Spis treści
Sejmowe komisje popierają podniesienie alimentów z funduszu
Komisja polityki społecznej i rodziny oraz komisja do spraw dzieci i młodzieży na wspólnym posiedzeniu rozpatrzyły dwa projekty dotyczące podniesienia kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Jeden z projektów przygotowało ministerstwo rodziny, a drugi złożyli w Sejmie posłowie PiS. Jako projekt główny uznano regulację rządową.
Wiceszefowa MRPiPS, Aleksandra Gajewska, przypomniała, że obowiązkiem państwa jest wsparcie rodzin, w tym przede wszystkim ochrona osób niezdolnych do samodzielnego utrzymania.
Podkreśliła, że nowa maksymalna wysokość świadczeń z funduszu alimentacyjnego będzie obowiązywała z mocą wsteczną od 1 października. Wskazała, że projekt poselski różni się od rządowego przepisami przejściowymi i terminem wejścia w życie ustawy.
Posłanka PiS, Joanna Borowiak, pytała, dlaczego projekt poselski, który wpłynął do Sejmu 19 marca, jest rozpatrywany tak późno. Zdaniem Borowiak, rządowa propozycja jest "przepisana" z projektu autorstwa PiS.
W odpowiedzi Gajewska zwróciła uwagę, że brzmienie artykułu wynika z poprzednich przepisów. Wyjaśniła, że zmieniła się jedynie kwota świadczenia z 500 na 1000 zł. Jak zaznaczyła, rząd PiS miał osiem lat na wprowadzenie tych rozwiązań.
Prezentując projekt poselski, Urszula Rusecka (PiS) podkreśliła, że rodziny otrzymujące świadczenie z funduszu alimentacyjnego są skrajnie ubogie. Posłanka zwróciła też uwagę na znaczenie wychowywania dzieci w duchu odpowiedzialności.
"Większość osób, która nie płaci alimentów na swoje dzieci, to są mężczyźni" – zauważyła Rusecka.
Komisje jednogłośnie poparły omawiane rozwiązania.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego urosną z 500 do 1000 zł
Obecnie świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości ustalonych alimentów, jednak nie wyższej niż 500 zł miesięcznie. Ich maksymalna wysokość jest niezmienna od początku obowiązywania ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, czyli od 2008 r.
Nowe przepisy będą miały zastosowanie do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, do których prawo przysługuje od 1 października 2024 r. Oznacza to wypłatę świadczeń osobom uprawnionym z wyrównaniem od 1 października br.
Świadczenie przysługuje osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 lat. Gdy uczy się w szkole lub w szkole wyższej – do ukończenia 25 lat. W przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności świadczenie przysługuje bezterminowo.
Źródło:
