Sąd Najwyższy przekazał w komunikacie, że 15 grudnia "w wieku niemal 63 lat, zmarła sędzia Sądu Najwyższego Katarzyna Gonera".
– Była sędzią 36 lat, na stanowisko sędziego SN powołana z dniem 4 stycznia 2000 r., orzekała w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych – czytamy w komunikacie na stronie SN.
Przypomniano, że Gonera "przeszła w stan spoczynku z dniem 1 listopada br.".
– Odeszła wybitna prawniczka, sędzia SN, Katarzyna Gonera. Wybitnie profesjonalna, perfekcyjna. Doskonała cywilistka, specjalistka prawa pracy. Nigdy nie zapomnę współpracy z nią na rzecz osób dyskryminowanych i wykluczanych. Cześć jej pamięci!" – napisał na platformie X wiceminister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska Krzysztof Śmiszek, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy.
Adwokat Michał Wawrykiewicz podkreślił w mediach społecznościowych, że zmarła była "wspaniałą, mądrą i empatyczną prawniczką, wzorem rzetelności sędziowskiej".
– Bardzo mocno przeżywała bezprawny zamach na polskie sądownictwo w ostatnich latach – napisał na platformie X Wawrykiewicz dodając, że Gonera "była zaangażowana w działania Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS".
Sędzia Katarzyna Gonera "była po jasnej Stronie Mocy"
W ocenie sędziego Bartłomieja Przymusińskiego, członka zarządu i rzecznika prasowego Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA, sędzia Katarzyna Gonera "była po jasnej Stronie Mocy".
– Zapamiętałem ją jako osobę bardzo wyrozumiałą, wrażliwą i pełną troski o wizerunek sądownictwa – napisał na platformie X sędzia Przymusiński.
Katarzyna Gonera w Sądzie Najwyższym orzekała od 18 stycznia 2000 r. w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
W latach 2010-2014 była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Zasiadała także w latach 1992-2009 w Zarządzie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Ponad to, była członkiem Zespołu Ekspertów przy Stowarzyszeniu Sędziów Rodzinnych Pro Familia. Uczestniczyła w pracach nad projektem ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, prowadzonych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego działającą przy Ministrze Sprawiedliwości.
Podpisała apel z wezwaniem do pełnego wykonania lipcowych orzeczeń TSUE z 2021 r., w którym wezwano do natychmiastowego zaprzestania działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl
Źródło: PAP