempo pracy było wyjątkowo szybkie zwłaszcza, że powstały kompleks miał służyć jednocześnie jako placówka edukacyjna, sportowa, rekreacyjna oraz konferencyjna. Blisko 15 tys. m2 powierzchni inwestycji, zostało podzielone na dwa budynki. Gmach A pełni funkcję edukacyjną i wybudowano w nim szkołę podstawową wraz z biblioteką oraz blokiem żywieniowym. Budynek B natomiast został poświęcony sportowi i rekreacji. Znajdują w się w nim basen sportowy i rekreacyjny wraz z wydzieloną częścią SPA, a także pomieszczenia sportowe i sala teatralno – widowiskowa. Całość
obiektu uzupełniają dwa boiska zewnętrzne wraz z przestrzenią do uprawiania lekkoatletyki oraz miasteczko ruchu drogowego.
Ekologia w najnowocześniejszym wydaniu
– Przy tej budowie, już na samym początku realizacji, wykorzystywaliśmy innowacyjne rozwiązania. Cała inwestycja była bowiem tworzona w modelu BIM, czyli międzybranżowym projekcie 3D inwestycji. Dodatkowo wykorzystaliśmy także platformę do zarządzania dokumentacją i modelem BIM, pozwalającą na dostęp do projektów oraz modelu z urządzeń mobilnych. System pozwala również na elektroniczny obieg dokumentów pomiędzy nami, jako generalnym wykonawcą, inwestorem, a projektantami oraz inspektorami – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimex SA.
Cała inwestycja charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem energii. Jest to jedno z wymagań, jakie przed MCER postawił certyfikat BREEAM. W budynku B zastosowano agregat kogeneracyjny produkujący prąd. Ciepło ze spalania będzie wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Zastosowano także mechanizm odzysku ciepła ze ścieków prysznicowych. Ważnym elementem jest również fotowoltaika. Instalacja na dachu, o mocy 60kW, będzie miała za zadanie produkować zieloną energię, która na bieżąco będzie zużywana przez budynek.
– Panele fotowoltaiczne, które zainstalowaliśmy, ograniczą pobór energii z sieci elektroenergetycznej. W czasie, gdy szkoła nie będzie funkcjonować np. podczas wakacji nadmiar wyprodukowanej energii zostanie oddany do sieci elektroenergetycznej. Później, po okresie wakacyjnym, będziemy mogli ją częściowo odzyskać, co wpłynie na obniżenie rachunków za energię elektryczną – tłumaczy Dariusz Blocher.
Poza technologiami Mareckie Centrum Rekreacyjno–Edukacyjne będzie wyróżniać się także pod względem wyposażenia. To pierwszy budynek w Polsce, na którym stworzono dach bagienny. Jego zadaniem będzie przede wszystkim retencjonowanie części wody opadowej oraz zmniejszanie niekorzystnego efektu wyspy ciepła.
– Takiego obiektu edukacyjnego w Polsce jeszcze nie było. Nasz projekt zakładał od początku najwyższe standardy ekologiczności: cały kompleks MCER został wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę, dachy bagienne i zbiorniki retencyjne. Zielony dach ma właściwości oczyszczające powietrze, tłumi hałas, magazynuje wodę opadową, odciąża sieć kanalizacyjną, jest doskonałym siedliskiem dla wielu gatunków fauny i flory, a odpowiednio zagospodarowany pełni funkcje rekreacyjne – komentuje Piotr Grubek, Prezes Mareckich Inwestycji Miejskich.